Domů
Události
Česko-slovenské energetické fórum: Divoký poker v srdci Evropy: uhelný král přebitý nukleárním esem
Zdroj: ČSEF
Zdroj: ČSEF

Česko-slovenské energetické fórum: Divoký poker v srdci Evropy: uhelný král přebitý nukleárním esem

Už za necelý měsíc proběhne 6. ročník Česko-slovenského energetického fóra. Jeviště Císařských lázní v Karlových Varech poprvé ovládnou nejvýraznější osobnosti z aktuálního světa energetiky. Už nyní jsou známa témata pěti hlavních bloků, která si podmaní dva červnové dny 5. - 6. června 2024. ČSEF není jen o přednáškách, těšit se můžete na věcné diskuse, networking a navázání zajímavých obchodních kontaktů a příležitostí. My máme spoustu otázek. Přijďte řečníků zeptat i vy.

A O ČEM TO LETOS BUDE?

Zdrojová přiměřenost – máme vůbec dostatečný bank na pořádnou hru?

Na jedné straně stojí tradiční, desítkami let prověřené principy. Na straně druhé, moderní technologie, nové nástroje a data. Je to hra, která musí mít nutně vítěze? Jsme ve střetu nové a staré etapy? A kdo rozhoduje tuhle hru? Pokud se v blízké budoucnosti utlumí výroba elektřiny z uhlí, logicky následně dojde k útlumu těžby. Jaké jsou scénáře možného řešení? Chceme-li zajistit soběstačnost a bezpečnost dodávek v ES ČR a SR, jaký je optimální mix
z hlediska konkrétního scénáře spotřeby, dodavatelských možností v čase, státních záruk za úvěry a státních garancí za budoucí provoz?

Energetická datová centra – český Big Blind vs. slovenský Full House

Na začátku tohoto roku vstoupila v platnost novela Energetického zákona, tzv. LEX OZE II, která zavedla možnost sdílení elektřiny pro energetické komunity a aktivní zákazníky. Podmínkou pro zahájení sdílení s využitím distribuční soustavy je zahájení činnosti Elektroenergetického datového centra (EDC). EDC je podle zákona nový, plně regulovaný subjekt na trhu s elektřinou. Aktuálně je v poslanecké sněmovně však další novela, LEX OZE III, která zavádí další možnosti pro aktivního zákazníka. Zejména se jedná o pravidla pro akumulaci elektřiny a agregaci flexibility včetně role nezávislého agregátora.

Na Slovensku je zavedení EDC, umožňující využívání možností nové energetiky, sdílení elektřiny, agregace flexibility a vyhodnocování akumulace, již podstatně dále. Jedná se o řešení, které zajišťuje společnost OKTE, a.s. První etapa se základními funkcionalitami byla zprovozněna na počátku října 2023. Rozšíření do finální podoby je připravováno na polovinu roku 2024 a bude se jednat o výrazné rozšíření nabídky pro vyhodnocení sdílení, a doplnění možnosti vyhodnocení flexibility na úrovni zařízení.Všechny nové aktivity jsou již aktivně využívány účastníky trhu.

Pravidla pokeru

Jako každoročně se konference ČSEF zaměří i na to, jak se bude vyvíjet slovenská a česká energetická legislativa.

Nařízení Rady EU 2022/2577, Směrnice EP 2023/2413, Nařízení (EU) č. 2023/1126… Jak jsou tato pravidla implementována v české a slovenské legislativě? V současné době dochází k významným zásahům do primární, ale především do sekundární legislativy. V ČR probíhá meziresortní připomínkové řízení k vyhlášce o pravidlech trhu, o podmínkách připojení, o vyúčtování dodávek a souvisejících službách. Slovenská republika připravuje cenové vyhlášky, vyhlášky o pravidlech trhu a o standardech kvality. Jaká je představa regulačních orgánů?

Zákon o regulaci v síťových odvětvích přidává URSO nové kompetence. Regulační politika v ČR končí v roce 2025. Jak je regulátor připraven na nové regulační období? Jaká jsou strategická východiska? Jak bude vypadat nová cenová regulace?

Hráči pokeru mají slovo 

Slovenské elektrárny ukončily výrobu elektřiny z uhlí, i v Česku je budoucnost uhlí nejistá. Jak změna energetického mixu ovlivňuje dostupnost podpůrných služeb, bez nichž provozovatelé přenosových soustav nemohou plnit své zákonné úkoly?

A na druhé straně, jaký dopad má změněný energetický mix na požadovaný objem služeb výkonové rovnováhy, nezbytný pro bezpečnost a spolehlivost dodávek elektřiny, v České republice a na Slovensku? Jaký význam bude mít účast v evropských platformách pro výměnu regulované elektřiny?

Bude nástup „rychle rostoucích“ dieselových zdrojů, BESS a agregace schopen zajistit dostatečnou flexibilitu, nebo bude nutné budovat rychlé plynové zdroje? Jaké objemy nových instalací a jaké využití BESS předpokládají jejich dodavatelé?

Je agregace skutečně fenoménem, který přinese výnosný byznys pro chytré a připravené a vyřeší problémy nejen provozovatelů soustav, ale i dodavatelů a spotřebitelů elektřiny?

Jak se na současné změny dívají zástupci IT sektorů, jejichž firmy působí v České republice i na Slovensku, a mají pod palcem i evropská řešení?

Sázky na vodík, bude to čistá postupka?

V neposlední řadě je na pořadu dne i využití nových technologií, konkrétně vodíku a jeho přispění k dekarbonizaci ekonomik obou států. Vodík je tématem, o kterém v poslední době diskutují zástupci různých průmyslových sektorů ČR i SR. Průmysl, doprava, energetika – to jsou tři největší možné směry jeho využití. V případě energetiky se nejvíce skloňuje akumulace energie. Je vodík opravdu vhodným nástrojem pro akumulaci? Jaké jsou základní předpoklady pro jeho případné využití? Jakým bariérám čelí vodíkové projekty? Tahá vodík za kratší nebo delší stranu pomyslného provazu?

Generálním partnerem jsou SUAS GROUP a Sokolovská uhelná p.n., a.s. Hlavními partnery jsou IPESOFT, Unicorn, EIF, a.s., Pixii AS, TESLA ENERGY GROUP a. s., Slovenská elektrizačná prenosová sústava. Partneři jsou GreenBat, EY, Advokátní kancelář KF Legal, Power Exchange Central Europe, a.s., Česká fotovoltaická asociace, FUERGY, EIFlexi, MicroStep-MIS a Taures.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Miloslav Černý
13. květen 2024, 09:53

Ani uhlí ani jaderné mamuty. Nejvhodnější, nejekonomučtější, nejbezpečnější a bez dlouhodobé závislosti jsou celospektrární OZ, které jsme ještě nezačali pořádně využívat. Jenom na okraj si porovnejme množství malých vodních elektráren za 1. republiky a současností. Jsou to malé zdroje, ale v množství už to přestává být nezajímavé a není to jenom ten vodní zdroj. I při spádu od 1m je dostupná vhodná nejnovější technologie, která v minulosti ještě nebyla. Protože jsme zvyklí dlouhodobě u nás v Česku přešlapovat na místě s vyžíváním se v dlouhodobém hašteření, kritické období nepřízně nám dokážou přečkat na přechodnou dobu plynovky, nově vyvíjené jinde již fungující SMR s možností navíc v prodloužení stávajícího jádra.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se