Domů
Větrné elektrárny
Stát dá tři miliardy Kč na stavbu větrných elektráren, MPO vypsalo dotační výzvu
větrný park

Stát dá tři miliardy Kč na stavbu větrných elektráren, MPO vypsalo dotační výzvu

Stát poskytne tři miliardy korun na výstavbu větrných elektráren. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) k tomu vypsalo novou dotační výzvu, v níž může jeden projekt získat až 750 milionů korun. Žádosti o dotaci bude ministerstvo přijímat až do konce října příštího roku. Dnes o tom informovalo MPO. Česko ve výrobě větrné energie dlouhodobě zaostává, jejím prostřednictvím pokrývá pouze jedno procento celkové tuzemské spotřeby energie.

Ministerstvo uvedlo, že dotační výzvou reaguje na nepříliš využitý potenciál energie z větrných zdrojů v ČR. „Jde přitom o jeden z levných obnovitelných zdrojů, s jehož rozvojem posílíme naši energetickou bezpečnost, lépe ochráníme životní prostředí a vytvoříme nové pracovní příležitosti v regionech,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Cílem úřadu je podle něj navýšit navýšit instalovaný výkon větrných elektráren až pětkrát.

Dotační výzva podle ministerstva přispívá k naplňování energeticko-klimatických cílů a závazků z pravidel EU. „Věříme, že ze strany podnikatelů bude po realizaci projektů větrných elektráren velká poptávka. Tím přispějeme ke zvýšení soběstačnosti v dodávkách elektrické energie a naplnění klimaticko-energetických cílů ČR,“ dodal vrchní ředitel Sekce fondů EU Marian Piecha. Zprostředkujícím subjektem je Agentura pro podnikání a inovace.

Větrné elektrárny v České republice loni vyrobily 693 megawatthodin elektřiny, což bylo meziročně o 9,5 procenta více. I přesto tuzemské větrníky pokrývají pouze jedno procento tuzemské spotřeby. ČR tak výrazně zaostává za evropským průměrem, který loni stoupl na 19 procent. Vyšší výrobu elektřiny z větru mají i okolní státy, vyplývá z dat Komory obnovitelných zdrojů energie (OZE) a České společnosti pro větrnou energii.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Miloslav Černý
14. červen 2024, 16:37

Vypadá to, že se snad konečně opravdu hnou ledy. Pravidlo, že od toho nejvíce odmítavého největší kus se snadno může potvrdit a v oblastech s levnější elektřinou hodnota nemovitostí může naopak stoupnout.

Jan Stehlik
14. červen 2024, 16:55

No nevím. Ještě jsem nezaznamenal , že by elektřina rozhodovala o ceně nemovitostí. Zde je zásadní obec. To je tvůrce trhu na svém území.

Richard Vacek
14. červen 2024, 17:13

Utápět peníze ve zdrojích, které ani pak nebudou konkurenceschopné je nesmysl.

Nefi
14. červen 2024, 18:10

Říjen 2025? Pak to budou 3/4 roku vyhodnocovat.

Petr Turek
14. červen 2024, 23:31

Stát by měl především přemýšlet jak sníží deficit cca 210 miliard korun v roce 2024. Podpora podobných OZE tunelů je trestuhodná...

Miloslav Černý
15. červen 2024, 10:01

Trestu hodné je stále přešlapovat na místě, vyplácet bezpodmínečně dávky těm, kteří o práci nejeví přirozený zájem a nebo jí nevykonávají jak by měli. U těch VE se dopředu dá zjistit jejich návratnost, protože jsou známé veličiny, které se nesmí ale úmysně ohybat ve prospěch vyvolených.

Richard Vacek
15. červen 2024, 10:28

Naštěstí u nás je nezaměstnanost velmi nízká, takže není ani problém s výší vyplacených dávek. A i u těch větrných elektráren si každý dovede odhadnout, jak budou ekonomicky vycházet na jednotném energetickém trhu ve srovnání se zeměmi, kde fouká.

Petr Zelený
15. červen 2024, 10:41

Nevyplacení dávek těm kteří nejsou schopni/ochotni práce způsobí navýšení kriminality kde škoda bude větší a náklady na vězně jsou vyšší než dávky. Návratnost VE sice v ČR spočítat lze ale je záporná, resp. návratnost není. Protože všichni staví OZE nemá smysl se opičit a veřejné peníze vydávat na dotace na OZE , když je levnější si dovézt přebytky z okolí a hlavně řešit co dělat když přebytky v okolí nejsou, to ale "naše" OZE neřeší. Sezónní akumulace není a nebude min. desítky let, není na to vymyšlená technologie

Petr
15. červen 2024, 10:33

Deficit v této výši ničemu neškodí. A OZE budou hádám podporované z emisních povolenek.

Jaroslav Studnička
15. červen 2024, 10:38

To máte hodně zjednodušeně smýšlení:-).

Jiří Ing.Linda
15. červen 2024, 16:15

Naprosto souhlasim. Občasné zdroje situaci v síti nevyřeší. A důležitější je rozhýbat hospodářský růst. A to za současných cen energií půjde jen těžko.

Petr
15. červen 2024, 16:32

Aktuální cena elektřiny je -1,5 Kč/kWh.

Emil
15. červen 2024, 17:32

To může být užitečná informace možná pro ty, kterým stačí mít elektřinu o slunečných víkendech, ty ostatní spíš bude zajímat průměrná cena za celý rok, která je úplně někde jinde.

Vladimír Šťastný
17. červen 2024, 08:24

Netvrdili náhodou ti, co před dvaceti léty rozjížděli energiewende, že tyto zdroje budou podporovány 15-20 let a poté už budou plně konkurenceschopné?

Ze současných zpráv vyplývá, že nebudou, a že naopak budou požírat další a další podporu s tím, že budou podporovány i systémy ukládání energie. Ještě má někdo dojem, že tu bude někdy něco levné?

Ivan
17. červen 2024, 09:44

to jsem zvědav, kam ty vrtule budou připojovat...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se