Domů
Jaderné elektrárny
Má Areva další problém? Kvůli palivovým tyčím bude JE Leibstadt do konce roku mimo provoz
Zdroj: Flickr, Robert Niederer, https://www.flickr.com/photos/robertniederer/8619400234/

Má Areva další problém? Kvůli palivovým tyčím bude JE Leibstadt do konce roku mimo provoz

Společnost Areva dodala do několika evropských jaderných elektráren vadné palivové tyče. Jaderná elektrárna ve švýcarském Leibstadtu byla z tohoto důvodu dokonce uzavřena a odstávka potrvá až do konce letošního roku. Podle Arevy nicméně nehrozí žádné nebezpečí.  Společnost nezveřejnila, konkrétně kterých jaderných elektráren se problémy týkají.

Společnost Areva postihuje v posledních letech řada problémů. Spory ohledně dostavby jaderné elektrárny Olkiluoto, nebo vyšší obsah uhlíku v součástech elektrárny dodávaných z továrny Le Cruesot. Problémy společnosti se dostaly až tak daleko, že byla Areva převzata státem vlastněnou společností EDF.

Ke všem jmenovaným problémům se na konci minulého týdne přidal další. Společnost ohlásila, že dodala do několika jaderných elektráren palivové tyče, které mohou být potenciálně vadné. V důsledku toho již byla uzavřena jaderná elektrárna ve švýcarském Leibstadtu, která leží blízko u německých hranic a disponuje jedním blokem o výkonu 1221 MW.

Areva nicméně problémy objevila až v návaznosti na oznámení o netěsnostech jaderných tyčí v továrně Paimboeuf. Zde se zjistilo, že některé palivové tyče byly dodány odběratelům i přesto, že měly být odmítnuty jako potenciálně vadné. Vadné palivové tyče, které jsou nyní využívány, by však neměly mít podle Arevy dopad na bezpečnost provozu a to i přesto, že se může jednat o palivové tyče pocházející z posledních 3-4 let.

Švýcarská JE Liebstadt; Zdroj: ENSI

To potvrdila i mluvčí jaderné elektrárny Leibstadt, která uvedla, že se neobjevily žádné bezpečnostní problémy a odstávka elektrárny bude prodloužena do konce roku pouze z preventivních důvodů.

Zprávu o vadných palivových tyčích již obdržela i zmiňovaná EDF, která aktuálně čelí řadě neplánovaných odstávek, v jejichž důsledku byla donucena přehodnotit svůj cíl výroby elektřiny v tomto roce, na což reagovaly i akcie společnosti.

Neméně důležitý je i postoj místního regulátora. Ten se sice pro agenturu Reuters nevyjádřil, ale pokud by došlo k nařízení dalších odstávek, bylo by to pro elektroenergetiku Francie poměrně závažné. Již nyní se v souvislosti s chladnějším počasím a odstávkami mění charakter toků elektřiny mezi Francií a sousedními zeměmi. Minulou zimu to bylo Německo, které netradičně exportovalo elektřinu do Franice, v letošním roce to je Velká Británie.

Zdroj úvodního obrázku: Flickr, Robert Niederer

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Budou německé jaderné elektrárny přece jen zapojeny do sítě? Co stojí za rozhodnutím „zeleného“ ministra hospodářství a klimatu?
29. září 2022, 14:40
Dvě německé jaderné elektrárny zůstanou do jara v provozu. Od konce roku měly být rezervní
27. září 2022, 19:31
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se