Čínský import uhlí vzrostl v roce 2016 meziročně o 25 %

DomůElektřinaČínský import uhlí vzrostl v roce 2016 meziročně o 25 %

Import uhlí do Číny vzrostl v roce 2016 meziročně o 25,2 % na 255,5 milionů tun. Hlavním důvodem nárůstu importu bylo omezení nadbytečných těžebních kapacit, které přinutilo čínské provozovatele uhelných elektráren a společnosti z hutního průmyslu nakupovat uhlí ze zahraničí. Důsledkem zvýšeného čínského importu byl značný nárůst ceny této komodity v Číně i na okolních trzích. 

Čínský import uhlí v prosinci mírně poklesl ve srovnání s listopadem, nicméně ve srovnání s prosincem 2015 byl stále o 50 % vyšší. Mírný pokles importu připisuje zahraniční agentura Reuters částečnému snížení omezení těžby uhlí v listopadu za účelem posílení zásob na zimu a uklidnění volatilních cen uhlí z posledních měsíců.

Analytici podle Reuters očekávají, že tempo růstu importu uhlí do Číny by mohlo v roce 2017 klesnout s obnovením provozu některých uhelných dolů.

„Velký prosincový import odrážel zvýšenou poptávku čínských firem, které se zásobily před nadcházejícím čínským novým rokem. Očekáváme, že čínský import uhlí poklesne v lednu a únoru o dalších 10-20 % ve srovnání s prosincem,“ řekl analytik společnosti Huaan Futures Wang Fei.

Omezení čínské těžby vyhnalo cenu uhlí nahoru

Čínská snaha o snížení přebytečných těžebních kapacit vyhnala cenu této komodity v Číně až neočekávaně vysoko. Situace došla až tak daleko, že čínská vláda požádala koncem října největší čínské těžaře, aby v reakci na neustále rostoucí cenu energetického uhlí na trhu zastropovali ceny uhlí v kontraktech na rok 2017.

Národní rozvojová a reformní komise (NRDC) údajně navrhla maximální cenu pro uhlí s výhřevností 21 MJ/kg na úrovni 600 čínských jüanů za tunu (zhruba 89 USD/t) a pro uhlí s výhřevností 23 MJ/kg na úrovni 660 čínských jüanů za tunu (zhruba 98 USD/t).

Cena černého uhlí zažila v druhé polovině loňského roku prudký růst. To vše po pětiletém poklesu na desetiletá minima, který vedl k předpovědi Goldman Sachs nebo IEA, že tento trend je již trvalý a nezvratný.

Snížení produkčních kapacit a uzavírání nerentabilních dolů na všech světadílech v kombinaci s růstem poptávky v Evropě i Asii však zapříčinily vzkříšení komodity, která byla mnohými odborníky považovaná za mrtvou.

Cena australského energetického uhlí, které je považováno za asijský benchmark, se v říjnu pro některé futures kontrakty dokonce přehoupla přes hranici 100 USD/t.

Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Union_Pacific_Coal_Train_Douglas_WY.JPG

Štítky: čínauhlí
Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...