Domů
Větrné elektrárny
Nový instalovaný výkon větrných elektráren se loni opět přiblížil 100 GW
Offshore větrný park Riffgat, Německo. Zdroj: EWE
Zdroj: EWE

Nový instalovaný výkon větrných elektráren se loni opět přiblížil 100 GW

V loňském roce bylo ve světě zprovozněno rekordních 99,2 GW nového instalovaného výkonu větrných elektráren. Více než polovina z uvedené hodnoty připadla na Čínu. Mezi výrobci dominoval s 15,2 GW zprovozněného výkonu dánský Vestas. Vyplývá to z dat zveřejněných analytiky z BloombergNEF (BNEF).

Větrný průmysl zaznamenal další rekordní rok a nový instalovaný výkon se druhým rokem v řadě přiblížil 100GW hranici. Předloňských 98,5 GW bylo loni překonáno o 0,7 GW.

Absolutní většina z nově zprovozněného výkonu připadala opět na pevninské zdroje (83 %), avšak instalace větrných elektráren na moři vzrostly meziročně o 161 % na 16,8 GW.

Tahounem mezi zeměmi byla i loni Čína, kde bylo do provozu uvedeno 55,8 GW nového výkonu větrných elektráren. Prudký růst zde byl zaznamenán v oblasti elektráren instalovaných na moři, když meziročně vzrostl nový instalovaný výkon téměř trojnásobně na 14,2 GW.

„Čína dominovala trhu s offshore větrnými elektrárnami a toto odvětví opět ukázalo, co dokáže, když jsou zavedeny dotace. Letošní pokles instalací offshore větrných elektráren v Číně by měly vykompenzovat ostatní trhy. Ve Spojeném království letos poprvé přidají více než 3 GW offshore větrných elektráren a aktivita se také zvedá na novém trhu v Taiwanu,“ uvedl Oliver Metcalfe, vedoucí výzkumu větrné energetiky v BNEF.

Druhým největším trhem pro větrné elektrárny byly i v loňském roce Spojené státy americké, kde bylo zprovozněno 13 GW nového výkonu.

Mezi dodavateli loni dominoval Vestas

Vestas se v roce 2021 vrátil na pozici největšího dodavatele větrných turbín na světě díky 15,2 GW nově zprovozněných turbín. To je o 3,2 GW více, než kolik zprovoznil nebližší pronásledovatel, čínský Goldwind. Pomyslné třetí místo obsadil Siemens Gamesa s 8,6 GW.

Až na pátém místě se loni umístil americký General Electric, který žebříček největších dodavatelů ovládl v roce 2020. Tento propad byl způsobený situací na americkém trhu s větrnými elektrárnami, kde nově zprovozněný výkon klesl loni meziročně o 22 %.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Miloslav Černý
4. duben 2022, 11:04

Aby jsme i my dokázali prolomit psychickou barieru, která brání postavit vrtule i tam, kde je to snesitelně vhodné, jsme schopný raději přeplácet drahý navíc nejistý zemní plyn nebo stavět kontraverzní JEDU s nejistou efektivitou, kterou v krátké době stejně nic nevyřešíme a za hodně nejistých X let to bude s energií nastartovaným vývojem úplně nepředstavitelně někde jinde.

Emil
4. duben 2022, 11:15

Právě že se vrtule staví právě tam, kde je to "snesitelně vhodné" - tedy téměř nikde. A tak to zůstane do té doby, dokud o tom co je "snesitelně vhodné" budou rozhodovat místní obyvatelé a ne nějaká zelená komise nejlépe z Prahy 1.

Rejpal
4. duben 2022, 12:23

Přesně tak.

Miloslav Černý
4. duben 2022, 13:50

Jenom souhlas. Oni na to lidi přijdou sami, až budou mít hluboko do kapsy a začnou opětovně topit tím co hoří, aby se namačkaný v jedné komoře aspoň trochu při větší zimě ohřáli. Šetřit se začíná už nyní. V určitých záležitostech to procitnutí našim občanům někdy trvá o to rychleji se pak do toho pustí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se