Domů
Události
Aktivní spotřebitelé energie, samovýrobci a energetická společenství jako hybatelé proměny energetiky
Ad
Ekoinovační fórum
Zdroj: Svaz moderní energetiky, z.s.

Aktivní spotřebitelé energie, samovýrobci a energetická společenství jako hybatelé proměny energetiky

V průběhu listopadu a prosince proběhly tři série Ekoinovačního fóra. První řada fóra byla zaměřená na potenciál aktivních spotřebitelů energie. Během debaty zaznělo, jak lze využít decentralizaci energetiky pro nastartování ekonomiky a řešení klimatické krize, a jaké jsou možnosti aktivních spotřebitelů v Česku. Druhé fórum se zaměřilo na roli aktivních spotřebitelů na energetické transformaci, připravenost na strategii 55 a praktické ukázky energetických společenství. Celá série byla uzavřena seminářem na téma Evropa jako leader v čistých technologiích: od montovny k mozkovně.

Během prvního semináře byl představený potenciál aktivních spotřebitelů v Česku, potřebný rámec legislativních změn, které umožní rozběh energetických společenství a současná řešení, která mohou zvýšit energetickou bezpečnost či bojovat proti energetické chudobě. Výroba a sdílení vlastní vyrobené elektřiny mohou být řešeními, které ochrání spotřebitele před růstem cen energie. Aktivní spotřebitel může mít podobu domácnosti se solárními panely na střeše, ale také pokročilejší formy v podobě řízení spotřebičů podle nabídky na trhu, nabíjení elektromobilů, akumulace energie či vytvoření takzvaného mikrogridu.

Česko potřebuje nový energetický zákon, který podpoří sdílení zelené energie v rámci energetických společenství. Vláda jejich vznik může usnadnit odstraněním administrativních bariér. Tato omezení dnes brání v přístupu k vlastní vyrobené energie z obnovitelných zdrojů zejména obyvatelům bytových domů,“ uvedl během konference Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Martin Sedlák. zdroj: Svaz moderní energetiky

V první bloku druhé řady Ekoinovačního fóra jsme se dozvěděli, jaké zkušenosti má hlavní město Vídeň s nástupem energetických společenství. Na toto téma hovořili experti z Rakouska, jedním z nich byl Dr. Jürgen Schneider, vedoucí sekce ochrany klimatu a životního prostředí na rakouském ministerstvu pro ochranu klimatu, životní prostředí, energii, mobilitu, inovace a technologie. Druhý blok se zaměřil na strategii 55, kde vystoupili jak experti z byznysu, tak i zástupce Energetického regulačního úřadu. Martina Krčová, členka Rady Energetického regulačního úřadu, uvedla:

“V blízké budoucnosti bude kladen zvláštní důraz na komunitní energetiku, která stojí za ekonomickými, environmentálními a sociálními benefity v lokálním i národním měřítku.“

Třetí blok se zaměřil na praktické ukázky energetických společenství. Debatovalo se například o klimaticky neutrální čtvrti, která vzniká s důrazem na udržitelnost od samotných základů v Židlochovicích nedaleko Brna. „Plánujeme, že celá lokalita bude fungovat jako chytrý microgrid, který umožní agregaci výroby a částečné řízení spotřeby. Nyní dokončujeme územní studii a následně se rozhodneme o provozním modelu. Kromě běžného provozování potenciálně přichází v úvahu např. peer-to-peer obchodování s vyrobenou elektřinou či pořízení velkého úložiště elektřiny a fungovat jako poskytovatel flexibility,“ přiblížil téma Jan Bárta, koordinátor projektu Chytré Líchy. O svůj pohled se také podělil Alois Míka, Senior Energy Expert z ČSOB:

„Dekarbonizace je největší výzvou současné doby ve světě i u nás. Zároveň je dekarbonizace naší fosilní energetiky obrovskou příležitostí pro decentralizovanou výrobu elektřiny pomocí obnovitelných zdrojů energie. Nikdy v minulosti tu nebyla tak naléhavá potřeba těchto změn a zároveň nikdy nebyly tak příznivé podmínky a všeobecné povědomí o nutnosti řešit změnu klimatu.”

Třetí a poslední Ekoinovační fórum bylo zakončeno tématem Evropa jako leader v čistých technologiích: od montovny k mozkovně. Panelisté debatovali o tom, jak lze využít nástup bezuhlíkové energetiky v Česku včetně celého produkčního řetězce. První blok otevřel Miroslav Lopour, manažer strategických projektů v energetice ze společnosti Deloitte. Ten se zaměřil na téma gigafactory v ČR a během své prezentace uvedl:

„Gigafactory je nezbytnou součástí k uchopení transformace nejen výroby vozidel v ČR ale i ekonomiky uhelných regionů. Pro ČR je nutností nalézt nové motory růstu, které by mohli hlouběji transformovat naši ekonomiku. Velké příležitosti leží i v tématech spojených s Green Dealem a všeobecnou dekarbonizací.“

Miroslav Lopour, zdroj: Svaz moderní energetiky

Na toto téma vydal Svaz moderní energetiky ve spolupráci s Deloitte studii, která propočítala, že výstavba a provoz továrny na bateriové články Česku přinese miliardy na HDP a tisíce pracovních míst. Poslední blok představil příklady nastupujících firem či inovativních řešení v rámci energetiky.

Záznam ze všech tří Ekoinovačních fór najdete na Facebooku Svazu moderní energetiky:

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(24)
Omega
14. prosinec 2021, 12:45

Zatím jsem si pustil jen tu první přednášku (zrychleně, takže tam nebude vše) - aktivní zákazník.

A shrnutí co jsem slyšel (zatím)

- potřebujeme aktivního zákazníka, který přizpůsobí svůj odběr výrobě OZE (FVE)

- akumulujte do vody, neboť baterie u velkých instalací zdraží elektřinu o 4kč/kWh a u malých o 10kč/kWh

- stát nám musí na toto poskytnout investiční dotaci a budeme se znažit získat i provozní dotaci

- odpojení od sítě (soběstačnost) je extrémně drahá

- vyplatí se i mikrokogenerace, neboť ceny všeho půjdou rapidně nahoru

Vcelku velmi realistické zhodnocení toho co nás čeká - pro 50% lidí energetická chudoba

jozka
14. prosinec 2021, 13:40

jj, aktivni zakaznik.

Šéf Komory obnovitelných zdrojů: Budou hodiny, kdy spotřebu elektřiny odložíme. Ale je to správné

A my se v osmdesatkach smali Rumunum. Holt pokrok, no...

Miroslav
14. prosinec 2021, 14:41

Na druhou stranu, když se to naplánuje třeba po okresech nebo po krajích, tak by si na to lidi mohly zvyknout. Podle výroby se určí ve kterých okresech zrovna pojede proud. Takže třeba v létě ve 13h, budou moct jet třeba i všechny okresy. V zimě pojede třeba jen Znojmo a Liberec. Okresy budou losovat pořadí na každý den, kdy je připojí. Takhle bude možné využít 100% energie zadarmo z OZE. Nadspotřeba bude vypnuta, nebude třeba zapínat zdroje s emisemi CO2. Bude vyřešen problém s přebytky energie. Na tento systém je možné naskočit již dnes, a můžeme se stát opravdovými leadery ve snižování emisí CO2. Jelikož bude energie zadarmo, platili by se jen distribuční poplatky.

Tomas Urbanek
14. prosinec 2021, 15:56

lidi si zvyknou na vse. ale pokrok to neni, mily Miroslave.

Miroslav
14. prosinec 2021, 19:39

Je to zelený pokrok, Hurá vstříc zeleným zítřkům

Jirka94535
14. prosinec 2021, 19:55

Pane Miroslave, jste asi mladší ročník. Tak jen připomenu, že to tady už bylo. V šedesátých letech, jmenovalo se to černé hodinky. V nejhorší variantě se průběžně vypínal proud. Většinou byl ale průběh dobrovolný za řízení rozhlasem. Rozhlasoví reportéři (včetně sportovních) byli rozhozeni po republice a předávali si zhasínací vlnu. Seděli jsme s dědou u přijímače (u stejného přijímače, který měl děda za okupace "zaplombovaný"...), dodnes si pamatuji na jednu reportáž, kdy reportér nadšeně hlásil "ano a už se zhasíná, lidé situaci chápou ....atd." No, určitě si to starší ročníky umějí živě představit v podání Gabo Zelenaje. Firmy jely podle regulačních stupňů, vyhlašovaly se též rozhlasem. Mám dojem, že regulační stupně se vyhlašovaly ještě v devadesátých letech, dnes nevím.

Miroslav
14. prosinec 2021, 20:02

Na radiožurnálu hlásí regulační stupeň každý den chvíli po 6 hodině ráno.

Miroslav
15. prosinec 2021, 07:13

Pane Jiří, já to psal s velkou úrovní sarkasmu. Už chybí jen zelené prapory (čti rudé), agitační nápisy o zelené budoucnosti (čti rudé), o bojí proti globálnímu oteplování, CO2, metanu a podobně (čti boj za energetickou chudobu, aby i země třetího světa na tom byly lépe než my).I když to není k smíchu, očekával jsem že se aspoň trochu někdo zasměje, a když nezasměje, tak aspoň pousměje. Tak jak to bylo v rudých režimech, bude to i v zelených režimech, na barvě vlajky nezáleží. Proto až budeme všichni mávat zelenými knížkami (čti rudé), kde budou napsány v bodech největší hesla zeleného režimu (čti rudého), budeme zase o krok dále.

Miroslav
15. prosinec 2021, 07:28

A kdo se nepřízpusobí, toho pošleme do uranových dolů ukládat CO2 pod zem.

jozka
14. prosinec 2021, 21:03

Lidi si zvyknou. Ale ten pokrok je kde?

Jiří Vápeník
14. prosinec 2021, 17:25

Pak se soustředíme na okresní tavicí pícky na železo (Čína v 50. letech). Časem na městské, vesnické a domácí.

jozka
14. prosinec 2021, 21:06

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Nejak tady postradam tanecky Blahy, Vanecka, energetika a spol... ze by to prislo blby i jim?
.

hlpb
15. prosinec 2021, 07:19

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

jozko, tato diskuze není terapeutické sezení oddělení psychiatrie v Bohnicích?
.

Vinkler
15. prosinec 2021, 07:43

Já to pokládám za velmi ekologické.

Lidé si budou pěstovat domácí zvířata, jako dříve, pást koně, ovce, kozy, krávy, králíky, slepice. Ekologicky cenná území pastvin a stepí se budou obhospodařovat, každá příkopa, mez a úhor budou vysečené, zavede se opět pařezní a pastevní hospodářství v lesích, nebude na chemické postřiky.

Co si více v ekologii přát?

jozka
15. prosinec 2021, 08:18

Jste se zblaznil? Vite uhlikovou stopu ma chov zvere?

hellokitty
15. prosinec 2021, 11:20

a o holistickej pastve a sekvestraci uhliku do pody ste uz nieco cital?

jozka
15. prosinec 2021, 08:17

A k clanku neco bude?

hlpb
15. prosinec 2021, 08:49

jozko, tento článek je zde 24 hodin:

za tu dobu se v ČR dokončilo cca 30 střešních FVE, to je denní rychlost instalací u nás. V příštím roce díky vysokým cenám EE dojde k zrychlení na 50-70 zprovozněných střešních FVE za den. Nikdo se nebude ptát státu nebo velkých energetických firem, jestli může vyrábět svoji energii, tak jako se nikdo neptá, jestli smí doma pěstovat rajčata, chovat slepice, nebo si vyvrtat studnu, nebo zachytávat dešťovou vodu do sudu nebo retenční nádrže. Do roku 2030 si budou stovky tisíc RD a firem vyrábět vlastní energii, a nikdo na tom nic nezmění. Stát a energetické firmy musí na to jen patřičně reagovat, v budoucnu bude většina společnosti soběstačná od března do října, a tak bude potřeba od energetických firem a státu zabezpečit dostatek zdrojů na zbylé 4 měsíce. Soused si minulý týden objednal střešní FVE + bateriové úložiště, tak budu mít k dispozici podrobná data výroby v jednotlivých dnech a velikost úspory a tím i návratnost investice, budu zde určitě sdílet. jozko je mi tě líto, patříš totiž do skupiny zabředlé v bludech, stejně jako si několik stovek tisíc lidí u nás myslí, že komanči byli OK, nebo že Země je placatá...

jozka
15. prosinec 2021, 08:58

Kontrolni otazka... co se s tane s cenou EE a poplatky za DS, kdyz bude potreba jen cast roku, ale platit lidi, udrzovat zarizeni a byt v pohotovosti musi byt po celou dobu?

Vy taky verite tomu, ze se muzete vytahnout z baziny za vlastni vlasy?

Jirka94535
15. prosinec 2021, 10:15

Pane Bláha. Kolik předpokládáte, že bude stát letní soběstačnost v přepočtu na kWh, samozřejmě včetně rozpisu investice? A jaká bude cena el v zimě z bloků, které v létě stály, ale amortizace běží?

Víte, mě ten článek připadá jako jízda na vlně a příprava na další megatunel z peněz daňových poplatníků.

Takže bych použil slova pana Vaněčka "JEN ZA SVÉ", potom nemám nic proti.

Standa
16. prosinec 2021, 18:18

Pane kolego, a ted si predsdtavte, ze po takoveto naprosto živelné a nikym neregulované zaplave fve reknou dodavatele energii nám, jejich majitelum-tak ty potrebujes nasi energii jen kdyz nesviti? A jakpak my mame vedet kolik a kdy? Tak jo, ale bude to dražší, podstatně dražší... a kde budeme s navratnosti fve? Myslite, ze to není reálne? Obavám se, ze je. A ani bych se provozovatelum elektraren nedivil. Odstavit elektrarnu v dubnu a najiždět ji parkrat za leto, když orijde studena fronta, nebude pár dnů svitit a baterie budou v lepsím případě druhy de vybité, nedo třeba až v září... si jako člověk, který pracoval 30 let v energetice, dovedu těžko představit...

Vinkler
15. prosinec 2021, 08:28

K takovému článku lze ocitovat jen rádio Jerevan.

Kdy bude lépe? - Lépe už bylo.

PETR
15. prosinec 2021, 15:18

Zaplatis stejne,bud za ee nebo vyhodne dane.Nic neni zadarmo.lide zijte pri zmi s minimem ee.Dalsi zpusob ,jak se do toho stale vic a vic zamotavat a neni cesty zpet/jak se upsat certu !!!/

Standa
16. prosinec 2021, 18:21

Zdravím Vas i ostatni diskutujici jeste jednnou s jinou myšlenkou. Ze probiha a bude probihat a silit boom fve je jasne a nezvratne. Ze si tim do budoucna zadelavame na velky problem co s panely a vyslouzilymi bateriemi.A nemyslim si,ze jejich likvidaci bude řešit někdonjiný než TRH a platit někdo jiný, než jejich majitel. Ale uplne jine tema na siskisi... Ale jasne je, ze i v obdobi, kdy bezna spotreba bude z vetsi casti pokryta solary, musime mit silnou a zejmena stabilni sit, ktera pokryje pomerne rychle vykyvy te solarni, ktere baterie nebudou schopny zvladnout. Hodne se resi a bude resit ukladani el. energie. Jedno z nejjednodussich vyzkousenych reseni jsou precerpavacky.

Docela se divim, ze se zatim neresi vyuziti vltavske kaskady. Ta se k tomu vylozene nabizi. Hladiny prehrad na sebe casto v podstate navazuji. Stacilo by osadit čerpadla. Turbiny, rozvodny, vse mame. Jistě, nejedna se o velke spady, ale když vezmeme v uvahu plochu těch prehrad, tak i při kolisaní hladiny o cca jenom 1 m dochazíme k velmi zajímavým číslům. A pokud by se osadilo vice menšich cerpadel vedle sebe, sly by uskladnovat i mensí přebytky teměř plynule... Na rozdil od spuštění turbíny na skvělých Dlouhých Straních. Jenže ty byly stavěny z jiného důvodu...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se