Domů
Uhlí
Australské uhlí je nejlevnější za posledních 10 měsíců, cenu táhne dolů slabá poptávka v Číně
Černé uhlí
Zdroj: Alexander G / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Australské uhlí je nejlevnější za posledních 10 měsíců, cenu táhne dolů slabá poptávka v Číně

Cena australského černého energetického uhlí klesla na spotovém trhu na nejnižší hodnotu od loňského jara. Podle analytiků oslovených agenturou Reuters je hlavním důvodem slabá čínská poptávka spojená s oslavami čínského nového roku.

Spotová cena australského energetického uhlí klesla pod 96 dolarů za tunu, tedy nejnižší hodnotu od dubna 2018, kdy překonala hranici 100 dolarů za tunu. Za propadem z počátku letošního roku stojí podle analytiků zejména prudký pokles čínského dovozu.

„Pokud víme, plavidla s australským koksovatelným a energetickým uhlím nemohou být v Číně proclena a byly zde i zprávy o tom, že celníci říkají zákazníkům, že tento stav bude pokračovat přinejmenším do konce února,“ sdělil agentuře Reuters analytik pracující pro singapurského obchodníka s uhlím.

Čína v současné době oslavuje příchod nového roku, s čímž je spojeno i uzavření většiny tamních úřadů. Podle agentury Reuters nicméně proclívání dováženého uhlí výrazně zpomalilo již několik týdnů před příchodem nového roku, a to bez žádného oficiálního vyjádření čínských úřadů.

Podle dat společnosti Refinitiv poklesl čínský dovoz uhlí z 4,67 milionů tun v předminulém týdnu na 3,57 milionů tun v uplynulém týdnu. Srovnatelně poklesl i vývoz uhlí z Austrálie. Za poklesem dovozu do Číny mohou stát i současné stavy zásob, kterou jsou na vysokých úrovních.

S koncem zimy poptávka dále klesne

Podle dalších obchodníků čínský dovoz pravděpodobně dále poklesne, a to vzhledem k tomu, že topná sezóna je pomalu za svým vrcholem. Podobně by měla klesnout poptávka i u dalších významných dovozců uhlí, Japonska a Jižní Korey, kde by se teploty měly v nejbližším období pohybovat mírně nad normálem.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Petr
9. únor 2019, 21:03

Austrálie nezadržitelně směřuje k tomu, že přestane vyvážet jak železnou rudu tak i velkou část uhlí, a začne exportovat zpracované alespoň ocelové polotovary.

Ať už kvůli CO2 bude muset česně vystoupit jako USA z Kjóta, nebo ho raději bude úskočně pumpovat a jakože ukládat pod mořské dno.

Loudil
11. únor 2019, 11:54

Rozhodujícími položkami australského exportu jsou suroviny jako třeba - uhlí, LNG, železná ruda, zlato, pšenice, vlna, ...atd. Díky tomu se stala Austrálie mimořádně bohatou zemí. Jejím hlavním obchodním partnerem je komunistická Čína. Je zajímavé, že demokratické Austrálii se nijak neposmíváme za její plnou exportní závislost na surovinách a naopak u Ruska to pořád zdůrazňujeme jako nějakou "Putinovu neschopnost" - "Udělat něco s ekonomikou Ruska". Austrálie = náš spojenec, nic dělat nemusí, ale : "Rusko by se nad sebou mělo zamýšlet ? , aby nebylo zaostalé ?? Je Austrálie zaostalou zemí ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se