Domů
Uhlí
Greenpeace se odvolala proti prodloužení těžby v dole Bílina
Hnědouhelný důl Turów. Autor: Anna Uciechowska. Zdroj: commons.wikimedia.org
Zdroj: Wikimedia Commons / Anna Uciechowska / CC BY-SA 3.0

Greenpeace se odvolala proti prodloužení těžby v dole Bílina

Uhlí
2 komentáře
14. duben 2023, 11:13
ČTK

Organizace Greenpeace se odvolala proti rozhodnutí, které umožňuje prodloužit těžbu v dole Bílina na Teplicku do roku 2035. Organizace o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Povolení těžit o pět let déle než dosud vydal v březnu Obvodní báňský úřad v Mostě pro společnost Severočeské doly, kterou ovládá skupina ČEZ. Podle Greenpeace v rozhodnutí chybí navazující a smysluplný plán na rekultivaci území po těžbě či posouzení negativních vlivů spálení bílinského uhlí na klima.

V rozhodnutí báňského úřadu jsou podle Greenpeace pochybení. Přestože těžba má skončit v roce 2035, schválený plán rekultivací podle organizace počítá s tím, že se bude těžit déle a na větší ploše a rekultivovat se bude až v roce 2055. Organizace se domnívá, že na základě takto povoleného záměru by mohla těžební společnost tvrdit, že nabyla legitimní očekávání k pokračování těžby i v letech 2035 až 2055 a požadovat od státu odškodné za neuskutečněnou těžbu. „Podobným způsobem argumentují těžební firmy v Německu, které dostávají za dřívější uzavírání dolů finanční kompenzace ve výši několika miliard eur,“ uvedla organizace.

Greenpeace také upozorňuje na to, že těžba v dole je limitována pouze vymezením plochy, na které je možná. Pokud by těžaři pomaleji těžili, mohla by hornická činnost v území pokračovat i po 2035. Organizace rovněž dlouhodobě kritizuje to, že úřady při rozhodování o prodloužení těžby neřeší negativní vliv, které by mělo spálení vytěženého uhlí na klima.

„Vláda přitom tento týden schválila východiska pro Státní energetickou koncepci, ve které si jako jeden ze strategických cílů vytyčila zcela utlumit využití uhlí pro výrobu elektřiny a tepla do roku 2033,“ uvedl Jaroslav Bican, koordinátor energetické kampaně Greenpeace ČR.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu ovšem prodloužení těžby není v rozporu s vládním plánem pro odklon od uhlí do roku 2033. Ten směřuje k zastavení spalování uhlí, například při výrobě elektřiny. Nevztahuje se ale na těžbu, která může vést například k prodeji uhlí na trhu.

S pokračováním hornické činnosti do roku 2035 souhlasili loni zastupitelé Mostu a dalších dotčených obcí. Záměr počítá s vytěžením téměř 150 milionů tun hnědého uhlí. Těžbu hnědého uhlí za současnými limity schválila vláda v roce 2015.

Ministerstvo životního prostředí vydalo v roce 2019 kladný posudek vlivu těžby plánované do roku 2035 na životní prostředí (EIA), doly musí splnit několik podmínek. Odstup od zastavěných území obcí má být 500 metrů.

Severočeské doly mají aktuálně povoleno těžit do roku 2030. Za limity je území o rozloze 5,5 kilometru čtverečních. Proti pokračování těžby uhlí za povolenými limity jsou dlouhodobě ekologické organizace.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Petr Hariprasad Hajič
14. duben 2023, 18:03

Když to čtu, tqk mi z toho vychází naprostá svévolnost těžařských společností. Po dvaceti letech po ukončení těžby Severočeské doly budou možná ještě existovat. Ale za 20 let potom? Rekultivaci zaplatí až další generace a určitě to nepůjde z peněz Severočeských dolů, ale z kapsy daňových poplatníků. Už tenhle jediný bod považuji za fatální chybu, možná za zločinný úmysl.

Pravoslav Motyčka
17. duben 2023, 00:18

Při dnešním stavu techniky jsou uhelné el. jediný domácí zdroj energie ekonomicky použitelný pro regulaci sítě. Dokud za ně nebude reálná náhrada nemá smysl mluvit o nějakém ukončení těžby uhlí. Naopak uhlí bychom si měli ponechat na regulaci sítě a utlumit dovozní plyn. Pokud se budovy mají vytápět tepelnými čerpadly a po ulicích mají jezdit EV tak budeme potřebovat velmi mnoho energie na část zimy 5 nebo 6 týdnů v roce. Stavit JE pro využití CCA 2 měsíce v roce nemá smysl takže zbývá uhlí plyn a nebo umělá paliva.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se