Domů
Uhlí
Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí dříve, MŽP a ČEZ se dohodly na roku 2033
Povrchový důl Hambach. Autor: Johannes Fasolt, wikimedia commons
Autor: Johannes Fasolt, wikimedia commons

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí dříve, MŽP a ČEZ se dohodly na roku 2033

Uhlí
35 komentářů
12. květen 2025, 11:37
ČTK

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl dnes novinářům v Praze ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v ČR. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.

Dřívější ukončení těžby na Bílině dlouhodobě prosazovaly ekologické organizace. Požadavek zazněl i v rámci připomínek k procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA), ve kterém záměr společnosti Severočeské doly, jenž je dceřinou společností ČEZ, pokračovat v těžbě do roku 2035 získal v červenci 2019 souhlasné stanovisko MŽP. Proti tomuto rozhodnutí ale bylo podáno několik odvolání.

Český báňský úřad se obrátil na ministerstvo se žádostí o přezkum rozhodnutí EIA, ze kterého vyplynulo, že je věcně správné. V uplynulých měsících proto Hladík vedl jednání se zástupci těžební společnosti a dalšími aktéry. Výsledkem je rozhodnutí o zkrácení těžby o dva roky.

"Naším cílem bylo najít řešení, které bude právně čisté, ale zároveň naplní slib v oblasti útlumu uhlí, ke kterému jsme se jako vláda zavázali," uvedl Hladík.

Dodal, že jde o rozhodnutí, které je důležitým krokem k transformaci české energetiky a zároveň dokladem, že i komplikované situace je možné konstruktivně řešit.

Nejbližší obcí dolům jsou Mariánské Radčice. "Posun termínu na rok 2033 jsme očekávali. Bude to pro nás znamenat méně peněz do rozpočtu, ale na druhou stranu lepší životní prostředí," řekl ČTK starosta Jaroslav Sikora (nez.). V obci žije zhruba 460 obyvatel, podle starosty přímo v dolech už nikdo nepracuje. "Jsou tu podnikatelé, kteří fungují jako dodavatelé. Ti si poradí, takže ani z pohledu zaměstnanosti nás to nijak významně nezasáhne," uvedl Sikora. Obec s rozpočtem kolem 30 milionů korun má příjem z úhrad za vydobytý nerost několik milionů korun ročně.

Podíl uhelných zdrojů podle Beneše nyní tvoří 40 procent energetického mixu ČR a po roce 2030 se bude snižovat na nutné minimum. "Tento pokles se bude uskutečňovat ruku v ruce s náběhem nízkoemisních alternativ, zejména obnovitelných zdrojů a v přechodném období také moderních plynových kapacit, v dlouhodobějším horizontu nových jaderných bloků," řekl.

Dřívější ukončení těžby vítá ekologická organizace Greenpeace, která se proti dřívějšímu rozhodnutí o prodloužení těžby odvolala. "Původně jsme usilovali o to, aby ta těžba nebyla vůbec prodloužena a skončila v roce 2030, ale i tak vítáme rozhodnutí, které prodloužení zkrátilo o dva roky," uvedl vedoucí energetické kampaně organizace Greenpeace ČR Jaroslav Bican. Nyní bude podle něj potřeba začít řešit konkrétní plán rekultivace a budoucnost území.

V tuto chvíli horníci stále těží na ploše původních územně ekologických limitů těžby na Bílině, tedy změna limitů v roce 2015 se těžby na dolech Bílina dosud nedotkla, řekl ČTK mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký. Odhaduje se, že na ploše vymezené současným povolením k hornické činnosti je zhruba 31 milionů tun hnědého uhlí. Na území o rozloze cca 5,5 kilometru čtverečních za původním územně ekologickým limitem platí odhad zásob ve výši 120 milionů tun hnědého uhlí. Na Dolech Bílina pracovalo ke konci loňského roku 1347 lidí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(35)
Josef Janovec
12. květen 2025, 12:32

Abychom to ještě nepřehodnocovali. Zatím se nic zásadního mimo FVE nepostavilo.

Milan Vaněček
12. květen 2025, 12:53

Samozřejmě bychom to měli přehodnotit, je to nesmysl být ještě rychlejší o 5 let v odstranění uhlí než Němci.

Naprostá pitomost.

Uhlí nám klidně může vydržet minimálně až do 2040 a to už bude v našem regionu velký přebytek čisté, bezodpadové elektřiny....

Zastavte to klimatické šílenství.

Bob
12. květen 2025, 13:50

A pan Vaněček zadotuje ztrátový provoz?

Milan Vaněček
12. květen 2025, 14:48

Ten ztrátový provoz, po té, co si v Bruselu uloupnou svůj perníček z uhlíkových odpustků a další příživníci po cestě taky, pak putuje ke státu, aby z něj dotoval. Tak stát zadotuje "svůj úspěšně urychlený energetický posun", a všichni budou moc spokojeni,

"padouch nebo hrdina, jsme všichni jedna rodina" viz Limonádový Joe.

Chápete to Bobe?

Já peníze na dotace nemám.

Bob
12. květen 2025, 18:51

Pláčete na špatném hrobě.

Koneckonců ty CO2 odpustky jste iniciovali vy zastánci OZE, včetně FVE. Právě proto, abyste mimo jiné elektřinu z uhelných elektráren co vyráběly tak levně zdražili a zlikvidovali je a tak uvolnili místo pro OZE. Kromě toho se z těch povolenek financoval a stále financuje rozvoj OZE a nejvíce právě FVE.

Milan Vaněček
12. květen 2025, 21:24

Bobe, ve světě je to jinak, EU je anomálie,

vědecký a technický pokrok je celosvětová záležitost, to mě zajímá.

Že se EU sama ničí mě vadí a bolí.

Bob
12. květen 2025, 22:28

Ale my žijeme v EU, že.

Jarda
13. květen 2025, 06:27

@Bob 12. květen 2025, 18:51

Neříkáte pravdu.

Já jsem zastánce OZE, ale žádné CO2 odpustky jsem nikdy neinicioval.

Takže bych vás požádal, ať mluvíte jmenovitě nebo nemluvte za celé skupiny.

Bob
13. květen 2025, 10:17

To Jarda 13. květen 2025, 06:27

Jako jednotlivec si můžete psát co chcete, ale my zase můžeme mít oprávněnou pochybnost, zda to myslíte upřímně. Dotaci zaplacenou z emisních povolenek na Vaši FVE jste určitě neodmítl.

Nicméně jsou daleko "mocnější muži", než Vy a ti mají názor jasný. Třeba Spolkový ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck (zelení), známý to příznivec OZE i emisních povolenek.

Citát: "Nyní se nesoustředím na otázku individuální regulace," vysvětluje Habeck v rozhovoru pro Panorama. Ministr by chtěl množství skleníkových plynů snížit již zavedenými opatřeními, jako je rozšiřování obnovitelných zdrojů energie nebo rekonstrukcí budov. "

Pro kontext: Habeck odmítá návrh na radikální individuální regulaci CO2 na osobu a trvá na rozšiřování současného systému CO2 povolenek pro (mimo jiné) "rozšiřování obnovitelných zdrojů energie".

Zdroj: echo24.cz/a/HZpvt/zpravy-svet-emisni-povolenky-pro-kazdeho-nemecky-klimatolog-omezeni-co2-prodej-obchod

Jarda
13. květen 2025, 10:52

@Bob 13. květen 2025, 10:17

Myslet si můžete co chcete, klidně nepravdivé domněnky, to vám nikdo nemůže zakázat.

Dotaci jsem využil.

To vůbec nic nemění na tom, že CO2 odpustky jsem opravdu nijak neinicioval a nijak jejich zavedení neovlivnil.

A dovolím si tvrdit, že je to podobně i u statisíců dalších majitelů FVE v ČR.

Dalibor Fišer
12. květen 2025, 13:09

Krize musí být ať se děje, co se děje....Situace na trhu OZE vypadá následovně. Když někdo postaví FV tak nejvíce by mohl vydělat v okamžiku, když je sluneční svit na maximu. Jenže v síti je již tolik zdrojů, že ceny jsou záporné a pokud nemá starou smlouvu bývá v těchto okamžicích odpojen od sítě a tedy nevydělá. FV bude fungovat tehdy, když svítí slunce jen málo a tomu bude odpovídat i zisk. Návratnost investice bude velmi dlouhá. V době záporných cen, je lepší el.energii nakoupit na burze a dostat ještě zaplaceno, než si to vyrobit ve vlastní FV za nulové náklady. Z výšeuvedeného vyplývá, že stavět nové FV nedává pro firmy již smysl. U větrníků je to již obdobné, viz články na tomto webu. Zásadní otázkou bude co se stane se stabilizací sítě po odstavení uhlí? Odpověď í bude "Španělský scénář".

Jarda
12. květen 2025, 13:25

@Dalibor Fišer 12. květen 2025, 13:09

Záporná cena na burze ještě automaticky neznamená, že dostanete za nákup zaplaceno.

Ještě je totiž nutné přičíst distribuci, to si spousta lidí neuvědomuje.

Staré smlouvy s provozní podporou brzo skončí.

Nové FVE provozní podporu dávno nemají.

Firmy si své FVE staví primárně pro vlastní spotřebu elektřiny a ne pro její prodej.

Milan Vaněček
12. květen 2025, 14:55

Tak to u nás bylo za první republiky, když jsme ještě byli průmyslová velmoc. Firma nebo město si postavilo svoji elektrárnu. Tak to je i tam, kde stále mají "utilities" a nemusí maximalizovat zisk jako ČEZ (podle Emila) na Lipské burze.

Emil
12. květen 2025, 14:58

Zisk maximalizují všichni podnikatelé, Vaněčku, tedy i "utilities".

Milan Vaněček
12. květen 2025, 17:03

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Emile, Vás naučili jedno klišé a to melete stále dokola. Ale realita ve světě je jiná, mnohem pestřejší. Svět nefunguje podle Vašich "pouček".
.

Milan Vaněček
13. květen 2025, 11:10

Co jsou to "utilities"

definice z ekonomického slovníku

utility company

a company that supplies something such as electricity, gas, or water to the public

The utility business is not like most other businesses. Utilities inhabit a world of special accounting rules and pre-established investment returns, where ordinary business incentives often do not matter, and where changing course is exceedingly hard.

Utilities’ profit doesn’t come from the natural gas or water or electricity they provide to customers. That’s right, utilities do not earn profits on the products they sell—gas, water, and power are provided “at cost” to consumers—but rather from the investment in the assets (the pipes, substations, transmission lines, etc.) that are used to provide the service. In short, the more infrastructure that a utility builds, the higher the profits it can generate.

Utilities do not operate in a normal free market system where prices and profits are determined by the willingness of consumers to pay. Instead, they are “regulated monopolies” in which public officials guarantee the companies a monetary return on their investments while also fixing prices for consumers.

Milan Vaněček
13. květen 2025, 11:11

to byla informace pro ty, co to nevědí, aby se poučili

Emil
13. květen 2025, 11:23

Ať už jste to vykopíroval odkudkoliv, Vaněčku, neodpovídá to tomu jak dnes vypadají utility v energetice. Všechny utility dnes operují na volném trhu v rozporu s tím co je tam napsáno, pouze jejich část která se zabývá distribucí, přenosem elektřiny případně jiným přirozeným monopolem je regulovaná, většina jejich byznysu je normální podnikání za účelem maximalizace zisku, jak jsem psal.

"To byla informace pro ty, co to nevědí, aby se poučili"

Milan Vaněček
13. květen 2025, 11:43

Emile, to je Vaše desinformace, já jsem to okopíroval z USA. EU je v energetice světová anomálie (poloostrov) s nejdražšími uměle vytvořenými cenami elektřiny. Elektřina se bohužel nedá dovážet na lodích jako ropa, zemní plyn či uhlí.

Emil
13. květen 2025, 11:55

Takže Vaněček jako obvykle z diskuse o ČR utekl někam do USA, kde odkudsi něco vykopíroval a na základě toho označuje uvedená fakta za "desinformace", ač o USA vůbec řeč nebyla a i tam utility "překvapivě" v některých státech normálně podnikají, prodávají elektřinu na volném trhu a snaží se maximalizovat zisk, a jen v některých státech jsou naopak ceny elektřiny regulované.

Milan Vaněček
13. květen 2025, 12:24

Takže samozřejmě, zpátky do diskuse k aktuálnímu:

Milan Vaněček

12. květen 2025, 12:53

Samozřejmě bychom to měli přehodnotit, je to nesmysl být ještě rychlejší o 5 let v odstranění uhlí než Němci.

Naprostá pitomost.

Uhlí nám klidně může vydržet minimálně až do 2040 a to už bude v našem regionu velký přebytek čisté, bezodpadové elektřiny....

Zastavte to klimatické šílenství.

Emil
13. květen 2025, 12:44

Argumenty k utilitám došly, tak šup zpátky do ČR pro změnu na uhlí...

Milan Vaněček
13. květen 2025, 12:49

A o čem je ten článek, Emile? Vy se bojíte o tom diskutovat, říci svůj názor?

Emil
13. květen 2025, 12:54

Tak znovu. Já jsem nereagoval na článek ale na vaše s článkem nijak nesouvisející nesmysly, Vaněčku. Zvlášť když jste mě sám u toho výslovně zmínil.

Milan Vaněček
13. květen 2025, 13:50

Takže, bojíte se říci svůj názor k tématu článku.

A ještě machrujete o utilities. A to jste v USA zřejmě ani nebyl, ani nepracoval, ani nestudoval, jako já.

Bob
13. květen 2025, 14:30

To Milan Vaněček

Citát, co jste napsal: "A o čem je ten článek, Emile? Vy se bojíte o tom diskutovat, říci svůj názor?"

Tak se vraťme k tématu článku. Uhlí v energetice přinejmenším u nás končí k 2033. I ostatní výrobci elektřiny z uhlí se vyjádřili podobně.

Vracím se tedy k predikcím ČEPS a Evropského ekonomického scénáře:

Varianta 3, ukončení uhlí 2033

LOLE 2040 389 hodin

Cena elektřiny 2040 4 890 Kč/MWh = cca 195 €/MWh

To abychom se hodně snažili postavit to nové jádro s předpokladem ceny elektřiny cca 90 €/MWh, kde ta cena je celková, bez potřeby nějaké masivní akumulace, nebo záložních zdrojů.

Dokonce i kdyby se to o něco prodražilo, nebo zpozdilo. To bude od počátku "slepice co snáší zlaté vejce" a navíc nízkoemisní.

Milan Vaněček
13. květen 2025, 19:09

Pro Boba: Bobe to je scénář typu: řidiči, blíží se náraz do zdi, tak přidej plyn ať rychle zahynem. Cena 195 EUR/MWh v 2040 by odpovídala při 3% inflaci současné ceně 125 EUR/MWh. A když se podíváme na současnou cenu tak tak je pod 100 EUR/MWh a předkup na 2027 je okolo 80 EUR/MWh.

Přece snad jen vedení EU není tak šílené jako Váš scénář, který vznikl jako účelový strašák a spíš bude trochu brzdit. Jen se obávám, že ne dostatečně.

Ty Vaše poslední věty už raději nekomentuji.

Bob
13. květen 2025, 19:17

To Milan Vaněček

Ten Váš scénář typu: "řidiči, blíží se náraz do zdi, tak přidej plyn ať rychle zahynem. "

Ovšem více pasuje na plány o několikanásobném navýšení instalované kapacity FVE, když už nyní se radikálně prodlužují doby, kdy pro tak velkou výrobu není odbyt. Přitom ovšem stále zůstávají zase dlouhé doby, kde vyrábějí tak málo, že ani to několikanásobné navýšení nebude stačit.

Milan Vaněček
13. květen 2025, 19:54

Bobe ti lidé co mají fotovoltaiku na své střeše svého domu, na chalupě či balkonu, ti ten svůj odbyt mají, když se rozšíří sdílení tak stoprocentní.

A když budou mít ještě elektromobil (typický pro satelity, jako druhé auto) tak budou i jezdit zadarmo.

A menší i větší firmy si taky všechnu elektřinu ze své fotovoltaiky spotřebují....

Ivan Novák
12. květen 2025, 12:56

A není to málo, Antone Pavloviči?Stachanovsky 2026 nejpozději! Kdo chce levný proud je fňukal.

Ivan Novák
12. květen 2025, 22:39

Dodatek, napadla mne analogie. Tažení EU proti uhelnému CO2 je moderní verzí křížové výpravy dětí. Ta byla taky motivovaná přepjatou ideologií a poháněná chamtivostí zprostředkovatelů. K cíli nevedla, zato dost účastníků pomřelo cestou, část jich skončila prodaná do otroctví, a jen někteří se vrátili domů.

Petr prochaska
12. květen 2025, 15:04

2 měsíce v roce bude potřeba zvýšená produkce elektřiny. Na tom nic nezmění ani kdyby se postavily jaderky. Ekonomičtějším řešením je samozřejmě tyto 2 měsíce pálit uhlí než pro tento účel stavět nové plynovky.

Dalibor Fišer
12. květen 2025, 22:01

Oni to nejsou jen dva měsíce v roce ale od září do února.

Josef Sedlák
13. květen 2025, 11:10

Ty dva měsíce je příliš optimistický pohled. Realita ale funguje jinak. Stačí se podívat na Energostat na výrobní bilanci Dánska za poslední měsíc s dalším týdnem větrné bídy. Pak si stačí vzpomenout na začátek energetické krize na sklonku léta 2021, kdy se OZE „zapomněly“ skoro na měsíc. To je zkrátka příroda, na kterou žádné „poručíme větru, dešti“ neplatí. K energetice není možné přistupovat s růžovými brýlemi s německým vodíkovým snem v zářných zítřcích. Větší přínos než problematické a „dočasné“ nahrazování uhlí plynem by dávaly energetické dálnice (HVDC, UHVDC), které by umožnily lepší využití všech zdrojů (a OZE zejména!) a které by současně řešily i problém stability u přerostlého molochu evropské energetické střídavé soustavy, která již dávno narazila na fyzikální hranice.

Vladimír Krteček
12. květen 2025, 15:39

Az odstavi uhli, pan Jaroslav Bican si na sve naklady poridi slapaci kolo s dynamem a bude zasobovat elektrikou celou republiku ! Manzelce muze dat ebonitovou tyc a lisci ohon.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se