Významný výrobce větrných elektráren je v krizi, jeho akcie se propadly o 90 %

DomůVětrné elektrárnyVýznamný výrobce větrných elektráren je v krizi, jeho akcie se propadly o 90 %

Společnost Senvion, která je významným výrobcem větrných elektráren, se v důsledků nepříznivého vývoje na trhu rozhodla stáhnout celkem z 30 zemí. Současně také zřídila v managementu společnosti pozici hlavního ředitele pro restrukturalizaci. 

Zdá se, že pro výrobce větrných elektráren postupně odeznívá zlatá éra a na trhu se přiostřuje boj o každou objednávku. Výrobci nyní pociťují čím dál více, že trh je stále více konkurenční a některé trhy již nejsou tak perspektivní, jako byly dříve.

Nepříznivé podmínky na trhu pociťuje především německý výrobce Senvion, který již sáhl i k prvním krokům k restrukturalizaci společnosti a zlepšení hospodaření. Jako jedno z nápravných opatření se Senvion rozhodl omezit počet nabízených druhů větrných elektráren a počet trhů, na kterých působí.

Přesné druhy turbín i zemí, ze kterých se má společnost stáhnout, ještě nejsou určeny, nicméně společnost si od těchto kroků slibuje významné zlepšení výsledků.

Větrná turbína společnosti Senvion
Větrná turbína společnosti Senvion

Současně společnost posílila i personálně. Novým šéfem pro restrukturalizaci se stal Neil Robson, který má v tomto oboru přes 30 let zkušeností.

Jeho hlavním úkolem je společnost nastartovat k dalšímu růstu, přičemž ale jeho splnění nebude jednoduché. O stavu společnosti nejlépe vypovídá, že její akcie se jen od loňského května propadly o více než 90 % – jejich cena na konci minulého týdne byla pouze 1,02 EUR, v druhé polovině května přitom stály přes 11 EUR.

Instalovaný výkon výrobce Senvion dle země
Instalovaný výkon výrobce Senvion dle země

Hlavním trhem Senvionu je Německo, kde má postaveno téměř 6 GW výkonu. To může být hlavním problémem společnosti, jelikož právě v minulém roce se instalace větrných turbín propadla na méně než polovinu.

Dle prezentace společnosti získal Senvion v třetím čtvrtletí v Německu objednávky na pouze 130 MW výkonu elektráren. Naopak se společnosti dařilo například v Chile nebo Indii, kde získala objednávky na 630 resp. 550 MW.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují