OKD hrozí neřízená insolvence, vláda bude s vlastníky jednat tento týden

DomůUhlíOKD hrozí neřízená insolvence, vláda bude s vlastníky jednat tento týden

Společnost Ad Hoc Group (AHG), která je nově 60% vlastníkem New World Resources (NWR), tlačí na vládu ČR, aby bylo rychle dosaženo dohody ohledně finanční podpory pro dceřinou společnost OKD. Pokud nedojde k dohodě tento týden, hrozí prý OKD neřízená insolvence.

„Návrh restrukturalizace vyžaduje podporu všech stran, včetně vlády. Pro zabránění neřízené insolvence je potřeba již příští týden najít řešení a zdroje pro financování společnosti od konce dubna,“ uvedla AHG ve svém nedělním prohlášení.

Vláda se zdráhala poskytnout pomoc černouhelné OKD, jejíž předešlí vlastníci vypláceli dividendy, zadlužovali společnost a odštěpili ze společnosti část aktiv. Zároveň se ovšem obává, že krach společnosti přímo zaměstnávající 13 000 lidí a další nepřímo by mohla mít neblahý vliv na ekonomiku. OKD je jediným producentem černého uhlí v České republice.

Návrhem skupiny AHG je, aby záchrana OKD byla spolufinancována ze strany státu. Tím by se podle mluvčího AHG ušetřilo minimálně 33 miliard korun za případnou neřízenou insolvenci.

Ministr financí Andrej Babiš minulý týden řekl, že mezi možnosti pomoci ze strany státu je odkup akcií a dluhů NWR, společná firma či jiná forma spolupráce. O žádné konkrétní cestě vláda zatím nerozhodla.

„Doporučil bych variantu, aby se firma očistila od všech svých závazků a dlouhodobých smluv, které pravděpodobně nejsou výhodné,“ dodal Babiš, podle kterého je tato varianta nejlepší za podmínky, že společnost bude dále fungovat a nebudou ohrožena místa zaměstnanců.

Pokud by nakonec došlo k propouštění horníků z OKD, podle ministra Mládka by část z nich mohl přijmout státní podnik DIAMO, který v Moravskoslezském kraji spravuje vytěžené doly. Horníkům, kteří by nenašli nové pracovní místo, by stát mohl poskytnout dočasný finanční příspěvek.