Domů
Větrné elektrárny
Jurečka: MŽP chystá zjednodušení povolování výstavby větrných elektráren
větrný park

Jurečka: MŽP chystá zjednodušení povolování výstavby větrných elektráren

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravuje zjednodušení povolování výstavby větrných elektráren. V územích bez zvláštní ochrany krajiny by měl být proces jednodušší. Na konferenci Svazu měst a obcí to řekl ministr životního prostředí a práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ) fungovalo v Česku na konci prvního čtvrtletí 120 větrných elektráren s instalačním výkonem 342,5 MWe (elektrický megawatt).

„Za ministerstvo životního prostředí chceme zjednodušit proces u větrných elektráren s provazbou na povolovací procesy. Odlišila by se území se zvláštní ochranou. V územích bez ochranných limitů by povolení bylo zjednodušené. Nemůže to být jen o fotovoltaice, která má v průběhu 12 měsíců roku své limity,“ uvedl Jurečka.

Podle něj je nutné v jednotlivých oblastech energetickou soběstačnost zajistit podle místních podmínek díky mixu sluneční, větrné či vodní energie a biometanu či biomasy.

„Finančních prostředků na potenciál obnovitelných zdrojů budeme mít opravdu velké množství,“ řekl ministr.

Vyzval starosty, aby projekty připravili a o podporu požádali. Podotkl, že díky obnovitelným zdrojům se městům a obcím podaří snížit výdaje za energie do budoucna a jejich případné nynější investice se vrátí.

Vodních elektráren fungovalo podle ERÚ na konci března v Česku 1608, jejich výkon byl 353,9 MWe. Slunečních elektráren existovalo 29.231 s instalačním výkonem 2173,4 MWe. Energii z biomasy získávalo 81 provozoven s výkonem 2836,6 MWe. Celkem 416 zařízení na bioplyn zajistilo 334,5 MWe.

Komunitní energetiku v obcích podpoří dvě novely energetického zákona. První podle Jurečky upravuje hlavně distribuci a další mechanismy, druhá po novém roce umožní uchovávání energií. Změny začnou v praxi platit příští rok od července.

Ministerstvo životního prostředí nyní poskytuje například dotace na snížení energetické náročnosti obytných budov. Bytové i rodinné domy mohou získat peníze na zateplení či solární panely. Jurečka starosty požádal, aby ve svých obcích či městech vytipovali lidi, kteří by mohli podporu využít.

Tento týden ministr uvedl, že resort letos poskytl podporu na téměř 50.000 solárních elektráren na střechách, čtyřikrát víc než loni. Očekává, že příští rok by stát mohl podpořit víc než 100.000 domácností.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(49)
Turby
10. prosinec 2022, 00:01

Navic slunecniky a vetrniky taky pohani jaderna energie.

Asi jimto jeste nikdo neprozradil. :-)

Karásek
10. prosinec 2022, 08:36

Ale nepohání to jaderné elektrárny.

Turby
10. prosinec 2022, 09:23

a slunce je technicky co? zdroj magie? :-)

Jimi
10. prosinec 2022, 14:02

Turbiny a fotovoltaicke panely jsou vlastne sberace energie z jaderne fuze. Takze bychom je meli co nejvic podporovat.

Vladimír Šťastný
10. prosinec 2022, 07:10

Jurečko, měl jsi zůstat sedět v traktoru, možná bys tam dokázal dělat něco alespoň trochu užitečného.

Poslední vlády se snaží zrychlit stavební řízení a vydávání stavebních povolení, ale vůbec nikdo nejde po příčinách toho, pro ta řízení váznou. U větráků je to příznačně to, že neexistuje pravidlo pro jejich umisťování a odstup od obydlí. Dokud se nedomluví nějaký kompromis, budou se lidi kvůli stavbám soudit.

Karásek
10. prosinec 2022, 08:38

Šťastný a chtěl jsi něco říct, nebo umíš jen zamindrákovaně napadat ministra?

Vladimír Šťastný
10. prosinec 2022, 19:16

Karásku, já jsem to v příspěvku napsal, fakt nemůžu za to, že neumíš číst.

Karásek
10. prosinec 2022, 08:49

Jde jen o to aby nebyli ti, co budou bránit tomu zjednodušenému povolování. Ti, co fandí agresivnímu ruskému režimu potřebují aby mělo Rusko příjmy za prodej jaderného paliva, ropy a plynu na vedení agresivní války a obnovitelné zdroje jsou překážkou. V kraji Vysočina udělai kdysi místní mocipáni vyhlášku o zákazu výškových staveb ušitých účelově na míru větrným elektrárnám. Proč a pro koho?

A.O
10. prosinec 2022, 20:31

To, že VtE jsou zdrojem docela velkého hluku Vám nedochází. Že nemovitostem v okolí by razantně klesla hodnota => jejich majitelům škoda, Vám asi taktéž nedochází. Atd.

Karásek
11. prosinec 2022, 19:42

A.O, ten hluk prosím prokažte.

Emil
11. prosinec 2022, 20:59

Ten důkaz máte třeba tady, Karásku. Soudní rozhodnutí státu Victoria za dostatečný důkaz jistě považovat lze:

abc. net. au/news/2022-03-25/bald-hills-wind-farm-to-pay-damages/100938656

A pokud byste chtěl vidět, jak takové měření hluku konkrétně vypadá, tak třeba tady máte jiný případ z Wyomingu:

twitter. com/robertwrand/status/1519346362843897856

Je toho samozřejmě daleko víc, stačí jen chvíli hledat, ale vy nepohodlné informace nehledáte, že?

Karásek
12. prosinec 2022, 20:08

Emile, mimochodem připomínám, že větrné elektrárny mají výrazně nižší hlukové limity, než autodoprava. Už jsme si o tom před rokem psali se Šťastným.

Emil
12. prosinec 2022, 20:19

A připomínáte to proč, Karásku? To snad má být polehčující okolnost pro větrníky, že ty hlukové limity mohou porušovat? Nebo útěcha pro lidi kterým takový větrník postavili za barákem?

Karásek
10. prosinec 2022, 08:55

Odpověď pro Martina P. V Třebíči chtějí zničit fotbalové hřiště pro žáky a zničit zelený kout Třebíče Libušino údolí kvůli obchvatu a to proto, že měli v plánu tudy vézt z Týnce nad Labem jaderný reaktor VVER 1200 do nových Dukovan. Současnými silnicemi by to totiž nešlo. VVER 1200 snad padl ale Bohužell by to byl reaktor od jiného dodavatele, ale plán na zničení třebíčské Boroviny zůstal.

Emil
10. prosinec 2022, 19:27

To je zase pěkný nesmysl, Karásku. Obchvat Třebíče se nestaví a nikdy nestavěl jen kvůli reaktoru a už vůbec ne kvůli reaktoru VVER-1200. Obchvat Třebíče se staví hlavně proto, že ho prostě Třebíč potřebuje, stejně jako se staví obchvaty spousty dalších měst, kolem kterých nikdy žádný reaktor nepojede.

Karásek
10. prosinec 2022, 19:41

Emile kdepak. To přiznávají i sami propagandisté toho obchvatu, že ten obchvat je kvůli výstavbě Dukovan. Takhle by odvedl dopravu z míst autobusového nádraží a Bráfovy třídy a přivedl lidem do čtvrtí Borovina a Horka - Domky hluk a zničil by Libušino údolí.

Emil
10. prosinec 2022, 19:56

Kteří "propagandisté" konkrétně "přiznávají" co konkrétně, Karásku?! Zase fabulujete jako obvykle.

A.O
10. prosinec 2022, 20:32

Odpovědi se již zřejmě nedočkáte...

Karásek
11. prosinec 2022, 20:23

Emile, jsou to Klíma, Pacal, Janata a další https://youtu.be/1zmCfUmV5Bc https://youtu.be/uWbkkA2EfFk

Karásek
11. prosinec 2022, 22:10

Když jsem poslal odpověď s odkazem, tak mi to administrátor vymyzal a když jsem poslal ty jména, tak mi to administrátor opět vymyzal. Když se řekne něco proti jádru, tak to v Třebíči narazí na odpor mocných. Možná, že někdo z těch o kterých jsem napsal je kamarád s vedením tohoto servru, nebo tam někde přímo sedí. Jaderná mafie je mocná. Tento můj příspěvek bude hned vymazán.

Emil
11. prosinec 2022, 22:24

Takže se pohybujeme jen v rovině konspiračních teorií, které byly ještě v praxi vyvráceny, cituji: "Tento můj příspěvek bude hned vymazán." - nebyl.

energetik
11. prosinec 2022, 22:38

Obchvat Třebíče je na seznamu staveb které si žádá rozšíření Temelína a Dukovan:

https://ekonomickydenik.cz/seznam-dopravnich-staveb-ktere-si-zada-rozsireni-temelina-a-dukovan/

" „Nechali jsme si zpracovat dopravní studii, která souvisí s plánovaným pátým blokem v Dukovanech. V ní je popsáno, které silniční úseky je potřeba posílit a zabezpečit. Jedním z nich je eventuálně i obchvat Blučiny,“ vysvětlil Jiří Crha (ODS), jihomoravský radní zodpovědný za dopravu.

Jinými slovy – právě přes Blučinu by se mohl vozit materiál pro dostavbu Dukovan. Konkrétně rozměrné náklady, které se nevejdou na železnici.

Ministerstvo dopravy kvůli tomu musí technicky připravit nevyhovující silnice, například opravit mosty či posílit křižovatky. Mezi vybranými úseky obchvat Blučiny zatím chybí, kraj ho však chce zařadit.

„Co nevidět nás čeká setkání s ředitelem Dukovan a s předsedkyní Úřadu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou, s nimiž záležitost projednáme. Uvidíme, zda se to podaří prosadit,“ dodal Crha."

Milan Vaněček
12. prosinec 2022, 21:17

Přesný zásah. Emil fabuluje a přitom obviňuje druhé z fabulací a konspirací. Jako obvykle....

Emil
12. prosinec 2022, 22:06

Co to zase melete, Vaněčku? Cituji: "Obchvat Třebíče se nestaví a nikdy nestavěl jen kvůli reaktoru a už vůbec ne kvůli reaktoru VVER-1200. Obchvat Třebíče se staví hlavně proto, že ho prostě Třebíč potřebuje, stejně jako se staví obchvaty spousty dalších měst, kolem kterých nikdy žádný reaktor nepojede." Nic z toho co jsem psal ten článek nevyvrací, takže fabulujete tu opět hlavně vy.

Dále cituji: " Možná, že někdo z těch o kterých jsem napsal je kamarád s vedením tohoto servru, nebo tam někde přímo sedí. Jaderná mafie je mocná. Tento můj příspěvek bude hned vymazán." Jak si můžete všimnout, vymazán nebyl, byly to Karáskovy konspirace.

koumák
12. prosinec 2022, 22:11

Já to vnímám jako plus, že se už nebude materiál a technologie na stavbu bloku tahat přes město, lidem se jen uleví. Vy jste asi zastánce nejen zelené elektřiny ale i budování obchvatů, dálnic, nechcete si podat ruce s panem Patrikem z Dětí Země?

Milan Vaněček
13. prosinec 2022, 13:00

Emil si zase mele to své bla,bla. A nyní už opatrně vkládá slůvko ...jen... aby dokázal, že má pravdu, i když nikdo netvrdil, že je to ...jen kvůli....

Neztrapňujte se.

Emil
13. prosinec 2022, 13:28

Ztrapňujete se tu jedině vy sám, Vaněčku, slůvko "jen" bylo už i v mém prvním příspěvku tohoto vlákna, jak se každý může přesvědčit, nic tedy "nyní už opatrně nevkládám", to jen vy máte problém s porozuměním psanému textu, nebo se jako obvykle snažíte překroutit tvrzení ostatních.

energetik
13. prosinec 2022, 18:13

koumák

já bych chtěl také aby mi stát postavil elektrárnu s dálnicí až k vrátnici a slibuji že budu vyrábět energii levněji než ČEZ. Takto "podnikat" by chtěli všichni.

Miloslav Černý
9. prosinec 2022, 16:27

Správně nastartovaná cesta a hlavně v ní vydržet Kdo by chtěl platit dlouhodobě vysoké ceny energie a čekat než se postaví kontraverzní JEDU s nejistým potřebným dlouhodobým provozem pro její aspoň ekonomickou návratnost. Rezervy v OZ máme dostatečné a s rozvíjejicí se postupnou akumulací v celém jejím spektru můžem dosáhnout plné soběstačnosti. Všechno je to o potřebném zájmu a poučením se z chyb v minulosti v tomto klíčovém resortu.

Vladimír Šťastný
10. prosinec 2022, 07:14

OZE ty ceny rozhodně nesníží. Vy, ještě s několika ostatními fandy tady donekonečna omíláte fráze o jejich láci, ale čím to, že bez dotace a přednostního výkupu za netržní(vyšší) cenu, nikdo nic takového nepostaví?

A buďte si jist, že pokud nám ceny vydrží v této výši, zaplacení jaderných bloků nebude sebemenší problém.

koumák
12. prosinec 2022, 11:51

Prosím o vysvětlení této věty: "Rezervy v OZ máme dostatečné a s rozvíjejicí se postupnou akumulací v celém jejím spektru můžem dosáhnout plné soběstačnosti." .... já totiž právě možnost rychlého rozvoje akumulace nevidím. A Dokud nebude plně odzkoušeno ukládání vodíku a následné bezpečné spalování v turbínách, tak nemáme vyjma 3 PVE v ČR na akumulaci nic, co by stálo za řeč.

Děkuji za odpověď

Antonín Mikeš
12. prosinec 2022, 14:46

Pane Černý, prosím neurazte se, ale bylo by lepší kdybyste používal existující slova. Pokud si některým nejste jistý, jako například to vaše "kontraverzní", ověřte si jeho existenci na https://prirucka.ujc.cas.cz/ .

Ivan Švančara
9. prosinec 2022, 17:26

Tieto noty ti poslal Putko, lebo on ma v zaujme demoliciu europskej energetiky.

Marek Kuchejda
9. prosinec 2022, 19:20

Kdyby jsme postavili pár reaktorů, tak si můžeme celou tu šaškárnu se statisíci OZE odpustit. Nemusíme investovat šílené peníze do distribuční soustav, nemusíme budovat a udržovat záložní zdroje a v neposlední řadě nemusíme řešit akumulaci. Celé by to vyšlo daleko levněji, než udržovat celý ansámbl všeho možného, aby ty občasné zdroje aspoň trochu fungovaly. Místo aby větrníky v zimě vyráběly, tak celá Evropa už tři týdny stojí a místo toho pálíme ve velkém drahocenný plyn a smradlavé uhlí v uhelných elektrárnách. A tomu se má říkat pokrok. Celý vývoj lidstva provázelo využívání energie s co možná nejnižší entropii. Pokrok znamená snižovat entropii. Jen dnes se nějakým pomýleným způsobem zavelelo jít opačným směrem a entropii zvyšovat. Což zákonitě musí vést k erozi, degradaci a úpadku.

Karásek
10. prosinec 2022, 08:41

Kuchejla, víš o tom, že ty tvoje reaktory by se nepostavily před rokem 2040? A na kolik by ten jaderný tunel tisíciletí vyšel? Jak se prodražilo Olkiluoto, nebo Vogtle a jak se prodražují Flemanville a Hinkly Point?

Jimi
9. prosinec 2022, 19:41

“Par” znamena dvanact a pak stejne muze nastat to co letos ve Francii a jelikoz bychom dali vsechna vejce od jednoho kosiku tak bychom meli prd :)

Takze staci stavajicich sest, cast casem nahradit tim jednim novym predrazenym a k tomu hromadu turbin, panelu a baterek a budeme vysmati.

Marek Kuchejda
9. prosinec 2022, 20:25

Hromada turbín s krátkou životností, znamená hodně kovů, betonu, vzácných zemin a ničení přírody. Je to neustálé stavění a bourání. Jen pro zajímavost. Kousek ode mě se na podzim ve větrném parku Melč - Moravice postavili 4 nové turbíny Vestas o výkonu 4x2.2 MW. Na každou byla dotace v průměru 31 miliónů Kč. Celkem tedy 124 miliónů. Když se to přepočítá na roční výrobu, tak by dotace na 1.000 MW jaderný blok činila 36 miliard Kč. Ke každé turbíně byla vybudována nová cesta z asfaltového recyklátu o šířce 4 metry. K tomu u každé věže manipulační plocha o cca 40x50m. Vybudovat 3 km cest znamenalo zaasfaltovat 12.000 m2 luk a polí. K tomu dalších 10.000 m2 v manipulačních plochách. Jsem fanda do techniky, ale to je moc i na mně. Neumím si představit větší ničení přírody. A teď si představte životnost pouhých 25 let. Co potom? Co s těma 1.800 tunami železobetonu v základech. Ten se z té země po ukončení životnosti vydoluje, nebo se tam nechá a o kousek dále se postaví nová generace turbín s daleko větším fundamentem? Baterky řeší akumulaci jen na pár hodin a to jen u malé spotřeby. A zase jsme u krátké životnosti. Cele toto znamená obrovský a neustálý koloběh miliard tun materiálu. Jaderný blok postavím s minimálními nároky na plochu, s minimálním koloběhem materiálu a s dlouhou životností. Navíc jede v zimě na 100% a to za jakéhokoliv počasí, či denní době. Dále je zde výzkum do pokročilých technologii, které zase urychlují pokrok a rozšiřují nové obzory. Celé OZE tak bude v budoucnu hodnoceno jako největší pomýlení, které výrazně zbrzdilo pokrok lidstva.

Martin P
10. prosinec 2022, 07:08

Na ty větrníky jsem se byl před 14 dny podívat a informaci o cestách bych mírně poupravil - část příjezdových cest byla vytvořena srovnáním a zpevněním stávajících polňaček. Nicméně to nemění nic na faktu, že např. první dvě turbíny se v katastru obce Melče postavily s příjezdovými cestami skrz pole bez respektu k cestám, které byly 50-100m vedle (kvůli poloměrům zatáček) a manipulační plochy, které je třeba postavit, aby byla montáž stožáru VTE vůbec možná, to jsou plonkové plochy bez dalšího využití. A pokud se chcete na místo mrknout na kolech s dětmi, máte smůlu, přístup až ke konstrukci je nově zakázán.

Větrníky lze vidět až z Opavy a v Melči bych bydlet nechtěl kvůli hluku.

Karásek
10. prosinec 2022, 08:43

Kuchejla a proč se neohrazuješ proti výstavbě dálnic, obchodních center a parkovišť? Tam se opravdu ničí příroda.

Marek Kuchejda
10. prosinec 2022, 10:58

Pro Karska. Naší dědové uměli stavět levně reaktor za 4 roky. Protože chtěli. Jenže my nechceme. Do roku 2040 tady budeme mít spoustu instalovaného výkonu v OZE, který nám bude v tomto období stejně na nic. Protože 0x10000000 je opět nula. Takže za 20 let tady budeme mít stejný nebo větší instalovaný výkon ve fosilu a k tomu mega výkon v OZE, který bude dělat obrovské problémy v letní nadprodukci a opačné problemy v zimě v mizivé produkci. Pokud budeme chtít nahradit stávající jádro ,tak budeme muset papírově nainstalovat 32 GW ve FTE. Pokud to proženeme přes vodík zpět na elektřinu, tak budeme muset mít těch FTE 100 GW. Tedy 50x toho co máme dnes. A to ještě nevíme, kde by se ty TWh v H2 akumulovaly. Dále je zde přechod teplárenství na tepelné čerpadla, což zase zvýší spotřebu v zimních měsících. Rozdíl mezi létem a zimou se tak ještě zvýší. Tato zima tak jasně ukáže jak na tom jsme a definitivně určí nový směr v energetice a to směr JÁDRO :-)

Josef
11. prosinec 2022, 09:35

Pane Kuchejdo, nevím kde Vaši dědové stavěli levně reaktor za 4 roky, ale fakta hovoří jinak. Elektrárna Dukovany se začala stavět v roce 1978, první blok byl uveden do provozu v roce 1985. JE Jaslovské Bohunice A1 1958-1972, v roce 1976 havárie, potom odstavení a likvidace trvá dodnes, bloky V1 1972 1980.

koumák
12. prosinec 2022, 12:02

Takže teoreticky, když turbíny pojedou odeberou z větru 9 MW energie, tedy zbrzdí proudění větru, takže mikroklima v místě. Už se někde- na férovku - objevila studie těchto dopadů stavem větrníků na životní prostředí, nebo se stále tvrdí, že žádný vliv na počasí a klima větrníky a díky zrcadlení i FvE nemají?

Pokud máte odpověď - odkaz, podělte se.

Díky.

Karel Zeman
9. prosinec 2022, 19:29

Dobrej fór ta plná soběstačnost :-D

Turby
10. prosinec 2022, 11:27

Oni bydli v panelaku/cinzaku. FVE nemaji takze vi houby o ucinnosti v zime/v noci, teplo maji z plynu/vytopny a elektrina jim vznika v zasuvce 24h denne. Nedokazou si ani predstavit, co se stane kdyz nebude energie dost. I ted je to videt, kdyz se v EU bijou v prsa, ze usetrili 25% plynu. Dusledky ale nikdo nedomysli.

Tihle to maji jako nabozenstvi. A pobozneho cloveka nikdy nepresvedcis argumenty ze objekt jejich viry je nesmysl.

Miloslav Černý
10. prosinec 2022, 11:51

Fórem byly nazývány mnohé velké cíle v minulosti a dnes si toho nikdo ani nevšimne, stalo se samozřejmostí.

Jan Kopecký
11. prosinec 2022, 10:15

Měl byste rozlišovat mezi čísly postaveným na vědeckém myšlení a těmi postavenými na víře - výsledky mají přesně opačné.

Jan Kopecký
11. prosinec 2022, 10:16

cíly

Miloslav Černý
12. prosinec 2022, 11:59

Bez víry vědeckých poznatků se z místa nepohneme. To jenom potvrzuje urychlený rozvoj celého spektra OZ ne jenom ve světě, ale i u nás, což Vás asi moc nezajímá, když dokážete propagovat již jen zastaralé doktríny minulého století. Máte pravdu v tom, že i koňský povozy dokázaly přepravovat zboží.

Karásek
9. prosinec 2022, 20:17

Konečně. Jde jen o to, aby to zase propagátoři vývozu energetických zdrojů Ruska neblokovali, protože Putinův režim potřebuje za vývoz energetických komodit(jaderné palivo, plyn, ropa) financovat agresivní válku na Ukrajině. V kraji Vysočina kdysi nepřátelští mocipáni k OZE zakázali výstavbu výškových staveb ušitých jen a pouze na takové stavby jako větrné elektrárny. Snad to tak dneska už nebude.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se