Domů
Uhlí
Ekologové: Útlum uhlí v r. 2038 je pozdě, první odstavit Počerady
Bílina

Ekologové: Útlum uhlí v r. 2038 je pozdě, první odstavit Počerady

Uhlí
5 komentářů
19. říjen 2020, 13:05
ČTK

Uvažované datum konce využívání uhlí v Česku v roce 2038 je příliš pozdní z hlediska ochrany klimatu i ekonomických vyhlídek uhelného průmyslu. Na dnešní on-line tiskové konferenci to uvedli zástupci ekologických organizací Greenpeace a Hnutí Duha. Sdělili, že prosazují postupné odstavení uhelných elektráren v ČR už do roku 2030. Podle kritéria emisní intenzity, které zkoumá množství emisí oxidu uhličitého (CO2) na jednotku vyrobené energie, by jako první měla být odstavena hnědouhelná elektrárna Počerady, tvrdí.

Pořadí postupného odstavování uhelných elektráren, které dnes Greenpeace a Hnutí Duha představily, neodráží podle nich přání ekologických organizací, ale vychází ze zmiňovaného kritéria, které pro zavírání elektráren schválila uhelná komise na svém zasedání 5. června v Prunéřově. Ukazatel pracuje s údaji za roky 2017 až 2019. Na emisní intenzitu má vliv zejména účinnost využívání paliva a také to, jestli a jaká část tepla vznikajícího při výrobě elektřiny je využita, uvedly organizace.

„Vytvořili jsme seznam uhelných elektráren s pořadím odstavování, jehož oficiálnímu vytvoření v uhelné komisi dosud bránili zástupci uhelných firem spolu s ministry. Nejde o naši představu, ale o exaktní aplikaci kritéria emisní intenzity, schváleného uhelnou komisí s využitím oficiálních údajů provozovatelů elektráren,“ uvedl dnes Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí Duha a člen uhelné komise za asociaci ekologických organizací Zelený kruh.

Přesné termíny, kdy by měly být elektrárny odstaveny proto podle něj tabulka neuvádí. „Jako první by se zavírala elektrárna Počerady, které má velmi malou účinnost a nevyužívá teplo vznikající při výrobě elektřiny,“ uvedl dnes Koželouh. Elektrárna má podle výpočtu ekologických organizací emisní intenzitu nejvyšší, když vypustí 1,033 tuny CO2 na megawatthodinu (MWh). Jejím majitelem je aktuálně ČEZ, nejpozději od začátku roku 2024 bude ale vlastníkem skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače.

Následuje hnědouhelná elektrárna Mělník s emisní intenzitou 1,031 tuny CO2 na MWh a černouhelná elektrárna Dětmarovice s emisní intenzitou 1,021 tuny CO2 na MWh. Naopak nejnižší emisní intenzitu má elektrárna Mělník II, a to 0,786 tuny CO2 na MWh, uvedly organizace. Také všechny tyto zdroje provozuje skupina ČEZ.

V úterý ráno se uskuteční další jednání takzvané uhelné komise, která má řešit útlum těžby uhlí, ale také celkový budoucí energetický mix ČR. Podle několika zdrojů ČTK měla komise už stanovit datum konce využívání uhlí v Česku, a to na rok 2038, podobně jako již učinilo Německo. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) dnes ale na twitteru uvedl, že komise v úterý o termínu konce uhlí v ČR nerozhodne.

„Dlouhodobě prosazuji, aby se práce komise zbytečně neprotahovala, ale rozhodovat o tak zásadní otázce na základě prezentace se dvanácti slajdy rozeslané den před jednáním by bylo šílené. Doufám, že pan Brabec bude reagovat stejně rozumně i ve chvíli, kdy dojde na lámání chleba. Ministr životní prostředí by měl být v ochraně klimatu aspoň o trochu ambicióznější, než ministr průmyslu, který prosazuje konec uhlí v roce 2038,“ řekl dnes člen uhelné komise za Greenpeace Jan Rovenský.

Česká uhelná komise byla zřízena loni, je poradním orgánem vlády. Předsedají jí Brabec a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Má 19 členů, mezi kterými jsou zástupci těžařů, akademici i ekologové. Mimo jiné mezi ně patří generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda Českého báňského úřadu Martin Štemberka nebo předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Rostislav Palička

Emisní intenzita uhelných elektráren v ČR

uhelná elektrárnaprovozovatelemisní intenzita 2017 až 2019 (tuny CO2/MWh)instalovaný výkon (v megawattech)
PočeradyČEZ (do budoucna Sev.en Energy)1,0331000
Mělník IIIČEZ1,031500
DětmaroviceČEZ1,021800
Tisová IISokolovská uhelná0,958100
ChvaleticeSev.en Energy0,938820
Ledvice 4ČEZ0,932110
Prunéřov IIČEZ0,918750
Tušimice IIČEZ0,902800
Ledvice 6ČEZ0,847660
KladnoSev.en Energy0,802470
Mělník IIČEZ0,786220

Zdroj: Ekologické organizace na základě údajů společností

rdo mal

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Petr
19. říjen 2020, 20:45

Nesmyslné plány zelených mocichtivců. Není potřeba vytvářet nějaké seznamy, které elektrárny úplně odstavit první.

Elektrárny by měly na tržním principu postupně vynechávat čím dál víc měsíců v roce, kdy jsou přebytky elekřiny. A soustředit se na hlavní výrobu v zimě a na naplánované odstávky jaderek.

Petr
19. říjen 2020, 21:30

Mělník a Dětmarovice by měl ČEZ modernizovat na kogenerační spalování biomasy a tříděného odpadu s možností přidávat uhlí do 30% na navýšení výhřevnosti podle ceny povolenek.

Rostislav Žídek
19. říjen 2020, 23:43

Toz dobry plan mame...

A tech 6.23GW nahradime predpokladam solarnimi panely, vetrniky a elektrolyzery na cisty vodik?

A to vse uz za 18let? a bez dotaci

:D :D :D

T
20. říjen 2020, 02:39

Poptavka po EE klesa,zamorovat republiku jedama kvuli vyvozu nedava smysl???Utlumit uhelku na mesic? Ta nez se zase uvede na plny vykon to nejakou dobu trva... Co chcete nahrazovat,kdyz neni poptavka a dlouho jeste nebude ,nejen u nas...Zmodernizovat odpadni hospodarstvi,ci postavit nove plynovky s rychlym nabehem ,to uz smysl dava...

Rostislav Žídek
20. říjen 2020, 23:45

sektor dopravy půjde vinou EU na spotřebu EE

sektor vytápění domácností částečně také...

tipl bych ze par domacnosti si poridi tepelna cerpadla jako nahradu za kotle vyssich emisnich trid, ktere nebudou moci dale provozovat

vzhledem k teplotám v létě si dost lidí instaluje klimatizace

uvažuje se o výrobě zeleného vodíku v průmyslovém měřítku, a to taky bude EE navíc...

Podle mne tech 6GW v base loadu potřebujeme a bez uhlí máme 2.5GW. O tom, že tu EE dovezeme jsme už slyšeli... Ale za jakou to bude cenu už za 10 let, toho se vážně bojím.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se