Domů
Úřady a instituce
EK zahájila prověrku daňového zacházení Lucemburska s GDF Suez
Z GDF Suez se stala Engie

EK zahájila prověrku daňového zacházení Lucemburska s GDF Suez

Evropská komise oznámila začátek hloubkové prověrky způsobu, jak se lucemburské daňové úřady chovaly vůči francouzské energetické společnosti GDF Suez, nyní přejmenované na Engie. Komise dnes v tiskové zprávě uvedla, že některá lucemburská daňová rozhodnutí mohla pro firmu znamenat výhodu nad konkurenčními společnostmi a byla tedy v rozporu s unijními pravidly o státní pomoci.

„Budeme podrobně prověřovat lucemburská daňová rozhodnutí vůči GDF Suez. Vypadá to, že jsou v rozporu s národními daňovými pravidly a umožnily GDF Suez platit nižší daně než jiné firmy,“ cituje tisková zpráva eurokomisařku pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerovou.

Zkoumána budou daňová rozhodnutí, která v letech 2009 a 2011 vydala lucemburská daňová správa v souvislosti se dvěma podobnými finančními transakcemi mezi dceřinými firmami GDF Suez sídlícími v knížectví.

Elektrické vedení
Ilustrační foto

Podle komise úřady přesuny peněz nekonzistentně chápaly zároveň jako splátku půjčky i převod vlastního kapitálu a skupina se v důsledku toho mohla vyhnout placení daní v plné výši. Evropská exekutiva dnes zdůraznila, že zahájení hloubkové prověrky neznamená, že se společnost či Lucembursko skutečně provinily proti unijním pravidlům.

Už loni v říjnu ale komise došla k závěru, že daňové výhody, které Lucembursko poskytlo automobilce Fiat, jsou v rozporu s pravidly o státní pomoci. Vyšetřován je také způsob, jak úřady v knížectví zacházely se společností Amazon.

Nejznámějším případem z poslední doby, kdy se komise přes pravidla o státní pomoci dostala k otázce vztahů národních daňových správ a velkých firem, je rozhodnutí komise o tom, že Irsko musí vymoci daňové nedoplatky za 13 miliard eur (351,3 miliardy Kč).

Štítky:GDF Suez

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516