Domů
Uhlí
Na rypadle ve Vršanech protestují druhý den protiuhelní aktivisté
hnědouhelný důl

Na rypadle ve Vršanech protestují druhý den protiuhelní aktivisté

Uhlí
11 komentářů
30. říjen 2019, 11:28
ČTK

Už druhý den protestuje osm aktivistů na Mostecku proti tomu, aby ČEZ případně prodal elektrárnu Počerady společnosti Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Na rypadle v Lomu Vršany, které obsadili v úterý kolem 06:00, strávili noc. Nic se nezměnilo, dosavadní vyjednávání byla neúspěšná. Aktivisté zůstávají na místě stejně jako policie, řekla ČTK dnes ráno severočeská policejní mluvčí Alena Bartošová.

„Z rypadla odejdeme, až skončí doba uhelná. Chceme bezodkladný konec uhlí, uzavření elektrárny Počerady a Chvaletice, dolu Vršany a spravedlivý svět. Za klimatickou spravedlnost budeme bojovat až do konce,“ uvedli aktivisté v prohlášení, které má ČTK k dispozici.

Podle textu jde o skupinu lidí, kteří nechtějí pasivně přihlížet tomu, „jak hrstka jedinců bezostyšně vykořisťuje naši planetu, ohrožuje budoucnost lidstva a jeho celkovou existenci, a to jen pro svůj zisk“.

„Na místě jsou policisté z mosteckého územního odboru a vypomáhají nám i speciální pořádkové jednotky. Vyjednavač tam ještě není, ale měl by každou chvíli dorazit. Opět s nimi budeme vyjednávat,“ řekla ČTK mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

Policie vyčkává, až aktivisté rypadlo opustí. Ze strany protestujících jde ale podle Světlákové o protiprávní jednání. „Vnikli do důlního prostoru, kde je důlní těžba a je tam vstup nepovolaným osobám zakázán,“ řekla mluvčí.

Protest se neodehrává v místech, kde se těží uhlí. Bagr, který aktivisté obsadili, těží skrývku na slatinské výsypce, těžbu uhlí tak zásadně neohrozil. Protestující obsadili kolesové rypadlo K800. Obr o hmotnosti 1400 tun je vysoký 31 metrů a 75 metrů dlouhý. Společnost Sev.en Energy, které lom patří, nahlásila událost Obvodnímu báňskému úřadu i policii a spolupracuje s nimi. Večer na rypadle obnovili i dodávky elektřiny.

Aktivisté proti těžbě uhlí v minulosti v lomech již několikrát protestovali. Loni 30. června se 16 lidí připoutalo na vrcholu rypadla v lomu Bílina. Od té doby stála těžba, Severočeské doly obnovily provoz po 12 hodinách. Rypadlo lidé opustili zhruba po 15 hodinách. Mezitím několik stovek aktivistů z různých evropských zemí pochodovalo podél hrany lomu. Uprostřed pochodu několik desítek lidí opustilo legálně vymezenou trasu a vtrhlo do povrchového dolu, policisté je postupně zajistili a odvezli na služebny. Aktivisté pak čelili podezření z přestupku.

Elektrárna Počerady je mezi Louny a Mostem a svým instalovaným výkonem pět x 200 MW patří k největším uhelným elektrárnám v zemi. V roce 2013 uzavřela Vršanská uhelná z dnešní skupiny Sev.en Energy s ČEZ smlouvu o dodávkách uhlí do elektrárny Počerady na 50 let a součástí byly i dvě opce na prodej elektrárny. První opci mohl ČEZ na základě smlouvy využít v roce 2015. Tehdy ji nevyužil a elektrárna zůstala jeho majetkem. O druhé opci na prodej k roku 2024 musí ČEZ rozhodnout do konce letošního roku.

Do skupiny Sev.en Energy nyní patří hnědouhelná elektrárna Chvaletice, kterou dříve ČEZ také vlastnil. Žádosti elektrárny o výjimku na budoucí evropské limity emisí rtuti a oxidů dusíku vyhověl v létě Pardubický kraj. Úřad ale stanovil omezující podmínky. Rozhodnutí zatím nenabylo právní moci. Elektrárna uvedla, že k dosažení nově požadovaných limitů by byla nutná další investice 1,4 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Vladimír
30. říjen 2019, 12:16

Protestují proti výrobě elektřiny z uhlí. Mají nějakou alternativu jak plně uvedenou výrobu nahradit?

Pavel K
30. říjen 2019, 15:25

Nejsem jeden z protestrujicich, i presto s nimi sympatizuji v tom, ze dle meho nazoru neni tato elektrarna v nasi zemi potreba. Jeji vyrobu nahradime nizsim exportem. Dlouhodobeji mohou politici zjednodusit domaci FVE. Proc nelze koupit FVE stavebnici v hobymarketu, s tim, ze ji pripojite doma do zasuvky. Proc nemohu natahnout kabel k sousedovi a prenechat mu svou nadvyrobu? Proc to same nemohou udelat parkoviste ci supermarkety? Ani bych se nebal osvobodit subjekty od dani (DPH - stejne velkou cast nakupuji firmy, dan z nemovitosti), prijde mi to lacinejsi jak platit externality za fosilni zdroje.

Dale by mel stat podporovat vedu a vyzkum v OZE a dlouhodobem skladovani energie. Pokud by byl vyssi rozdil vcene silove elektriny v ruznych obdobich, pak by se subjektum vyplatilo do akumulace ci rizeni spotreby (u chudsich domacnosti) investovat.

Timhle rychlym vycucem z prstu chci ukazat, ze kdo chce, helda zpusoby a kdo nechce, pali uhli. Jdu si otevrit okno a fetovat kominy od sousedu. :-( Znate ten stiplaby smrad?

Vladimír
30. říjen 2019, 19:41

Tak že zatím alternativa není. Taky vidím když sousedi topí a jsou docela cítit. Topím dřevokotlem do akumulační nádrže a automatická regulace mi udržuje stálou teplotu v domě. FV plus akumulace zatím nefunguje a co funguje je opravdu drahé.

Pavel K
30. říjen 2019, 20:14

Pro Pocerady ji rozhodne nepotrebujeme. Spise potrebujeme zdravejsi prostredi a mene CO2 nez prorzovat pr CR nepotrebny zdroj.

Emil
30. říjen 2019, 20:59

Takže navrhujete co? Aby stát Počerady od ČEZu koupil a zavřel?

Pavel K
30. říjen 2019, 21:29

Ne, stat je nemusi kupovat. Staci, kdyz dopredu nastavi takove ekologicke mantinely, ze se nevyplati je odkupovat a provozovat. Mne by bohate stacilo, kdyz by veskere CO2 v elektrarne chytaly a ukladali pod zem a ostatni skodlive latky tez filtrovali a likvidovali. Pak at jede dal. Proc ma nekdo vydelavat na tom, z eneplati externality a zaplatime je pak my vsichni? Ti stastnejsi penezi, mene stastni zdravim a jeste vice penezi

Emil
30. říjen 2019, 22:11

Asi jste si nevšiml, že ty mantinely už jsou dávno nastavené a navíc se hřiště poměrně rychle zužuje. Elektrárny musejí plnit emisní limity BAT (Best Available Techniques), těžko mohou mít lepší než nejlepší dostupnou techniku.

Už loni získal stát z emisních povolenek téměř 15 miliard Kč, letos to bude ještě víc. To nevypadá úplně tak, že někdo vydělává na tom, že neplatí externality.

Pavel K
30. říjen 2019, 22:37

Dle me ale existuje technologie na ukladani CO2 pod zem. Pouzivaji ji? Nevim, jak je to s ostatnim znecistenim? Odbourali NOx, CO, aromaticke uhlovodiky, prach? Jak jsem psal, pokud dokazi zlikvidovat veskere sve emise, at dal produkuji elektrinu, kterou vyvezeme. Jinak vyvazime nase zdravi.

Nevite nahodou, co se s tema penezma pak deje? Na co jsou utraceny? Zda se tim prave resi ty externality?

Emil
31. říjen 2019, 07:58

1) Technologie CCS existuje, ale první projekty k zachycování uhlíku v objemu, který produkují elektrárny jako Počerady se teprve připravují. Dále k tomu musí být v místě vhodné geologické podmínky. A hlavně, tato technologie je zatím příliš drahá. Podle článku, který tu byl nedávno, je cena uložení jedné tuny CO2 na hranici 100 Eur. Cena emisní povolenky se pohybuje kolem 25 Eur. Z toho je snad jasně vidět, že v současnosti je to cenově úplně mimo, a to jak pro uhelné, tak pro plynové elektrárny.

2) Veškeré emise se nikdy odbourat nepodaří. Vždy je to o stanovení přípustné koncentrace, jejím dodržování, a také o tom, jaké jsou v danou chvíli technologické možnosti.

3) Zisk z prodeje emisních povolenek jdou do státního fondu životního prostředí, z něj se financují různé ekologické projekty jako např. Zelená úsporám, kotlíkové dotace, na financování rozvoje OZE apod.

Ivan Novák
30. říjen 2019, 12:44

K tomu, co dělají, znalosti o složitém světě nepotřebují, to by bylo jejich principiálním manifestům na škodu. Lenin takovým lidem říkal "užiteční idioti".

Josef
30. říjen 2019, 12:44

Tak u nás funguje právní stát , nějaká nevládní organizace obsadí rypadlo a místo toho aby naběhla urna , tak je tam nechají okupovat zařízení za desítky milionů. Protest v demokratickém státě má svoje pravidla, která mají platit pro každého - K čemu si tedy platíme policii ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se