Bývalý šéf rady ERÚ Outrata stáhl žalobu na vládu

DomůÚřady a instituceBývalý šéf rady ERÚ Outrata stáhl žalobu na vládu

Bývalý předseda rady Energetické regulačního úřadu (ERÚ) Vladimír Outrata stáhl žalobu na vládu. Chtěl se soudit kvůli tomu, že ho kabinet loni v létě sesadil z funkce předsedy rady a zůstal v ní pouze řadovým členem. Dnes o tom informoval Český rozhlas Radiožurnál. Už na konci loňského roku Outrata neuspěl s ústavní stížností, kterou proti svému odvolání také podal. Soud ji odmítl jako nepřípustnou, s tím, že nejprve musí justice vyřešit právě paralelně podanou správní žalobu.

Nyní však Outrata Radiožurnálu řekl, že jeho soudní spor by mohl zpochybnit platnost rozhodnutí upravujících ceny energií v Česku pro letošní rok, které rada ERÚ schvaluje, a vzal raději žalobu zpět.

„Uvědomuji si, že v téhle funkci bych pochopitelně neměl ohrožovat některá cenová rozhodnutí a podobné věci,“ řekl Outrata Rozhlasu.

Členy rady ERÚ jmenuje a odvolává vláda na návrh ministerstva průmyslu a obchodu, plně obsazená má pět členů. Média v posledních měsících uváděla, že v radě panuje napětí mezi dvěma tábory radních. To vyústilo v rezignaci předsedy rady Vratislava Košťála, který Outratu v čele rady od srpna 2018 nahradil.

Odstoupil ke konci loňského listopadu, důvodem podle něj byly právě spory v radě. Ministerstvo průmyslu a obchodu před Vánocemi uvedlo, že vyhlásilo výběrové řízení na obsazení uvolněného místa. Zájemci se mohou hlásit do konce ledna 2019.