Domů
Uhlí
O formě rekultivace lomů na Mostecku má být rozhodnuto příští rok
Rekultivace - jezero Medard

O formě rekultivace lomů na Mostecku má být rozhodnuto příští rok

Uhlí
3 komentáře
16. srpen 2019, 18:35
ČTK

O podobě rekultivace hnědouhelných lomů na Mostecku a Chomutovsku má být definitivně rozhodnuto do konce příštího roku. Podle současných návrhů by se uhelný region měl přeměnit v soustavu jezer, díky čemuž by se mohla podkrušnohorská uhelná pánev stát zásobárnou vody a současně zdrojem elektrické energie z vodních elektráren. Všechny potřebné studie má ministerstvu průmyslu a obchodu do poloviny roku 2020 předložit státní podnik Palivový kombinát Ústí, který území zasažená těžbou spravuje. Novinářům to dnes při návštěvě regionu řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

„Chceme vidět výsledky takzvané studie proveditelnosti, která nám ukáže ekonomickou náročnost, energetickou příležitost, technologické možnosti a samozřejmě i environmentální možnosti, které jsou s tím spojené. K 30. červnu (2020) Palivový kombinát Ústí předloží tuto studii proveditelnosti. A v následujícím pololetí, tedy do konce roku 2020, musíme mít rozhodnuto, a musí to být stvrzeno vládním usnesením,“ řekl Havlíček.

Pokud by se podařilo pomocí hydrorekultivace vytvořit v Ústeckém kraji ve vytěžených lomech soustavu propojených jezer, vzniklo by největší vodní dílo v Česku. Objem soustavy by přesáhl 700 milionů kubických metrů. „Pokud by vznikla ta obrovská kaskáda od jezera Milada přes lom ČSA, Tušimice a včetně budoucích Vršan, vznikla by i možnost vytvořit energetické zdroje přibližně v rozmezí 1000 až 2000 megawatt, což vlastně znamená, že bychom vytvořili zdroj na úrovni dvou jaderných reaktorů,“ popsal Havlíček.

Konkrétní možnosti a také náklady na rekultivaci by měla ukázat právě studie proveditelnosti. Podle ředitele Palivového kombinátu Ústí Pavla Lence je samotná rekultivace prací na několik desítek let. Na financování náročných úprav chce stát podle ministra ve velké míře využít peněz z evropských fondů.

Oblast zasažená těžbou uhlí v Ústeckém kraji zabírá zhruba 400 kilometrů čtverečních. Jsou tu doly už zavřené, rekultivované i stále funkční. Jezero už vzniklo na místě dolu u Ústí nad Labem, napuštěno je jezero Most.

Štítky:uhlí

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Miloslav Černý
18. srpen 2019, 16:58

Dobrý den. S názorem využití vzniklých jezer pro energické účely je chválihodným jevem. Doufám,že v tom bude zahrnutá i přečerpávající elektrárna s možnou horní nádrží v Krušných horách. Spád by dovolil značný výkon, než zamyšleným přehrazením Šumného údolí. S možným vybudováním větrného a solárního parku u horní nádrž a plovoucího solárního na dolní by to byl perfektní projekt v rámci budoucích obnovitelných zdrojů, který by se mohl zamlouvat i ochráncům přírody, ekonomický přínos je zcela jasný. S pozdravem.

petr
18. srpen 2019, 23:40

Pokud někdo nalezne odvahu a vybuduje zde významné PVE, pak slavné německé větráky budou moci uložit nikým nežádanou elektrickou energii do "vody" a rozumný, tedy chytrý dodavatel pak může Bavorsku dodat potřebný výkon, až zmatečně zavřou poslední jaderku...

Tedy nákup třeba za 5 euro MWh a prodej za 100 euro...

Při objemu řekněme 1 TWh docela slušné fee...

Carlos
19. srpen 2019, 21:56

Pan Havlíček čte mé komentáře zde? :D Asi ne, ale za nápad chválím, uvidíme co jim z toho vyjde ty elektrárny mohou mít buď velký výkon, nebo dlouhou dobu provozu, dobré by ale bylo pokud budou minimálně Jezera v okolí Ohře s touto spojena přímo a volnou hladinou regulovanou jen pohyblivými jezy. Pokud by se například ruina jezu v Královském Poříčí nahradila novou konstrukcí, která by byla s to vodu zvednout až na úroveň 1SPA a vznikl nový most pro železnici a silnici s dostatečnou kapacitou, mohlo by tak vzniknout jezero s plochou asi 7 000 000m^2, podle toho o kolik metrů by se dala hladina měnit by mohlo příznivě ovlivňovat poměry na toku a případně zbrzdit nejhorší povodňovou vlnu, či případně zmírnit sucho.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se