Domů
Větrné elektrárny
Firmy mohou žádat o dotace na větrné elektrárny, připraveny jsou tři mld. Kč
Větrný park, východ slunce

Firmy mohou žádat o dotace na větrné elektrárny, připraveny jsou tři mld. Kč

České firmy mohou ode dneška žádat o dotace na budování větrných elektráren. Dotační výzva, kterou vyhlásila Agentura pro podnikání a inovace (API), potrvá do konce října 2025 a nabídne tři miliardy korun. Maximální dotace na jeden podnik a jeden projekt je 30 milionů eur (750 milionů korun). API o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

„Věříme, že ze strany podnikatelů bude o realizaci projektů větrných elektráren velká poptávka, zvlášť v době nestabilních cen energií. Firmy tak mohou přispět ke snížení energetické závislosti ČR na dovozu energií ze zahraničí a na omezených domácích fosilních palivech, a posílit tak naši soběstačnost v dodávkách elektrické energie,“ uvedl generální ředitel API Jan Piskáček.

Dotační výzva financovaná ze strukturálních fondů Evropské unie je zaměřená na malé, střední i velké podniky. Míra podpory se liší podle velikosti firmy. Malé podniky mohou zpětně získat až 65 procent způsobilých výdajů, střední firmy 55 procent a velké firmy 45 procent. Počet žádostí, které může jedna firma podat, není omezen.

Firmy mohou větrné elektrárny, na které chtějí získat dotace, vybudovat kdekoli na území Česka s výjimkou Prahy. Dotované elektrárny musí být dokončeny do konce listopadu 2027. Podrobnosti k výzvě zveřejnila API na svých internetových stránkách.

Z větru se loni v Česku podle zprávy Energetického regulačního úřadu (ERÚ) vyprodukovalo 701 gigawatthodin (GWh) elektřiny. Největší podíl na tom měly elektrárny v Ústeckém, Karlovarském a Libereckém kraji. Větrné elektrárny pokrývají zhruba jedno procento tuzemské spotřeby elektřiny, průměr Evropské unie je 19 procent. Vláda chce do budoucna podíl elektřiny z větru zvýšit.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(21)
Zdeves Pavel
28. červen 2024, 18:35

Proč dotace, kdy se uplatní jako normální subjekt. Že by nám to p. Vaněček vysvětlil?

Richard Vacek
28. červen 2024, 20:38

K čemu je to dobré? Když fouká u nás, tak fouká i v Německu a cena elektřiny je záporná. A když nefouká, tak ta větrná elektrárna je taky k ničemu.

Samozřejmě, i z té dotace je možné někomu zvýšit životní úroveň, ale má náš stát na to, aby takto mrhal prostředky?

Pravoslav Motyčka
28. červen 2024, 23:40

Dotace do VTE se dávají proto ,že jsme členem EU a tím jsme proto, že většina občanů volí unionistické strany. Nic logického za tím nehledejte.

Jan Veselý
29. červen 2024, 10:31

A vy jste volil kterého mávače vlajkou s volebním programem "Nezradíme!"? Tyhle volby se jich vylíhlo nějak moc.

jan Klimeš
29. červen 2024, 08:09

Jednou se z prebytku bude vyrabet vodik. Prozacatek na vykryvani rano/vecer,casem, mozna, snad, nekdy i leto/zima.

Sice bude stat 1mwh tak 500 euro, ale vodiku bude dost :)

Miloslav Černý
29. červen 2024, 08:27

Váš příměr se mnohokráte více hodí na ty nové jaderné mamuty. Na vykrývání nedostatku jako záloha v případě nepřízně to nikdo nemůže myslet nejenom ekonomicky vážně, myšleno třeba i jenom jednoho..

jan Klimeš
29. červen 2024, 08:35

No otazka proc jsou ty atomky tak drahe? Kvuli bezpecnosti, mala konkurence dodavatelu, inflace?

No jak jsem posledni dobou cetl, tak atomka v dukovanech, se bude stavet spis kvuli zamestnanosti v regionu, nez podle ekonomicke vyhodnosti.

Asi je technicky vhodnejsi pokracovat v budovani dvou 1gw bloku v temeline, kde je to nachystane, nez v dukovanech, kde neni dost vody a stavet tam jen 2x 500mw.

Richard Vacek
29. červen 2024, 09:26

Jaderné elektrárny se snad v normálních zemích budují proto, že jsou schopny zajistit dostatek stabilní energie ve dne, v noci, v zimě , v létě. Kdysi taková byla Francie a ukázala světu, jak jde ekologicky zajistit eletřinu pro celkem velký stát. Vždyť tam produkují na jednotku energie snad 5x méně CO2 než Německo s jeho OZE řešením.

Jan Veselý
29. červen 2024, 10:23

Zajímavé je, že žádná velká země nenásledovala příklad Francie a podíl jaderné elektřiny u se u nich ani nepřiblížil 50%. Jaderné elektrárny jsou dle WNA v 32 zemích světa, tj. zhruba 170 zemí světa žádnou JE nemá.

A to srovnání s Německem je dost zavádějící, protože Francouzi začali s dekarbonizací (v reálu zbavení se dovozní závislosti na topných olejích) výroby elektřiny o nějakých 30-40 let dříve a už jsou hotoví, Němci jsou někde v půlce a jejich OZE řešení rostou i jinde jako houby po dešti, i ve Francii, to není ta jaderná bída.

Bob
29. červen 2024, 11:53

Proč se omezovat jen na velké země. Podívejte se třeba na našeho nejbližšího souseda Slovensko.

"V jaderných a vodních elektrárnách bylo v roce 2023 vyrobeno až 96,5 procenta elektřiny bez emisí oxidu uhličitého."

" Za rok 2022 bylo Slovensko druhé na světě za Francií. Z jádra vyrábělo přes 59 procent elektřiny a po zapojení třetího boku bude podle výpočtů Hospodářských novin až 65 procent z jádra a Slovensko tak přeskočí i Francii a bude na špičce celého žebříčku"

Srovnání Německa s Francií vůbec zavádějící není.

1) Násobně nižší produkci CO2 na výrobu elektřiny ve Francii neokecáte.

2) Francii to vybudování JE a rapidní snížení produkce CO2 (i když to snížení CO2 bylo vedlejším produktem) trvalo 10-15 let. V Německu je výsledek i po cca 20 letech tristní.

Emil
29. červen 2024, 11:57

V reálu nezačali o nějakých 30-40 let dříve. Messmerův plán začal na konci roku 1973, tj. 27 let před Energiewende, a za dobu kdy "Němci jsou někde v půlce" už byla Francie hotová.

Jan Veselý
29. červen 2024, 17:00

Jó, pánové, Francie všem ukázala cestu. A prakticky nikdo po ní nechce jít. I ti čeští politici se vykrucují a zdržují a prokrastinují jak to jen jde.

Emil
29. červen 2024, 19:39

A na to jste přišel jak, že "prakticky nikdo po ní nechce jít"? Jestli jste si stále ještě nevšiml, situace se za posledních pár let dost zásadně změnila v tom, kdo co chce nebo nechce.

Jan Veselý
29. červen 2024, 19:42

Cituji:

Emil Novák

21. červen 2024, 20:33

Fakta nejsou že někdo něco chce, až jestli se to skutečně stane, pak to teprve mohou být fakta.

Jan Veselý
29. červen 2024, 19:45

Že někdo něco opravdu chce se pozná podle toho, že aspoň začne stavět.

Emil
29. červen 2024, 19:59

Ne, to se nepozná "podle toho, že aspoň začne stavět", to se pozná třeba i podle toho, že do toho investuje čas a peníze, aby se mohlo začít stavět, a to už se děje. Že před tím neustále strkáte hlavu do písku je váš problém.

Richard Vacek
29. červen 2024, 21:09

Západ (politici) by jaderné elektrárny stavěl, ale bohužel jak šel čas, ztratil v tomto oboru kompetence. Buď se to znovu naučí, nebo se bude muset obrátit na někoho, kdo to dovede. Jaderná energetika je totiž mnohem náročnější na odborníky než třeba fotovoltaika. Ale odmění se pak podstatně vyšší produktivitou a nenáročností na prostor.

Josef
29. červen 2024, 10:15

Důvodem rychlé výstavby JE ve Francii, ale nebyla ekologie. Byla to reakce na ropné krize.

Jan Veselý
29. červen 2024, 10:29

A taky se stavělo v době, kdy stát měl na ekonomiku, mohl spokojeně vystěhovávat lidi pryč apod. Dneska je jiná doba, lidi si v demokratických zemích vydupali právo kecat do věcí vládním technokratům, nenechat se jen tak vykopnout a státy už zdaleka nemají nad ekonomikou takový vliv jako před 50 lety.

BTW, financování jaderné výstavby ve Francii bylo rozházené a poschovávané v tolika rozpočtech, že se vlastně ani dnes neví, kolik ta legrace stála.

jan Klimeš
29. červen 2024, 16:57

", kolik ta legrace stála."

Ta legrace je hitech zdroj energie, ktere lidstvo vyrobilo a ekonomicky se vyplati. Legrace :)

Jan Veselý
29. červen 2024, 17:02

Byl to hi-tech v před 50 lety, to tehdy byly i VHS kazety.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se