Ekologové před vládou protestovali proti nízkým poplatkům z těžby uhlí

18. únor 2019, 16:02
DomůUhlíEkologové před vládou protestovali proti nízkým poplatkům z těžby uhlí

Zhruba třicet lidí dnes krátce před jednáním kabinetu protestovalo před Strakovou akademií. Ekologové žádali vládu o bezodkladné zrušení moratoria na zvyšování těžebních poplatků a o jejich zvýšení na deset procent tržní ceny uhlí. Kabinet dnes projednává návrh novely horního zákona.

Norma počítá s tím, že vláda bude moci častěji měnit výši poplatků z těžby nerostů. Dokument ruší pětileté období, po které vláda nemůže svým nařízením měnit sazby úhrad z vydobytých nerostů. Novela se však netýká prvního pětiletého období, které běží od roku 2017.

Na lehátkách před úřadem vlády ležel člověk, který měl představovat finančníka a majitele společnosti Sev.en Energy Pavla Tykače, a uhlí, které mu předávalo štosy pětitisícových bankovek. Podle Hnutí Duha to mělo představovat, že peníze za státní uhlí odtékají do kapes „uhlobaronů“. „Desítky miliard z vytěženého černého uhlí utíkají do daňových rájů a jen malá část zůstává v Česku,“ řekl programový ředitel Hnutí Duha Jiří Koželouh.

Peníze by podle Hnutí Duha mohly využít stát, kraje a obce, měly by pomáhat útlumu těžby a spalování uhlí, restrukturalizaci ekonomiky, zlepšování kvality ovzduší a uplatnění horníků v nových profesích. S požadavkem, aby peníze sloužily na tvorbu pracovních míst za obor, který bude postupně končit, souhlasil spolumajitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Poplatky, které stát vybírá od těžařů z těžby hnědého uhlí, by měly podle něj zůstat v regionu, kde je uhlí dobýváno.

Firmy, které v Česku odvádí poplatky z těžby nerostných surovin, odvedly předloni státu a obcím na úhradách z vydobytých nerostů téměř 930 milionů korun. Meziroční nárůst byl více než dvojnásobný. Podle MPO se ve výši odvodů projevila legislativní úprava, která začala být účinná na začátku roku 2017. Vláda v ní schválila dvojnásobné zvýšení výnosu z úhrad z vydobytých nerostů proti výši odváděné v roce 2013. Výjimku tvoří radioaktivní nerosty, ropa a hořlavý zemní plyn, černé uhlí a hnědé uhlí dobývané hlubinným způsobem, kde zůstala výše výnosu zachována.

opm bad jw