Ekologové podali ústavní stížnost proti výjimce pro elektrárnu Chvaletice
Nevládní organizace Hnutí Duha a Greenpeace a právní expertní skupina Frank Bold podaly ústavní stížnost na výjimku pro vypouštění emisí rtuti a oxidů dusíku, kterou od úřadů získala elektrárna Chvaletice v letech 2019 až 2021. Za protiústavní považují například to, že výjimka byla elektrárně udělena navzdory jejímu negativnímu hodnocení podle metodiky ministerstva životního prostředí. Nesouhlasí také s tím, že vypuštění více než tuny toxické rtuti soudy označily jako činnost, při níž nebude závažně znečištěno životní prostředí, uvedly organizace v tiskové zprávě.
Olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě výjimku dvakrát zrušila, Nejvyšší soud rozhodnutí vždy vrátil. Napotřetí pak krajský soud výjimku potvrdil. Protože Nejvyšší správní soud odmítl kasační stížnost ekologických organizací, podaly nyní stížnost k Ústavnímu soudu.
Krajský soud elektrárně Chvaletice přiznal přechodné období do 17. srpna 2027 s mírnějšími emisními limity pro oxidy dusíku ve výši 190 mikrogramů na metr krychlový a pro rtuť ve výši 23 mikrogramů na metr krychlový. V této lhůtě musí provozovatel předkládat pravidelné zprávy o ladění a doplňování technologií na snížení emisí a o dosažených výsledcích.
Původně měla elektrárna v integrovaném povolení emisní limit pro oxidy dusíku 200 miligramů na metr krychlový, nově platí roční průměrná koncentrace 175 miligramů na metr krychlový. U rtuti v minulosti žádný emisní limit neplatil, nyní je stanovena roční průměrná koncentrace na sedm mikrogramů na metr krychlový. Elektrárna také může podle integrovaného povolení v době mimořádných stavů při problémech se zajištěním dodávek energií v letošní topné sezoně limity pro oxidy dusíku a rtuti překročit. Po dobu trvání mimořádného stavu jsou mírnější, což doporučilo i ministerstvo životního prostředí. Při mimořádném stavu může elektrárna vypouštět roční průměrnou koncentraci oxidů dusíku 185 miligramů na metr krychlový, u rtuti platí limit 21 mikrogramů na metr krychlový.
Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Společnost Severní energetická (Sev.en) elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun. V roce 2022 vyrobila rekordních 4,9 terawatthodiny (TWh) elektřiny. V minulosti podstoupila nákladnou rekonstrukci. Aby dosáhla požadovaných emisních limitů pro rtuť a oxidy dusíku, musela by investovat další vysoké částky. Výjimka umožňuje dočasně zachovat mírnější limity.
Mohlo by vás zajímat:
Je to jednoduché. Příroda také žádné výjimky nedělá. Nebo si snad někdo myslí, že když elektrárně udělíme výjimku, tak příroda jí udělá taky a toxická rtuť bude méně toxická?
Jednoduché to možná připadá vám, ve skutečnosti to zdaleka tak jednoduché není. I ta nejčistší uhelná elektrárna pořád nějaké množství rtuti nebo jiných znečišťujících látek vypouští, limity toho, jaké množství ještě přípustné je a jaké už není, jsou stanovené uměle, ne přírodou. Není možné všechny uhelné elektrárny teď hned vypnout, škody by byly mnohem větší než jaké způsobují ty emise. Mohli jsme je sice už dávno nahradit technologiemi, které tyto znečišťující látky nevypouští, ale to byste právě vy a vám podobní nesměli proti těmto technologiím zuřivě bojovat.
@Emil 30. srpen 2024, 07:53
Ano i nejčistší uhelka vypouští nějaké emise, proto se stanovují limity vyšší než nula:-)
Problém s emisemi mají Chvaletice dlouhodobě a na výjimky spoléhaly.
Tedy není to zase tak nic překvapivého.
Nikdo tu nepsal, že by se měly všechny uhelky teď hned vypnout, stačí ať plní limity.
Dovolím si zapochybovat o vaši erudici k posouzení jednotlivých dopadů a škod.
@Líska: 1) Nepsal jsem nic o tom co je nebo není něco překvapivého.
2) Moc jste nepochopil o čem je řeč. Jestliže se tu pan Hajič zaklíná přírodou, tak příroda ani nestanovuje žádnou hranici ještě přípustného množsví rtuti nebo jiných znečišťujících látek, které je ještě ochotna tolerovat. Pokud by to tedy mělo být v souladu s přírodou, logicky by se musely "všechny uhelky teď hned vypnout". Jinak je to vždy nějaký kompromis mezi přírodou a lidmi. A pak už to není o přírodě ale o uměle stanových limitech a uměle stanovených výjimkách.
3) S vašimi pochybnostmi se dokážu docela dobře vyrovnat.
Prunéřov, Ledvice, Chvaletice. Proč si Myslíte Emile, že se Chvaletic ČEZ tak rychle zbavil? Nechtělo se jim instalovat další technologie? Když viděli, že to bude problém, tak to prodali i s vědomím toho, že nový majitel si to nějak "uhraje". Přitom, by na to dostali nemalé dotace. Tohle je hodně špinavá hra a hazard s lidským zdravím. Prostě buď budou dodržovat limity, které nebyly stanované jen tak nějak od stolu, ale proběhlo schvalovací řízení, nebo ať to zavřou.
Jednoduché a hlavně levné to vůbec není. I elektrárny, které jsou považovány za čisté a Greenpeace do nich nejde, vypouštějí ročně asi polovinu toho, co Chvaletice. Jakékoli pokusy o vylepšení této bilance skončily na tom, že je to natolik drahé, že by to ekonomicky pro provozovatele nedávalo smysl.
Další věcí je to, jestli to dokážeme vůbec spolehlivě měřit. Orgrez, který dodával měřící technologii na EPRII o tom sám docela pochyboval.
Docela by mne pro srovnání zajímalo, kolik rtuti emitujeme do životního prostředí z jiných zdrojů, třeba amalgámové plomby (problém jsou prý krematoria, nikoli zubaři), kotle na uhlí v RD, městské teplárny, rozbité teploměry, zářivky a jiné výbojky (naštěstí na ústupu), staré vakuové aparatury (McLeodův kompresní manometr obsahuje kilogramy rtuti). No a potom v jaké formě ta rtuť je. Obvykle platí, že organokovové molekuly jsou lépe vstřebávané živými organismy než kovy či oxidy. Rtuť je pěkné svinstvo a třeba ve Spolaně se pro elektrolýzu používala fakt ve velkém. Ale tady se obávám, jestli nemá Hnutí Duha a Greenpeace namalovaný terč na špatném místě jen proto, že to je mediálně přitažlivé.
Chcete říci, že neumíme stanovit, kolik rtuti je v uhlí určeném ke spálení a že se nedá ani zjistit, kolik truti je například v popílku? Že by spektrometr nezvládnul udělat takovou kvalitativní a kvantitativní analýzu na přítomnost rtuti a derivátů? My, národ který dal světu Heyrovského polarografii nemáme čidlo které by spolehlivě měřilo koncetraci rtuti ve spalivách? Jestli o tom něko v 21. století pochyboval, že se to nedá velmi přesně stanovit, tak asi nebude moc kompetentní.
Samozřejmě, že to umíme stanovit. Stačí zadat jednoduchý dotaz.
Třeba zde: energetika.tzb-info.cz/26357-co-ovlivnuje-obsah-rtuti-ve-spalinach-elektrarenskych-kotlu
A zde máte kontinuální měření: old.allforpower.cz/clanek/jak-analyzovat-a-merit-rtut
Pro ilustraci: ten přístroj má napájení 3*16-3*32A
Ale to ještě neznamená, že lze tu rtuť jednoduše odstranit. Ostatně, Vy byste investoval miliony do elektrárny, která má stejně perspektivu provozu maximálně jednotky let?
Článek od Pilaře a Borovce na tzbinfo je vážně zajímavý. EU28 se podílí na světových emisích rtuti pouhými 3.5%, většinou ze spalování paliv. To jinde dominuje těžba zlata. Nemyslím si, že by bylo třeba šílet z emisí rtuti z našich hnědouhelných elektráren pár let před jejich odstavením. Jejich význam beztak vidím v roli zálohy a pro zimní provoz. A jestli budou definitivně odstaveny o pár let dřív nebo později s emisemi moc nepohne.
Během několika let málo let stejně budou Chvaletice uzavřeny, ne kvůli překračování limitům, ale kvůli vytlačení levnější energií z OZE u nás a v okolních zemích. Česko se navíc rychle stane z exportéra energie na importéra, to urychlí zavírání českých uhelných elektráren.
Má to jenom jednu, ale o to podstatnější chybu. Všechno to, co jste popsal, se stane díky umělým zásahům do trhu. To nemůže skončit dobře, a už vůbec ne levnou elektřinou.
@Vladimír Šťastný 30. srpen 2024, 12:24
Strategické odvětví, jako je právě energetika, je plné "umělých zásahů do trhu" téměř po celém světě.
Jestli je to chyba nebo ne, záleží na úhlu pohledu.
Jirka Líska 30. srpen 2024, 12:54
Děkujeme za zcela obecný příspěvek.
Nic to ovšem nemění na správnosti reakce p. Šťástnýho na příspěvek p. Svobody.
@Jaroslav Studnička 30. srpen 2024, 20:16
Rádo se stalo.
Jsem potěšen, že byl pro vás takovým přínosem, že jste obětoval svůj čas a reagoval na něj poděkováním a že vás je dokonce více:-)
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se