
V prvním pololetí se v ČR meziročně vytěžilo o pětinu více hnědého uhlí
V České republice se v letošním prvním pololetí vytěžilo 16,42 milionu tun hnědého uhlí, meziročně o pětinu více. Naopak těžba černého uhlí klesla o téměř polovinu na 709.000 tun. Vyplývá to ze statistiky, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Na údaje upozornil Ekonomický deník.
Z celkové těžby černého uhlí je 571.000 tun koksovatelného a 138.000 tun energetického uhlí. V provozu zůstává poslední činný důl – ČSM na Karvinsku. V provozu měl být do poloviny roku 2023, nyní státem vlastněná společnost OKD prodloužila jeho těžbu do konce roku 2023. Vedení OKD zároveň usiluje o získání povolení pro těžbu na další období, což by umožnilo zajistit dodávky uhlí pro klíčové zákazníky až do roku 2025.
Za celý loňský rok se v ČR vytěžilo podle statistiky MPO téměř 29,3 milionu tun hnědého uhlí a 2,2 milionu tun černého uhlí, z toho 1,5 milionu tuny koksovatelného a 700.000 tun energetického. Černého uhlí se loni vytěžilo meziročně o tři procenta více, hnědého o 0,7 procenta méně.
Do ČR se letos v prvním pololetí dovezlo přes 2,3 milionu tun černého uhlí a 119.000 tun hnědého uhlí. Naopak vyvezlo se 522.000 tun černého uhlí a 318.000 tun hnědého uhlí.
Například Severočeské doly, které stoprocentně vlastní ČEZ, v pololetí navýšily těžbu o 11 procent na 8,5 milionu tun, vyplývá z prezentace k pololetním výsledkům. Uhelné elektrárny skupiny ČEZ v České republice navýšily výrobu o dvě procenta, dodatečné uhlí tak směřovalo hlavně do elektráren a tepláren v majetku externích odběratelů nebo na sklad, uvedl Ekonomický deník.
Mohlo by vás zajímat:
plany 12. petiletky splnime, tak prisahame.
EU má EU sedmiletky, ne pětiletky. Nyní je EU sedmiletka 2021-2027.
Je sice hezké že jsme vytěžili více uhlí , ale co z toho mají naše podniky a domácnosti - nic akorát tu energii vyvážíme. Kdyby stát zastropoval ceny el. energie pro vnitřní trh jako to udělala Francie došlo by k bouřlivému přechodu na tepelná čerpadla a el. energie by nahradila část drahého zemního plynu. Tím bychom to uhlí využili doma.
lenze prechod na tepelne cerpadla vyzaduje vyrazne posilnenie prenosovej siete. Proste stale tahame za kratsi koniec, kedy musime hasit hluposti nasich politikov.
Tazbou a palenim uhlia za znizenie emisii :-)
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se