Jednotlivé obce na Svitavsku dle dostupných informací již podepisují smlouvy o výstavbě větrných elektráren na svém území. Děje se to i navzdory tomu, že političtí regionální představitelé měli v minulosti ambici vyjednávat o podmínkách výstavby společně. Některé obce však již ztratily trpělivost a vrhly se do projektů po vlastní ose.
Obce jako Dětřichov, Sklené či Opatovec již podepsaly smlouvu se společností ČEZ, která potvrzuje plánovanou výstavbu větrných elektráren na katastrálních územích obcí. Debata kolem vybudování větrníků probíhá už víc než rok a půl. Samosprávy se rozhodly přistoupit k nabídkám samostatně, i když starosta Svitav, David Šimka, původně plánoval vést vyjednávání s investorem na úrovni celého mikroregionu.
Podle slov starosty Šimky by měl mikroregion zvolit taktiku „jeden za všechny a všichni za jednoho“. Z toho důvodu si obce nechaly vypracovat Univerzitou Palackého v Olomouci kvalifikovaný sociologický průzkum, který by zmapoval míru sociální akceptace zdejších obyvatel v otázkách vybudování dvou set metrových věží s lopatkami. Výsledkem bylo, že téměř 60 procent z oslovených vnímá tento projekt jako prospěšný pro obec, pokud z něho budou plynout adekvátní ekonomické přínosy.
Turbíny typu Enercon E138 a Enercon E160 o nominálním výkonu 4 až 5 MW by měly stát podél návětrné strany Hřebečovského hřbetu táhnoucího se podél silnice I/43. Výstavba by měla probíhat na území celkem deseti obcí. Jedná se o velice lákavou lokalitu pro výstavbu větrných elektráren v Pardubickém kraji, protože jiná místa z důvodu ochrany vzdušného prostoru nepřipadají v úvahu.
Lokality pro výstavbu VTE Svitavsko
Po první nabídce ze strany ČEZ však obce začaly zaplavovat další potenciální zájemci, kteří se také snažili využít větrného potenciálu v lokalitě. Například obec Opatov navazuje spolupráci s firmou 8m group, a.s.
Se zvyšujícím se počtem nabídek začali starostové jednotlivých obcí postupně přistupovat na smlouvy individuálně. Znamená to, že některé obce dosáhly výhodnějších podmínek než jiné a také vytvořily tlak na sousedící obce, které by za jiných okolností výstavbu nepodpořily. Též zaniká i možnost pro společné vyjednávání co nejlepších podmínek pro obce.
„Na našem katastru by mohly být tři větrníky. Nechceme se dívat rok a půl nebo dva roky na věže v Dětřichově, než se zastupitelé ve Svitavách na něčem dohodnou, když bychom z toho mohli mít peníze ve stejnou dobu jako Dětřichov,“ řekl starosta Opatovce.
Mezi slíbené benefity pro dotčené obce patří například roční 5% výnos ze zisků nebo také zvýhodněné dodávky elektrické energie pro domácnosti, které ji odebírají od společnosti ČEZ. Někteří politici, zejména ze Svitav, se však domnívají, že takto nastavená finanční kompenzace není adekvátní.
Pracovní nabídky od společnosti Skupina ČEZ a.s.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se