
Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad
Těžba hnědého uhlí v severočeském dole Bílina skončí nejpozději v roce 2033. Potvrdil to Český báňský úřad rozhodnutím, které zveřejnil na úřední desce. Na ukončení těžby v roce 2033 se v polovině května dohodlo ministerstvo životního prostředí a polostátní skupina ČEZ, která vlastní Severočeské doly. Původní termín byl rok 2035.
Severočeské doly samy požádaly o konec těžby nejpozději k roku 2033 oproti původní žádosti, což Český báňský úřad přijal, a změnil tak původní nepravomocné rozhodnutí o prodloužení těžby na Bílině Obvodního báňského úřadu v Mostě. Rozhodnutí omezil do 31. prosince 2033. Konkrétní návrhy dílčích rekultivací je třeba podle úřadu vypracovat ve spolupráci se specialisty na hodnocení krajinného rázu, biology a v úzké spolupráci s obcemi a místními iniciativami, vyplývá z rozhodnutí.
Do rozhodnutí úřad doplnil, že sanace po ukončení těžby budou postupné a řídit se budou stanoveným časovým harmonogramem. Zbytečně se nesmí odkládat, nejsou-li prokazatelně odůvodněné zájmy ochrany přírody, krajiny nebo jiným převažujícím veřejným zájmem.

Dřívější ukončení těžby vítá ekologická organizace Greenpeace, která se proti dřívějšímu rozhodnutí o prodloužení těžby odvolala. "Po letech nejistoty máme jasno: Těžba uhlí v Česku skončí nejpozději v roce 2033, jak nyní svým rozhodnutím potvrdil Český báňský úřad. Je smutné, že konec uhlí si nakonec vyžádal těžař, ne stát," uvedl Jaroslav Bican, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR.
V tuto chvíli horníci stále těží na ploše původních územně ekologických limitů těžby na Bílině, tedy změna limitů v roce 2015 se těžby na dolech Bílina dosud nedotkla, řekl ČTK v květnu mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký. Odhaduje se, že na ploše vymezené současným povolením k hornické činnosti je zhruba 31 milionů tun hnědého uhlí. Na území o rozloze zhruba 5,5 kilometru čtverečních za původním územně ekologickým limitem platí odhad zásob ve výši 120 milionů tun hnědého uhlí. Na Dolech Bílina pracovalo ke konci loňského roku 1347 lidí.
Mohlo by vás zajímat:
Naprostý šílenství. Němci plánují že budou končit s uhlím až 2038, Poláci až 2049, ale "naši" zelení alarmisté budou nejlepší, skončí s uhlím o 5 let dříve než Němci. A to nepíši o největších zemích (Čína po 2060, stejně si část uhlí ponechá, Indie po 2070).
A budou se naparovat, jak "zachránili svět" (nebo tu bublinu se sníženou koncentrací CO2 právě nad územím EU) a budou mít nejlepší hodnocení ESG.
Co takhle nechat zvítězit technický pokrok přirozenou cestou=nejnižší cenou a nejvyšším užítkem (čistou, bezodpadovou výrobou).
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se