Návrat Velké Británie k OZE, nový ministr je pro jejich rozvoj

DomůRychlé zprávyNávrat Velké Británie k OZE, nový ministr je pro jejich rozvoj

Nový ministr podnikání, energetiky a průmyslové strategie Velké Británie se v prvním významnějším projevu od svého uvedení do funkce vyslovil pro obnovitelné zdroje a uvedl, že strach z intermitentních zdrojů je již dávno pryč. Jedná se o výrazný posun od Amber Rudd, která chtěla aby intermitentní zdroje nesly odpovědnost za to, že dodávají výkon do sítě nestabilně.

S novým ministrem podnikání, energetiky a průmyslové strategie Gregem Clarkem zřejmě přijdou nové změny v oblasti obnovitelných zdrojů ve Velké Británii. Zatímco jeho předchůdkyně v úřadu Amber Rudd prohlašovala, že obnovitelné zdroje by se měly finančně přispívat na řešení problému s jejich nestabilitou, Clark vidí věci zcela opačně.

„Musíme využít všechny možnosti pro to, abychom dosáhli svých závazků v oblasti klimatu.“
Greg Clark, ministr podnikání, energetiky a průmyslové strategie Velké Británie

Vyslovil se také pro to, aby Velká Británie vybudovala svůj elektroenergetický systém takovým způsobem, aby se vyrovnal s intermitentními zdroji elektřiny. Vyzdvihl zejména snahu najít nové výhody, které přináší skladování elektřiny, demand-side response, propojování se sousedními elektrickými soustavami a IT technologie v energetice.

Výhodou Velké Británie u obnovitelných zdrojů je její zaměření na offshore větrné parky. Ty mají obecně lepší koeficient využití oproti běžným onshore větrným elektrárnám.

Zatímco v pohledu na obnovitelné zdroje se se svojí předchůdkyní rozchází, oba stojí za jadernou elektrárnou Hinkley Point C, která byla vládou Velké Británie schválena v polovině letošního září.

„Británie potřebuje zdokonalit svůj energetický systém a vždy jsme měli jasné stanovisko ohledně potřeby jaderné energetiky v našem nízkouhlíkovém energetickém mixu.“
Greg Clark, ministr podnikání, energetiky a průmyslové strategie Velké Británie

Aktuálně se s ohledem na dostavbu dvou bloků v jaderné elektrárně Hinkley Point C mluví o tom, že by měly být dokončeny v roce 2025. Jedno z prvních prohlášení CEO EDF Energy přitom mluvilo o tom, že by měla být elektrárna zprovozněna před Vánoci 2017.