Domů
Úspory energie
Na zateplení starších rodinných domů bude možné získat až milionovou dotaci
Český ostrovní dům. Ilustrační foto. Zdroj: ig @ceskysobestacnydum Autor: 2foto.cz

Na zateplení starších rodinných domů bude možné získat až milionovou dotaci

Úspory energie
11 komentářů
17. červenec 2023, 11:36
ČTK

Až jeden milion korun ve formě zálohy, tedy předem, dostanou žadatelé o dotaci na zateplení starších rodinných domů v programu Oprav dům po babičce. Na dnešní tiskové konferenci k představení programu to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Úspěšní žadatelé budou mít také možnost od ledna 2024 čerpat zvýhodněný úvěr od stavebních spořitelen. Na každé nezaopatřené dítě navíc bude možné získat bonus 50.000 korun, doplnil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Dotaci budou moci získat všechny ekonomicky aktivní fyzické osoby, žádat lze od září. Určena je na rodinné domy nebo na domy určené pro rekreaci, podmínkou je trvalé bydliště po dobu deseti let od doložení realizace projektu. Žádat o dotaci lze i zpětně na způsobilé výdaje od 1. ledna 2021. Možností je jak renovace, tak zbourání a výstavba domu na daném pozemku. Dotace bude možné čerpat na domy postavené nejpozději v roce 2013.

Státní fond životního prostředí (SFŽP) peníze poskytne žadateli dopředu. Za primární opatření Hladík považuje zateplení, aby dům staršího data výstavby byl renovován alespoň na energetickou třídu B. Dotaci je možné buď načerpat a zrekonstruovat dům s použitím vlastních peněz na spolufinancování, nebo získat dotaci a výhodnou půjčku ze stavebního spoření, dodal ministr.

Půjčka bude mít zvýhodněný úrok bez nutnosti zástavy nemovitosti, fixaci úrokové sazby po celou dobu splatnosti, vyřízení úvěru a dotace bude možné na pobočce spořitelny a měsíční náklady úvěru přijatelné i pro nízkopříjmové domácnosti. Úrok by podle Hladíka měl činit zhruba tři až čtyři procenta, záleží ale na jednotlivých stavebních spořitelnách.

Podle Hladíka je v Česku zhruba každý šestý dům prázdný, celkem jich je asi 400.000. Cílem je také snížit počet domácností ohrožených energetickou chudobou, zvýšit tempo renovací na tři procenta ročně či snížit míru zástavby úrodné půdy novými stavbami.

Kromě milionu na zateplení bude možné renovaci rozšířit o další úsporná opatření, například výměnu zdroje tepla, fotovoltaiku, ohřev vody, dobíjecí stanici pro elektromobil.

Program podle ministerstva životního prostředí přinese 100 miliard korun do ekonomiky na rekonstrukci, resort očekává zájem zhruba 40.000 žadatelů o dotaci. Podle Hladíka by to znamenalo, že 3000 hektarů úrodné půdy nebude zastavěno novými domy či že se spotřeba energie na vytápění v těchto domech sníží o 69 procent.

Zájemci o dotaci se mohou obracet na krajská pracoviště SFŽP nebo využít formulář na webu www.novazelenausporam.cz.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Jan Stehlik
17. červenec 2023, 12:21

Máme chudé milionáře :-)

Ale co potom ti chudí co nemají majetky? Ti nic nedostanou?

Petr prochaska
17. červenec 2023, 12:30

Chudí, kteří nemají majetky, často dosáhnou na příspěvek na bydlení nebo pobírají jiné dávky. Spíše ti, kteří si zateplili před pár lety za své nic nedostanou.

minduton
17. červenec 2023, 14:31

Z h*vna bič neupleteš a když jo, tak nezapráskáš.

Reálně a smysluplně lze nemovitost pozvednout jen o 2 energetické třídy, tj. z G udělat E, z D udělat to Hladíkovo B, atp. Jinak se dostáváme do stavu, kdy se budou leštit baráky, které by bylo lepší řešit znovuvýstavbou.

Takže by mě zajímalo, jaké nemovitosti po babičce má Hladík na mysli.

Petr prochaska
17. červenec 2023, 16:12

Těch je spousta. Typicky dům po babičce, která topila uhlím, popřípadě plynem. Měla původní okna, nezateplenou fasádu. Nyní se dům zateplí a vymění se okna a dveře. Takových domů je hafo. Stát má nyní peníze z emisních povolenek (například je platí uhelné elektrárny, což zvyšuje cenu elektřiny) a tyto peníze lze použít jen na ekologii - zateplování, soláry, tepelná čerpadla, ...

minduton
18. červenec 2023, 11:05

To sice jo, ale to se ani zdaleka nedostanete prostě na kategorii "B". Možná "C" nebo "D". A Hladík to podmiňuje tím, že to musí být "B".

Petr Zelený
18. červenec 2023, 19:00

Ano, tyto prostředky lze využít jen na ekologii ale nemusí se dávat lidem, kteří je nepotřebují. Měly by se z nich zateplit a opravit nemocnice, školy, úřady, městské byty a jiné krajské a obecní či státní budovy a ne je vyhodit oknem aby bohatší byli ještě bohatší, na to veřejné prostředky fakt nejsou.

Jan Veselý
18. červenec 2023, 23:56

A co vás vede k tomu názoru, že se to už dávno neděje. Všechny školky a školy, kde moje děti kdy chodily, už tohle mají hotové, stejně tak i budovy naší samosprávy.

Martin P
19. červenec 2023, 07:42

"Všechny školky a školy, kde moje děti kdy chodily, už tohle mají hotové, stejně tak i budovy naší samosprávy." - To jde o vaši bublinu. Já v té svojí znám dost budov veřejné správy, které by zateplení a obecně tepelně-technická opatření vedoucí k úspoře na vytápění a elektřině teprve čekalo.

U školských staveb postrádám větší zapojení nuceného větrání a jednotek ZZT, protože kdo z nás si pamatuje vydýchanou učebnu, ve které se nedalo soustředit a o přestávce to pootevíráním dokořán schytala řada u oken . Část těchto budov už zateplená je, ale dýchá se v nich pořád špatně.

Jan Veselý
19. červenec 2023, 08:10

Podle toho, co jsem viděl, je ta bublina minimálně velikosti MS kraje. Souhlasím s tím, že lepší větrání učeben by bylo určitě záslužné.

Petr Zelený
19. červenec 2023, 14:57

Podle Českého statistického úřadu bylo v roce 2021 v České republice celkem 11 277 školních budov, počet elektráren na nich jsem nenašel. Bard tvrdí, že jich je 1500 a v roce 2021 přibyl 200, ale zdroj jsem z něj nedostal. A pak tu máme obecní úřady, hasičské zbrojnice, nemocnice ... - těch budov je pořád násobně víc, než je vůbec FVE v ČR. Předpokládám, že děti chodily/chodí do jedné obce, která to pořídila rovnou pro více objektů a nechodí různě po republice. Asi by šlo domluvit aby se ty peníze daly použít i na okna atp. Nebál bych se že se to nepodaří vše utratit na budovy vlastněné veřejným sektorem. I kdyby se část rozkradla na provizích, tak je to lepší, než všechno rozdat těm, kteří mají peněz už tak dost.

JVr
18. červenec 2023, 10:01

Tak pokud jsem to dobře četl, tak se dotace vztahuje i na situace, kdy ten barák zkrátka zbouráte a na místě postavíte nový.

Souhlas, že posunout stavbu s kameným základem z roku 1930 na pasivní standard je velká utopie... také jsem to řešil a má to sice výborné vlastnosti z pohledu spotřeby chlazení v létě... třeba to s postupujícím oteplováním planety bude zas in ;)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se