23. energetický kongres ČR: Transformace energetiky, ale jak ….?
23. ročník prestižního energetického kongresu o probíhající transformaci energetiky, energetické bezpečnosti, udržitelnosti a dekarbonizaci, které vycházejí z vizí a strategií EU, státu a energetických firem a měly by se naplnit investicemi do roku 2030 a dále do roku 2050 se uskuteční už za necelý měsíc 16. dubna 2024 v hotelu Grand Majestic Plaza v Praze. Kongres pořádá společností Business Forum a tradičně se zde setkají vrcholoví manažeři a odborníci nejvýznamnějších energetických firem a institucí české energetiky.
Transformace energetiky V Čechách poněkud zadrhává. Vnější vlivy jako je rostoucí geopolitické napětí ve světě, nekončící válka na Ukrajině a dění v německé energetice mají na naši energetiku nemalý vliv. Proto se v úvodu kongresu zaměříme na energetickou bezpečnost v době polykrize a prostor poskytneme německému expertovi Jörgu Jasperovi, který se německou energetickou politikou a ekonomikou energetiky dlouhodobě zabývá.
Pozornost budeme věnovat Státní energetická koncepci stanovující směr české energetiky do roku 2050. Návrh koncepce však neodpovídá na otázku předčasného konce uhlí, avizovaného už v roce 2025 nebo 2026, proto se v panelové diskusi pokusíme najít odpověď. Poukážeme na opatření, která by stát měl přijmout, aby ukončení výroby elektřiny z uhlí neohrozilo bezpečnost dodávek a provoz přenosové soustavy.
Zdroj: Energetický kongres
Přechod od uhlí je třeba zvládnout za relativně krátkou dobu a vyžaduje obrovské investice. Investoři se do nich nehrnou, protože návratnost miliardových investic není jistá. Je třeba zablokovaný vývoj odbrzdit a pohnout se rychle z místa, protože času zbývá málo. Zejména kvůli odklonu od uhlí sehraje v příštích dvou dekádách významnou úlohu plyn. Budeme jím muset překlenout určité období a vykrýt jak výrobu elektřiny, tak i tepla. I české teplárenství je dnes pod obrovským tlakem, čeká ho modernizace. Spalování hnědého uhlí bude nahrazeno právě plynem. V odpolední části kongresu se zeptáme, zda jsou zajištěny dopravní trasy plynu do ČR, zda jsou dodávky plynu do České republiky vyřešeny dlouhodobě, jaká je podpora biometanu a zda nepodceňujeme vodík.
V poslední části kongresu nás tři čeští distributoři seznámí s probíhající modernizací energetické infrastruktury. Modernizace sítí znamená především posílení její kapacity, což vyžaduje obrovské investice. Zavádění služeb akumulace, agregace a flexibility je v ČR oddalováno, přestože tyto služby tvoří nedílnou součást transformace energetiky. Budeme se ptát: jaké investice distributoři připravují a jakým překážkám čelí, jak probíhá příprava EDC, co brzdí zavádění akumulace, agregace a flexibility v ČR, proč se českým investorům vyplatí investovat do akumulace v zahraničí?
Zajímají-li Vás odpovědi špiček české energetiky, určitě přijďte!
Aktuální program kongresu a přihlášku najdete na: www.business-forum.cz
Mohlo by vás zajímat:
Dobý den,
Tak energetiku musí někdo zaplatit, tak jako jakoukoli jinou službu nebo zboží. Tedy na konci vždy nějakým způsobem koncoví lidé. Jestli přes přímé platby dodavatelům, nebo přes daně a státní přerozdělování jakýmkoli způsobem (včetně dluhového zatížení), nakonec to vždycky zaplatí nějací lidé a v drtivě většině ti nejchudší koncoví odběratelé.
Nicméně toto vybudovat a skokově promítnout do ceny dost dobře nejde, je třeba do toho jednorázově investovat a postupně se to musí vracet. Investor potřebuje rozumnou mírou jistoty, že se mu ty peníze vrátí. Jinak do toho investovat nebude.
Takže jsou v podstatě tři varianty:
1) Stát umožní volný trh a stabilní zákonné podmínky, aby investor věděl, že když do něčeho investuje tak se mu to do 10 let vrátí a vydělá na tom a stát ho nezkrouhne - třeba přes WFT nebo cokoli jiného. Ale toto je už tak 10-15 let pasé a poslední ťafku tomu dala WFT. Teď je energetika EU ve stavu, že už není čas na liberalizaci. Na těch 5-10 let chaosu, než se vytříbí podnikatelé od jednorázových zlatokopů a podnikatelské prostředí, které by preferovalo dlouhodobé stabilní zisky a stabilní síťové služby. Do 5ti let jsme jako EU ve velkém energetickém problému i bez chaosu z liberalizace.
2) Nebo stát bude dotovat to co chce a řídit energetiku nepřímo přes dotace. To je model co se v EU už 15-20 let provozuje a ukazuje se, že je to dost na pikaču. Nepřímé řízení je drahé jako prase a přitom velmi neefektivní. Ale velkou výhodou je ta maska svobodného trhu před veřejností.
3) Nebo státy odhodí masku "svobodného trhu" a prostě to rovnou znárodní a budou to politicky příkazy řídit z politbyra EK v Bruseli. Ale pak budou muset znárodňovat i navazující průmysl a budeme během pár let zpět v socialistické centrálně řízené ekonomice s pětiletkama (vlastně sedmiletkama), tam kde jsme byli v ČR před rokem 89.
Vše ostatní jsou jen tanečky a kouřové clony. V podstatě i ta varianta 2, stávající dotační hra na trh, je takový taneček a kouřová clona jak si nepřiznat, že ve skutečnosti zase jde o ten socialismus.
Kupředu levá, zpátky ni krok!
Heil Gréta!
K Zemi Hleď!
Kdo je John Galt?
Nejslibnější a nejbezpečnější cesta se nabízí v současných podmínkách v OZ a to v celém svém rozsahu a úsporách. Nastoupená je správná, jenom je v ní třeba důsledně vydržet a nepřešlapovat na místě. Bez plynu se zatím úplně neobejdeme v kritickém nedostatku, jehož potřeba bude postupně klesat s roztoucí kapacitou OZ včetně nejnovějších způsobů akumulace. Jaderné mamuty pro potřebný dlouhodobý provoz se budou dostávat postupně na slepou kolej jak porosté kapacita OZ a to z mnoha důvodů, které se tady mnohokrát probíraly.V záloze můžou v krajním případě posloužit SMR, když pozbudem té důslednosti a neustálým hašteřením žabomyšími válkami, v případě, kde postavit nebo nepostavit. Příznivá energie je potřebná pro všechny stejně jako používané inženýrské sítě. A co se týká bezpečnosti, myslí si snad někdo, že se dá udělat nějaká pomyslná čára, kdy přestanou padat neočekávaně letadla, havárie raket, podniků jaderných nevyjímaje atd. a nebudou válečné konflikty a terorismus. Tak daleko jsme v evoluci, které jsme součástí, člověka ještě nedospěli, je to běh na hodně dlouhou trať, hlavně pro budoucí generace.
ad Miloslav Černý 25. březen 2024, 13:34
..Nejslibnější a nejbezpečnější cesta se nabízí v současných podmínkách v OZ a to v celém svém rozsahu a úsporách...
zatial sa ukazuje, ze je to najdrahsia cesta
Bez plynu se zatím úplně neobejdeme v kritickém nedostatku, jehož potřeba bude postupně klesat s roztoucí kapacitou OZ včetně nejnovějších způsobů akumulace.
bez plynu sa neobideme ani ked kapacita nahodnych zdrojov bude 5nasobna .. a o akumulacii - teda v rozsahu aby to prenosova sustava aspon nejak zaregistrovala, sa zatial len hovori a je v nedohladne, nez bude skutocne dostupna (v rozumnom rozsahu a cene), uz tu bude funkcna fuzia
Jaderné mamuty pro potřebný dlouhodobý provoz se budou dostávat postupně na slepou kolej jak porosté kapacita OZ a to z mnoha důvodů, které se tady mnohokrát probíraly.
vedle jak ta jedle .. tie tzv. jaderne mamuty budu postupne ku koncu zivotnosti nahradzovane SMR a fuziou .. a dovody o obmedzenej pouzitelnosti OZ sme tu uz skutocne preberali mnohokrat
Když se bude postupovat podle Vašeho scénáře, budeme na tom jako za bývalého režimu. Energie bude dost, že budeme moci větrat i v zimě otevřenými okny, aby jsme jí dokázali aspoň nějak využít, ale nic není zadarmo, státní rozpočet snesl horší stavy a to ještě v tom lepším případě.
kazdopadne by to bolo lacnejsie ako cestou nahodnych zdrojov a taktiez by nam nehorzila deindustrializacia a nasledny pokles zivotnej urovne
Česká energetika se bude vyvíjet asi takto : Postaví plynové el. K tomu se bude plynofikovat teplárenství a všichni se budou tvářit že se následně budou města vytápět vodíkem( k tomu samozřejmě už nedojde). Pak se za peníze daňových poplatníků postaví patrně 2 jaderné bloky. Zbytek se bude řídit více méně živelně. V roce 2040 bude situace taková že asi 50% spotřeby dá jádro , dalších 25% dají OZE a posledních 25% bude dovoz a plyn. To je optimistická varianta.
Ta Vaše "optimistická varianta" je současně i ta velmi drahá varianta, to by znamenalo, že už nikdy v ČR nebude levná elektřina pro průmysl, budeme turistický skansen levných služeb,
a že domácnosti budou pokračovat ve snižování své životní úrovně, které začalo u nás po zdražení energií a skokové inflaci.
Dobře už bylo....
Levná varianta může být založena pouze na technologiích, které nám dají LEVNOU elektřinu, které nám NEJLEVNÉJŠÍM způsobem sníží výdaje za teplo.
Volná soutěž nových technologií, renovace starých při snížení jejich negativních dopadů na člověka i přírodu. Ukončení dotací (v Německu už staví 40% fotovoltaiky bez dotací) a ukončení redistribuce vysokých uhlíkových odpustků.
Ale současná cesta, což bylo silné zdražení energií a vysoká inflace není dobrá cesta. Kdo to nevidí, tak je slepý, nebo z toho těží (peníze se jen přelévají z kapes většiny do kapes malé menšiny).
A za kolik taková Německá FVE bez dotací prodává elektřinu?
Protože v poslední prosincové aukci na pozemní FVE: "Vysoutěžené ceny dosahovaly od 44,4 do 54,7 EUR/MWh, jejich vážený průměr poté činil 51,7 EUR/MWh."
Kdybychom k nim připočítaly nutné náklady na alespoň krátkodobou akumulaci, tak by se nejednalo o zrovna levnou elektřinu. Pak už se taková FV elektřina s akumulací nabízí v aukci, tak je to za cca 100 €/MWh.
Pokud totiž FVE nemá žádnou akumulaci, je to privatizace zisku a socializace nákladů.
Náklady nutné na to, aby byla elektřina vyrobená v době nadbytku přesunuta do doby spotřeby (třeba z poledne do večerní špičky) se potom objeví ve stálých platbách rozpočtené do do vší vyrobené elektřiny a platí je všichni odběratelé.
Bobe, ti co mají ty FVE bez dotací si vyrábí levnou elektřinu především pro sebe, pro svoji spotřebu.
Pochopte to. Ti nezatěžují síť, ti nedělají to co zde říkáte "privatizace ziskú, socializace ztrát".
Ti pouze ze svého kapitálu mají své zisky (z toho, co vyrobí pro sebe a ne pro energetické molochy, co spekulují na co nejvyšších cenách).
Skutečně? Ty velké solární parky, co nejsou součástí nějakého výrobního podniku vyrábějí jen pro sebe? A co s tou elektřinou dělají?
Ostatně na samododavatele jsem se neptal. Takže obvyklý páně Vaněčkův úhybný manévr.
Nehledě na to, že i pro ty samovýrobce se musí postavit celá struktura od elektráren po rozvodnou síť na dobu zimních zamračených dní, kdy mají zpravidla také všichni nejvyšší spotřebu.
Pokud nemají patřičnou akumulaci (a to hlavně ty velké solární parky nemají) musí někdo za ně tu drahou akumulaci, nebo rychlé záložní zdroje zajistit. To se týká i každodenní večerní a ranní odběrové špičky po celý rok. Platíme to my všichni.
Tomu se říká kapitalizace zisku a socializace nákladů.
.. Levná varianta může být založena pouze na technologiích, které nám dají LEVNOU elektřinu, které nám NEJLEVNÉJŠÍM způsobem sníží výdaje za teplo...
a tu lacnu elektrinu nam zabezpeci co ? .. pretoze nahodne zdroje ju len predrazuju ..
.. v Německu už staví 40% fotovoltaiky bez dotací..
toto tvrdenie poprosim aj nejako dolozit, pretoze co som nasiel, tak je to len tvrdenie redaktorky tendencneho pv-magazinu ale bez odkazu na relevantne zdroje
ale s nasledovnym by som aj suhlasil -
.. Volná soutěž nových technologií, renovace starých při snížení jejich negativních dopadů na člověka i přírodu. Ukončení dotací a ukončení redistribuce vysokých uhlíkových odpustků...
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se