Australské uhlí je nejlevnější za posledních 10 měsíců, cenu táhne dolů slabá poptávka v Číně

DomůUhlíAustralské uhlí je nejlevnější za posledních 10 měsíců, cenu táhne dolů slabá poptávka v Číně

Cena australského černého energetického uhlí klesla na spotovém trhu na nejnižší hodnotu od loňského jara. Podle analytiků oslovených agenturou Reuters je hlavním důvodem slabá čínská poptávka spojená s oslavami čínského nového roku.

Spotová cena australského energetického uhlí klesla pod 96 dolarů za tunu, tedy nejnižší hodnotu od dubna 2018, kdy překonala hranici 100 dolarů za tunu. Za propadem z počátku letošního roku stojí podle analytiků zejména prudký pokles čínského dovozu.

„Pokud víme, plavidla s australským koksovatelným a energetickým uhlím nemohou být v Číně proclena a byly zde i zprávy o tom, že celníci říkají zákazníkům, že tento stav bude pokračovat přinejmenším do konce února,“ sdělil agentuře Reuters analytik pracující pro singapurského obchodníka s uhlím.

Čína v současné době oslavuje příchod nového roku, s čímž je spojeno i uzavření většiny tamních úřadů. Podle agentury Reuters nicméně proclívání dováženého uhlí výrazně zpomalilo již několik týdnů před příchodem nového roku, a to bez žádného oficiálního vyjádření čínských úřadů.

Podle dat společnosti Refinitiv poklesl čínský dovoz uhlí z 4,67 milionů tun v předminulém týdnu na 3,57 milionů tun v uplynulém týdnu. Srovnatelně poklesl i vývoz uhlí z Austrálie. Za poklesem dovozu do Číny mohou stát i současné stavy zásob, kterou jsou na vysokých úrovních.

S koncem zimy poptávka dále klesne

Podle dalších obchodníků čínský dovoz pravděpodobně dále poklesne, a to vzhledem k tomu, že topná sezóna je pomalu za svým vrcholem. Podobně by měla klesnout poptávka i u dalších významných dovozců uhlí, Japonska a Jižní Korey, kde by se teploty měly v nejbližším období pohybovat mírně nad normálem.