Domů
Větrné elektrárny
Významný výrobce větrných elektráren je v krizi, jeho akcie se propadly o 90 %

Významný výrobce větrných elektráren je v krizi, jeho akcie se propadly o 90 %

Společnost Senvion, která je významným výrobcem větrných elektráren, se v důsledků nepříznivého vývoje na trhu rozhodla stáhnout celkem z 30 zemí. Současně také zřídila v managementu společnosti pozici hlavního ředitele pro restrukturalizaci. 

Zdá se, že pro výrobce větrných elektráren postupně odeznívá zlatá éra a na trhu se přiostřuje boj o každou objednávku. Výrobci nyní pociťují čím dál více, že trh je stále více konkurenční a některé trhy již nejsou tak perspektivní, jako byly dříve.

Nepříznivé podmínky na trhu pociťuje především německý výrobce Senvion, který již sáhl i k prvním krokům k restrukturalizaci společnosti a zlepšení hospodaření. Jako jedno z nápravných opatření se Senvion rozhodl omezit počet nabízených druhů větrných elektráren a počet trhů, na kterých působí.

Přesné druhy turbín i zemí, ze kterých se má společnost stáhnout, ještě nejsou určeny, nicméně společnost si od těchto kroků slibuje významné zlepšení výsledků.

Větrná turbína společnosti Senvion
Větrná turbína společnosti Senvion

Současně společnost posílila i personálně. Novým šéfem pro restrukturalizaci se stal Neil Robson, který má v tomto oboru přes 30 let zkušeností.

Jeho hlavním úkolem je společnost nastartovat k dalšímu růstu, přičemž ale jeho splnění nebude jednoduché. O stavu společnosti nejlépe vypovídá, že její akcie se jen od loňského května propadly o více než 90 % – jejich cena na konci minulého týdne byla pouze 1,02 EUR, v druhé polovině května přitom stály přes 11 EUR.

Instalovaný výkon výrobce Senvion dle země
Instalovaný výkon výrobce Senvion dle země

Hlavním trhem Senvionu je Německo, kde má postaveno téměř 6 GW výkonu. To může být hlavním problémem společnosti, jelikož právě v minulém roce se instalace větrných turbín propadla na méně než polovinu.

Dle prezentace společnosti získal Senvion v třetím čtvrtletí v Německu objednávky na pouze 130 MW výkonu elektráren. Naopak se společnosti dařilo například v Chile nebo Indii, kde získala objednávky na 630 resp. 550 MW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(25)
Tomáš
22. duben 2019, 11:16

Ahoj mám dotaz, co si myslíte o budoucnosti této firmy myslíte, že má šanci na to se z té ztráty dostat zase do plusu a opakovat zisk jako v roce 2016? Akcie jsou nyní na rekordním minimu, tak jestli není čas koupit je a prodat v budoucnu se ziskem? Četl jsem, ve zprávě 18.4, že do větrné energetiky se mají investovat další desítky miliard eur. Díky za komentáře

Martin Hájek
24. březen 2019, 19:57

Trh se čistí, přijdou krachy nebo fúze. Zelená místa vytvořená za miliardy Euro daňových poplatníků budou rychle mizet.

Je to tak
24. březen 2019, 20:47

Ale na druhou stranu je to škoda , větrná energetika v Severním Německu neprosperuje , protože se nepostavilo vedení, které by dokázalo takto vyrobenou energii dovést do místa spotřeby. Tím se zpomalila výstavba VTE. Pokud se Němci politicky rozhodli, že nechtějí ani uhlí ani jádro , pak kromě větru už nemají nic z čeho by mohli celoročně vyrábět velké množství el. energie - tedy kromě dovozu plynu z Ruska. Problém je v tom ,že Němci neví co chtějí jádro je nebezpečné, uhlí je špinavé, plyn je Ruský a fosilní. A pro větrné elektrárny nechtějí stavět vedení a akumulační přehrady. Nakonec to dopadne tak ,že přejdou na Ruský plyn a dovozy.

Pavel Šmíd
24. březen 2019, 21:25

Jako vždy. Oni budou čistí a ekologičtí, zatímco všichni kolem budou špinaví a budou mít dvakrát dražší elektřinu.

petr
24. březen 2019, 22:44

Je to přesně tak, avšak není to že nevědí co chtějí - politici , oni vědí a jsou spojení s Gazpromem a mají z toho osobní profit...

kašpárek
24. březen 2019, 22:34

Plyn je jediný zdroj elektřiny,který bude mít v budoucnu smysl.Zbavit se zcela fosilních paliv nejde.Dokud nebude fůzní reaktor,tak prostě fosil bude.Jádro je však dobré pro velké země,pro malé jako my,zcela nesmyslné.Náš stát se měl transformovat na hlavně lehký průmysl,to se nedaří a s převážně těžkým špatně dopadneme.vyvážet elektřinu je pěkná kokotina.

Stanislav Jurča
25. březen 2019, 11:58

Plyn jako zdroj budoucnosti, a o jak daleké budoucnosti hovoříte? Jádro je pro země jako ČR nesmyslné z jakého důvodu? A jak chcete transformovat náš stát, fungující fabriky budete zavírat? Bez nějakého hlubšího vysvětlení je to co jste napsal snůška nesmyslů.

kašpárek_je_loutka
25. březen 2019, 14:25

Plyn - dokaž to.

Jádro je pro nás nesmyslné? Takže máme 2 "nesmysly", které jsou komerčně úspěšné: Temelín a Dukovany. Palivo jde "naskladnit" na několik let dopředu = 1. důkaz nezávislosti.

Vývoz elekrické energie = 2. důkaz nezávislosti. Tzn. další bod pro nás (ČR).

...

...

...

Aha, kašpárek kope za Rusy a Gazprom, co? ;)

Milan Vaněček
25. březen 2019, 20:47

Komerční "úspěšnost" výroby elektřiny v ČEZu nejlépe dokumentuje

nedávno publikovaná bilance za rok 2018: ZTRÁTA půl miliardy Kč z výroby elektřiny, ale velký zisk z distribuce....

Emil
25. březen 2019, 20:54

A tím chcete říct co? Že ČEZ na výrobě elektřiny v Dukovanech a Temelíně prodělává? Jestli jste si nevšiml, tak řeč je právě o nich.

energetik
25. březen 2019, 21:31

ČEZ a "jeho" Dukovany a Temelín do doby likvidace je až to poslední co by v tomto státě mohlo prodělávat, to by stát a jeho "nezávislé" regulační úřady nikdy nedovolili.

Ta publikovaná bilance byla prakticky o tom, že ČEZ a jeho výrobu dotovali přes distribuci a tedy přes regulační poplatky nařízené "nezávislým" úřadem.

Milan Vaněček
25. březen 2019, 22:24

To je objev , Emile, je vidět že nečtete Euro (22.3.2019) které cituje z výroční zprávy ČEZu , zveřejněné 19.3.

Vzdělávejte se.

Ztráta na provozní úrovni 531 milionů !

Nebo nevěříte výroční zprávě ČEZu ????

Emil
26. březen 2019, 06:41

Tu zprávu jsem samozřejmě zaregistroval, ale tak oslnivou dedukci, že když je ve ztrátě celek, musí být ve ztrátě i všechny jednotlivé části, jsem nečekal ani od Vás. Opět jste mě dostal, gratuluji.

Milan Vaněček
26. březen 2019, 09:01

Pro ty co fandí tradiční energetice (Emil, Jurča) zopakuji ze zprávy ČEZ za rok 2018:

výroba tradiční energetika - ztráta 531 milionů

výroba nová energetika - zisk 1650 milonů

Tož tak to bylo loni, to nikdo neokecá

Emil
26. březen 2019, 09:40

1) Tradiční porce demagogie. Řeč je o ziskovosti Dukovan a Temelína, nikoliv o ziskovosti tradiční energetiky.

2) Čím je ten "zisk" z nové energetiky financován také víte? Dám Vám dvě vodítka: Na podporované zdroje energie je ročně vynakládáno více než 45 miliard Kč. ČEZ je největší vlastník FVE v ČR. Snad jsem Vás opět nepřecenil...

Carlos
26. březen 2019, 10:40

Emile, jenže dnes jste ji předvedl Vy, tím že jste se pokusil vložit rovnítko mezi výrobu a JE, cituji pana Vaněčka: "nedávno publikovaná bilance za rok 2018: ZTRÁTA půl miliardy Kč z výroby elektřiny, ale velký zisk z distribuce...."

Kde čtete o JE?

Komentář pana Vaněčka z 25. březen 2019, 22:24, neobsahuje také nic o JE, komentář z 26. březen 2019, 09:01, zase nic o JE, jediný kdo krom Vás vytáhl je byl energetik s konstatováním "ČEZ a "jeho" Dukovany a Temelín do doby likvidace je až to poslední co by v tomto státě mohlo prodělávat"

Což zase neříká nic o tom že by měly Dukovany a Temelín prodělávat, ale spíš o tom že nejmenovaná entita prostě dělá vše pro to aby ČEZ a další podobné firmy neprodělávaly.

Takže jste si postavil slaměného panáka v podobě "ztráta na JE" a toho jste tu zkusil roztrhat, přestože nikdo z předřečníků toto netvrdil a psali o tradiční energetice.

Jinak je otázka co je podle nich "tradiční" a co "nová" energetika, to rozdělení myslím nikdo ve světě nepoužívá, krom nich. Bůh ví kam tak dali přečerpávačky a hydroelektrárny, které samy o sobě pár miliard dělají, kam strčili elektrárnu v Hodoníně... Jediné co z toho můžeme říct je že JE a uhelky jsou jistě v tradiční energetice a FVE a VtE v nové, ale co je tam více je otázka.

Emil
26. březen 2019, 10:56

Carlosi, přečtěte si to vlákno celé ještě jednou. Na tuto větu: "Takže máme 2 "nesmysly", které jsou komerčně úspěšné: Temelín a Dukovany" reagoval pan Vaněček takto: "Komerční "úspěšnost" výroby elektřiny v ČEZu nejlépe dokumentuje nedávno publikovaná bilance za rok 2018: ZTRÁTA půl miliardy Kč z výroby elektřiny..."

Začalo to tedy tím, že se komerční úspěšnost Dukovan a Temelína snaží pan Vaněček pro něj naprosto typicky vyvracet celkovou obchodní bilancí výroby elektřiny ČEZu a to ještě pouze za jeden konkrétní rok. Nebo je tu ještě druhá možnost, že ten jeho příspěvek nesouvisí s příspěvkem, na který reagoval, což u něj také není úplně neobvyklé.

Milan Vaněček
26. březen 2019, 11:44

Emile Vy si asi připadáte jako ředitel diskuse zde na webu, někdy mám dojem že i jako ředitel celé zeměkoule.

Probuďte se a přemýšlejte s ostatními diskutujícími, co vyplývá z velmi zajímavé zprávy ČEZu.

A je toho hodně: 1) je vidět že v EU zatlačili podporované OZE zdroje tradiční energetiku do kouta.

2)samozřejmě "zisk" nových zdrojů to jsou naše (někdy uvážené, jindy naprosto nesmyslné) dotace.

Co z toho pro mne plyne: Stavět nové zdroje nové energetiky, jen bez dotací. Když budeme nuceni zavřít nějakou starou nadbytečnou uhelnou elektrárnu, snižme náš export nejšpinavější elektřiny. Ta špína z výroby totiž zůstává hlavně u nás v ČR.

Emil
26. březen 2019, 12:09

Jak, nebo spíše kde, si dost často při čtení Vašich příspěvků připadám, to ani nechtějte vědět. A tímto dalším úkrokem stranou jste chtěl potvrdit tu mou poslední větu?

Milan Vaněček
26. březen 2019, 12:28

Emile Vaše trollování mě nezajímá. Mě zajímají články a diskuse ohledně technických a ekonomických aspektů výroby a skladování elektřiny, podložené čísly či osobní zkušeností.

A ta ekonomická čísla ČEZu, zmíněná zde před pár dny v sekci Monitoring mě VELMI zaujala a proto je diskutuji zde, aby to nezapadlo.

Emil
26. březen 2019, 12:43

Aha, takže aby "nezapadly" obchodní výsledky ČEZu za rok 2018, připomínáte je v diskusi pod článkem o propadu akcií německého výrobce větrných elektráren. A já jsem troll...

Carlos
26. březen 2019, 12:52

Emile, tak se vraťme až ke komentáři někoho jménem kašpárek_je_loutka, ten napsal, mimochodem bez jediného(!) odkazu na relevantní zprávu něco o "výdělečnosti" JE. A pak velmi, velmi vachrlatá tvrzení. Mimochodem tam matlá dohromady vývoz, celkový ze všech elektráren, JE, a podivné "důkazy" nezávislosti.

Když se k tomu vrátím, tak opravdu to že můžete naskladnit palivo není důkaz nezávislosti, klidně se dá naskladnit uhlí do těch velkých jam po lomech, je to důkaz nezávislosti? Není. Stejně jako jím není export elektřiny, ten může znamenat jenom to že je výhodné tu elektřinu vyrábět a je dost možné že když bychom si zanalyzovali dovoz uhlí a plynu na výrobu elektřiny vyjde to tak šul nul.

Jediné zdroje u kterých se dá mluvit o nezávislosti jsou ty, pro které lze získat palivo, nebo vstupní energii na území České Republiky, což případě jaderného paliva není, protože tam jsme závislí na vnějším přepracování.

Emil
26. březen 2019, 13:38

Carlosi, do filosofických úvah o tom, co je a co není důkaz nezávislosti, se opravdu pouštět nehodlám.

Milan Vaněček
25. březen 2019, 08:22

Takové pročišťováni tržní konkurencí probíhá ve fotovoltaice již mnoho let, velmi úspěšně, soudě podle rychle klesající ceny panelů, každoročního růstu celosvětové produkce a stále se zvyšující účinnosti FV panelů.

Výsledek: fotovoltaika bude v dekádě 2021-30 asi jedinou čistou technologií výroby elektřiny kterou bude možno v stále rostoucím počtu států stavět ziskově BEZ DOTACÍ a s plnou akceptací obyvatelstvem.

Jan Veselý
25. březen 2019, 09:04

Skončí to jako ve všech obdobných oborech. Na světě bude 4-6 dominantních výrobců, kteří pokryjí většinu (>80%) poptávky a desítky menších firem, které budou dělat "speciálky". Dobře se daří Vestas, Siemens-Gamesa, Enerconu, Goldwind a GE. Ale to vše může být za pár let úplně jinak.

A mimochodem, 18 GW celkem vyrobené produkce je zhruba roční produkce Vestasu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se