Domů
Úspory energie
Průzkum: Češi chtějí investovat do úspor energie, část si to nemůže dovolit
Střešní instalace fotovoltaické elektrárny
Zdroj: Pixabay

Průzkum: Češi chtějí investovat do úspor energie, část si to nemůže dovolit

Úspory energie
8 komentářů
16. říjen 2023, 10:26
ČTK

Češi chtějí kvůli drahým energiím stále více investovat do energeticky úsporných opatření, problémem jsou však pro část z nich peníze. Podle průzkumu energetické skupiny UCED, který realizovala agentura Ipsos, zatím do opatření investovala třetina spotřebitelů. Další pětina má o ně zájem, ale nemůže si je momentálně dovolit. UCED to dnes sdělil ČTK.

Nejčastěji Češi podle průzkumu, kterého se zúčastnilo 500 lidí, sahají k dílčím opatřením, jako je například výměna spotřebiče za úspornější variantu. To udělala nebo plánuje 27 procent respondentů. K větším investicím se lidé zatím odhodlávají méně. Kolem šesti procent dotázaných investovalo do energetických úspor svého domu nebo bytu, jako je například zateplení nebo výměna zařízení na ohřev vody. Stejný podíl respondentů investoval do nových zdrojů energie, zejména solárních panelů, tepelného čerpadla nebo kotle či krbu na dřevo.

Přibližně pětina lidí by podle průzkumu měla o investice do úsporných opatření zájem, nemůže si je však dovolit. Téměř třetina by přitom v případě dostatečných financí zvážila investici do solárních panelů na výrobu elektřiny, vytápění nebo ohřev vody. Desetina by přemýšlela o výměně plynového kotle za kvalitnější kondenzační variantu, 13 procent o investici do tepelného čerpadla. Každý pátý by se pak podle průzkumu rozhodl pro zateplení svého bytu nebo domu, nebo vynaložil finance na výměnu oken.

Daikin Altherma hybrid heat pumps
Ilustrační foto

Podle ředitele energetické skupiny UCED Václava Skoblíka to ukazuje, že lidé v Česku mají zájem o obnovitelné zdroje. „Překážkou jsou peníze a v evropském kontextu dotace. Základem ovšem vždy musí být seriózní kalkulace. Investici do obnovitelných zdrojů bych rozhodně připojil k výdajům za kvalitní a účinné zateplení rodinného či bytového domu. To musí být vždy primární, minimalizuje úniky tepla a snižuje tak výdaje na energie,” podotkl Skoblík.

Podle statistik bylo loňský podíl solárních a větrných elektráren na celkovém objemu vyrobené elektřiny v České republice necelá čtyři procenta. V celé EU to bylo 22 procent. „Tato dvě čísla ale musíme hodnotit v kontextu lokálních klimatických podmínek. Nemůžeme se porovnávat se severskými zeměmi a Rakouskem s jejich vodními elektrárnami nebo zeměmi s možností výstavby větných elektráren na mořském pobřeží,“ upozornil Skoblík. Naopak připomněl, že za posledních pět let se objem elektřiny vyrobené ze solárních či větrných elektráren v tuzemsku zvýšil o více než 13 procent.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Pravoslav Motyčka
16. říjen 2023, 19:05

Nevím kolik procent lidí jenže musí vstoupit do energetické chudoby , aby přestali volit unionistické strany a to je teprve začátek teplo zdraží násobně s přechodem tepláren z uhlí na mix plynu a vodíku.

Petr prochaska
16. říjen 2023, 21:19

Lidi je nepřestanou volit, protože přeci volí "slušnost" a v médiích říkají, že volit je je dobré. Navíc nechtějí vypadat před ostatními jako hlupáci. A lidem to vadit nebude. Za poslední 2 roky klesly reálné příjmy o 15% a stejně se nic neděje. A zdražovalo, někdo si zaplatil za topení 3x tolik i více a co se stalo s politiky? Nic a tak to bude i v budoucnu.

Petr
16. říjen 2023, 21:29

Bububu. Česko patří mezi nejbohatší země světa. I když bychom byli chudší o 30 %, byli bychom bohatší než 90 % obyvatel světa.

Pravoslav Motyčka
16. říjen 2023, 22:12

Já bych spíše řekl že dnešní školáci budou mít první výplatu nižší než jejich vrstevníci v Číně. Jsme bohatší než většina států světa , ale rozhodně nepatříme mezi nejbohatší země. Kdybychom ztratily 1/3 životní úrovně padneme na úroveň Kazachstánu. Nejdůležitější je trend, životní úroveň se velice těžce zvedá a snadno ztrácí - příkladem je Slovensko , bylo těsně za námi , dnes díky neschopné vládě padlo prakticky na ekonomickou úroveň Turecka - stačí neschopná vláda a všechno je pryč. U nás je to prakticky to samé nekompetentní vláda a prezident s IQ 107.

Petr prochaska
16. říjen 2023, 22:42

To záleží kde v Číně. Například v Pekingu je průměrný plat 12,956.86 ¥, což je v přepočtu 42,236.92 Kč, průměrný plat v Praze je 42,500.22 Kč. Tzn. průměrný pražák si vydělá zhruba stejně jako průměrný obyvatel Pekingu. Data beru z Numbeo cost of living comparison. Samozřejmě pražáci mají o mnoho vyšší platy než zbytek ČR. V Číně jsou platy v Pekingu také nejvyšší a nějaké vzdálené provincie mají o mnoho menší plat než je v ČR.

Zbyněk Poisl
17. říjen 2023, 10:30

Ono je ale podstatné, co si kdo za ty samé peníze může koupit!

Petr prochaska
17. říjen 2023, 12:25

to Zbyněk Poisl:

to se můžete na těch stránkách Numbeo cost of living comparison podívat. Obecně v Pekingu mají levnější jídlo, energie, oblečení, ale jsou tam dražší nemovitosti.

Zbyněk Poisl
17. říjen 2023, 10:32

No! Jelikoř ty nejchudší země bývají nejlidnatější, tak to není až takový problém, se na tato čísla dostat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se