Agora: Náklady německých onshore VTE mohou klesnout k 30-45 EUR/MWh

DomůElektřinaAgora: Náklady německých onshore VTE mohou klesnout k 30-45 EUR/MWh

Výrobní náklady německých onshore větrných elektráren (elektráren budovaných na pevnině) mohou díky rostoucímu výkonu turbín a snižujícím se nákladům na provoz a údržbu klesnout až na úroveň 30 až 45 EUR/MWh. Tvrdí to nová studie německého think-tanku Agora Energiewende. První německá aukce na onshore větrné elektrárny skončila nedávno udělením kontraktů s cenou 57,1 EUR/MWh.

Agora Energiewende ve své poslední studii tvrdí, že se výrobní náklady (levelized cost of electricity) německých onshore projektů mohou v oblastech s výbornými povětrnostními podmínkami a při použití nejmodernějších turbín pohybovat mezi 30 až 45 EUR/MWh.

Ačkoliv první německá aukce na onshore větrné elektrárny skončila nedávno na ceně 57,1 EUR/MWh, Agora Energiewende věří, že se budoucí projekty mohou přiblížit k cenám pozorovaným ve světě.

Náklady větrných elektráren klesají, což ukazují výsledky aukcí ve světě: v Maroku, Peru a Mexiku se průměrné vítězné nabídky pohybovaly v období 2015/2016 mezi 27 až 34 EUR/MWh. Tento zásadní trend v poklesu nákladů by měl pokračovat.“ uvádí studie.

K podobným hodnotám se přiblížila i květnová aukce pro onshore větrné elektrárny ve Španělsku, která skončila udělením kontraktů s cenou 43 EUR/MWh.

Agora Energiewende očekává, že hlavním faktorem vedoucím ke snížení výrobních nákladů onshore větrných elektráren bude rostoucí velikost větrných turbín.

Z následujícího grafu je patrné, že předpokládané výrobní náklady větrných elektráren by při použití turbín Siemens SWT 3.6-130 s instalovaným výkonem 3,6 MW mohly být v průměru o zhruba 20 EUR/MWh nižší než průměrné výrobní náklady projektů z období 2016/2017.

Výrobní náklady německých větrných projektů v období 2012/13 a 2016/17 a pro elektrárny s turbínami Siemens SWT 3.6-130 ve srovnání s podporou pro rok 2017 v rámci EEG. Zdroj: Agora

Kvalita lokality (site quality) vyjadřuje povětrnostní podmínky, přičemž turbíny v oblasti s označením 150 % vyrobí průměrně 1,5 krát více energie než turbíny v referenční lokalitě.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...