Domů
Větrné elektrárny
V Horní Řasnice v referendu odmítli větrné elektrárny, projekt tím ale nekončí
Větrný park, východ slunce

V Horní Řasnice v referendu odmítli větrné elektrárny, projekt tím ale nekončí

Obyvatelé z Horní Řasnice u Frýdlantu na Liberecku v místním referendu těsnou většinou odmítli spolupráci s firmou W.E.B Větrná energie, která plánuje v této oblasti výstavbu devíti větrných elektráren. V referendu hlasovalo 114 ze 188 voličů, jeden odevzdaný hlas byl neplatný. Pro ukončení spolupráce bylo 60 lidí, tedy zhruba 53 procent hlasujících. O výsledku referenda dnes ČTK informoval starosta obce Radek Haloun.

Projekt větrného parku tím ale podle vyjádření firmy pro ČTK nekončí, neboť na území obce měly vyrůst jen dvě elektrárny. Dalších sedm společnost plánuje postavit v katastrech sousedních obcí Dolní Řasnice a Krásný Les. Projekt je nyní ve fází zpracování takzvané EIA, tedy vlivu na životní prostředí.

V referendu obyvatelé odpovídali na otázku „Souhlasíte s tím, aby obecní zastupitelstvo Horní Řasnice neprodleně zastavilo všechny kroky k výstavbě větrných elektráren s firmou WEB Větrná Energie s.r.o., IČ 26282895, se sídlem Ríšova 149/21, Žebětín, 641 00 Brno na území obce a odmítlo takto navrhovanou úpravu územního plánu?“ Rozhodnutí z referenda je pro vedení obce závazné. „Přišli občané, vyjádřili svůj názor. My ho budeme akceptovat, nic jiného nám nezbývá,“ řekl starosta.

Uspořádání referenda iniciovala část místních obyvatel, kteří mají obavy z přílišné blízkosti elektráren u domů, hluku, negativního vlivu na krajinu i velikosti elektráren.

„Ráda bych ocenila, že občané aktivně vyjádřili svou vůli, ovšem zároveň ale považuji za znepokojivé, jakou roli v jejich rozhodování sehrála série nepřesností, ale i naprostých mýtů, která v posledních týdnech opanovala mediální prostor i diskusi v obci,“ uvedla dnes pro ČTK k výsledku referenda jednatelka společnosti W.E.B Větrná energie Michaela Lužová.

Projekt podle ní ale referendem nekončí. „Sedm z plánovaných devíti větrníků stojí na území dalších dvou obcí, se kterými budeme nadále intenzivně spolupracovat. Zakládáme si na tom, že jsme dobrým sousedem, který otevřeně komunikuje a za vybudování elektráren vždy nabízí férové odměny či bonusy. Projekt bude nadále postupovat podle všech dohod i požadavků státu a se vší ohleduplností vůči místním obyvatelům,“ dodala Lužová.

Společnost W.E.B Větrná energie se svým projektem větrného parku tři obce z Frýdlantska oslovila v roce 2019. Tehdy v anketách obyvatelé všech tří obcí její záměr podpořili, pro stavbu větrného parku se vyslovily více než dvě třetiny hlasujících.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(37)
Emil
14. leden 2023, 20:07

Dnes to vypadá na 2:0 pro Rosatom, Karásku. :-D

Karásek
14. leden 2023, 23:00

Bohužel to tak Emile je, ale není všem dnům konec. Osobně jsem myslel, že lidé ukáží víc inteligence, ale nestalo se. Nic to nemění na tom, že vítr + fotovoltaika už vyrábějí celosvětově víc EE, než jádro a ten vítr to za pár let zvládne i samostatně. Vítr prohrál malou bitvu, ale vyhraje velkou válku.

Emil
15. leden 2023, 06:40

Velká válka proti jádru...

Osobně jsem taky myslel, že ukážete víc inteligence, ale nestalo se.

Karásek
15. leden 2023, 13:37

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Emile s tou nízkou inteligencí mluv o sobě.
.

Jirka94535
15. leden 2023, 08:59

Mám to pane Karásku chápat, že kdo má jiný názor není dostatečně inteligentní, patent na rozum má pouze ta správná strana. Kdo nejde s námi, jde proti nám. Kde už jsem to jenom slyšel?

Jaroslav Studnička
15. leden 2023, 09:18

Však Karásek tu dlouhodobě nepředvádí nic jiného než ideologickou protijadernou kampaň.

S reálnou dekarbonizací energetiky jeho ideologie nemá nic společného.

Karásek
15. leden 2023, 13:44

To jste Jirko 94535 překroutil. Nejde o názor, jde o lidi kteří vlastní názor a poznatky nemají a proto podléhají dezinformacím. Cituji odstavec z článku :

Ráda bych ocenila, že občané aktivně vyjádřili svou vůli, ovšem zároveň ale považuji za znepokojivé, jakou roli v jejich rozhodování sehrála série nepřesností, ale i naprostých mýtů, která v posledních týdnech opanovala mediální prostor i diskusi v obci,“ uvedla dnes pro ČTK k výsledku referenda jednatelka společnosti W.

Emil
15. leden 2023, 14:21

Tvrdí jednatelka, která ty větrníky chce stavět...

Miloslav Černý
15. leden 2023, 18:19

Češi nemají radi změnu a trvá jim to někdy déle. Ono jim nakonec ty hodnoty nemovitostí nakonec můžou paradoxně díky výhodám příznivějších cen energií stoupnut. Stačí podobný praktický příklad a všechno bude úplně opačně. Chce to prostě čas.

Jirka94535
14. leden 2023, 22:04

Blahopřeji obyvatelům Horní Řasnice.

Zajímavé, že obě lokality, Ptenín i Horní Řasnici, znám z minulosti. O referendu jsem nevěděl, o to větší mám radost z výsledku.

Pravoslav Motyčka
14. leden 2023, 23:25

Investoři do VTE žijí v představě, že oni budou vydělávat peníze a lidem z okolí elektráren zničí krajinu v které žijí. VTE mohou být dobré , ale je třeba je stavět někde k horách kde nikdo nebydlí ochranáři Vám budou tvrdit, že to tam nejde kvůli ochraně přírody přitom ti samí lidé vám budou tvrdit , že VTE jsou dobré a máte si je postavit za barákem. Že je v tom rozpor to už zelený mozeček nedomyslí.

Karásek
15. leden 2023, 13:38

A co třeba v Dolních Rakousích a Burgenlandu? Proč to tam lidem nevadí?

Omega
16. leden 2023, 17:17

Daná obec má 180 obyvatel, kdyby každému dali 5MWh elektřiny ročně nebyl by žádný problém :D. Obětovat 200 hodin z 8760 hodin za rok - to jest 2.2% není tak moc. Všichni by byli v pohodě dalších 30 let.

Antonín Mikeš
16. leden 2023, 18:23

Chcete říct, že 2,2% obratu je pro firmu nic? Kdyby to byly alespoň procenta ze zisku.

Petr prochaska
15. leden 2023, 09:14

Popravdě jsem čekal větší odpor. Ono mít tyto monstra za barákem a být obtěžován hlukem je nic moc.

Větrné elektrárny postavit tam kde opravdu hodně fouká a přitom lidem nevadí - třeba na hřebenech Krkonoš a Jeseníků. Vadilo by to sice ekologům, ale normálním lidem ne. Spíše ale větrné alektrárny stavět na moři, tam nevadí vůbec nikomu a navíc tam opravdu fouká.

U nás stavět soláry, ty nikoho neobtěžují.

Tomáš Krátký
15. leden 2023, 10:35

Samozřejmě, hřebeny Krkonoš a Jeseníků zastavěné větrníky by normálním lidem nevadily. Normální lidé přece neumí ocenit krásu přírody, a na hory čučí pouze na fotkách, že.

Co takhle nastavět v horách PVE, a VTE v místě spotřeby, tj. ve městech. Třeba v Praze jezdí normální lidé metrem, a co je na povrchu, je přece nemusí zajímat...

---

Asi Vám ale nedochází, že OZE zdiskreditovali (kromě praktických zkušeností) především samotní propagátoři. Například tím, že bojují za zavírání již stojících JE. Pokud by opravdu věřili, že naše budoucnost kriticky záleží na množství CO2, tak by naopak za každou cenu museli bojovat za prodloužení jejich provozu.

Karásek
15. leden 2023, 13:39

Co takhle to Procházka s tím hlukem prokázat?

Milan Vaněček
15. leden 2023, 09:41

Je úsměvné a současně smutné sledovat tuto diskusi o větrných elektrárnách z hlediska faktů roku 2023 a reality na burze.

Když si chci udělat radost, tak si kliknu na tento odkaz

agora-energiewende.de/en/service/recent-electricity-data/chart/power_generation_price/01.01.2023/15.01.2023/today/

Podívejte se prosím taky. To zelené na grafu to jsou v drtivé většině VtE. Je tam i cena elektřiny, teď asi necelá 2 EUR/MWh.

Tady vidíte důkaz, že kvůli točícím se větrným elektrárnám v Německu a všude v EU je v letošním roce, navzdory válce a spekulantům spotová cena elektřiny velmi nízká.

Mnohem nižší než naše "cena zastropovaná".

A vidíte, kolik dokáží VtE vyrobit elektřiny ve střední Evropě v zimě.

A bude jich za 10 let v EU cca dvojnásobně. Zato nové jádro v EU do 10 let maximálně nahradí zase ty zavřené JE, výrobu elektřiny v EU to nezmění.

Realita rozhoduje, i přes všechny píár kampaně proti VtE....

Láďa
15. leden 2023, 09:56

Ano realita rozhoduje. Jenom že v reálném světě taky občas nefouká a nesvítí. Oprávněné nadšení z toho že za větru v létě a v poledne je elektřina skoro zadarmo by nemělo zastřít že v zimě v noci bez levné a robustní akumulace nebude skoro žádná .

Milan Vaněček
15. leden 2023, 10:32

Vítr nejvíc fouká v zimě a v noci. Taková je příroda v našem okolí. No a když nefouká, staré, existující zdroje vypomohou (a spálí tedy mnohem méně paliva než kdyby jely neustále), jen je nesmime předčasně zavírat a musíme je dobře udržovat. Vždyť to zde píši neustále....

Láďo, je krásné dívat se na realitu výroby elektřiny v roce 2023,

jen kdyby skončila ta šílená válka a ten boj a spekulace v energetice....

Láďa
15. leden 2023, 17:16

Pane Vaněček osobně jsem zastánce oze. Nestačí ale pouze postavit milion větrníků a kilometry panelů. Utěšovat se že v nouzi můžeme pálit uhlí nebo biomasu která patří na pole mi přijde značně nepraktické. A mimochodem těch (zatím zvládnutých krizí kdy nefoukalo a nesvitilo už pár bylo. Na druhou stranu tou barbarskou válkou se Evropě otevřely oči nejen v energetice. Což při vší tragédii je pozitivní.

Ivan Švančara
15. leden 2023, 10:31

Pan Vanecek, ze ani vy, podobne ak Blaha, karasek, Vesely, nerozumiete grafom? Cena lieta medzi nulou a 200 a blazni sa raduju.

Emil
15. leden 2023, 12:18

Tak to vám k radosti stačí opravdu málo, když vás uspokojí pohled na období kdy zrovna fouká a záměrně ignorujete období kdy naopak nefouká.

Jaroslav Studnička
15. leden 2023, 12:37

A ještě se tu ohání cenou, která absolutně neodpovídá reálné ceně pro spotřebitele.

Je vhodné opět připomenout, že taková cenotvorba deformovala celý energetický sektor, který je dlouhodobě podfinancovaný.

Milan Vaněček
15. leden 2023, 13:27

Mě dělá radost když vidím, jak větrné elektrárny snižují cenu elektřiny v zimě. Vidím přímý důkaz, to mi opravdu dělá radost.

Samozřejmě, jsou zájmové skupiny které mají rády spotovou cenu elektřiny vysokou, to jim táhne nahoru i ty ceny na rok 2024......

Tož tak.

Emil
15. leden 2023, 18:13

Jako obvykle jen půl pravdy - snižují když fouká, ale taky zvyšují když nefouká.

TechnikTom
15. leden 2023, 12:51

A proč jste nedal třeba graf od 1.12.2022 do 18.12.2022?

Protože občasné zdroje ?

Milan Vaněček
15. leden 2023, 13:30

O tom jsem už psal výše, znovu to pro Vás přetisknu, cituji: "Vítr nejvíc fouká v zimě a v noci. Taková je příroda v našem okolí. No a když nefouká, staré, existující zdroje vypomohou (a spálí tedy mnohem méně paliva než kdyby jely neustále), jen je nesmime předčasně zavírat a musíme je dobře udržovat. Vždyť to zde píši neustále...."

TechnikTom
16. leden 2023, 11:42

Aha, konečně jsem vás pochopil.

Takže kdybychom měli zdroje, u kterých nás netrápí spotřeba paliva a jeho domnělý vliv na klima, byla by celá ta šaškárna s OZE byla zbytečná...

Aha, my je vlastně mít můžeme a už jsme mít mohli, jen celá ta šaškárna proti atomu tomu brání...

Milan Vaněček
15. leden 2023, 13:30

O tom jsem už psal výše, znovu to pro Vás přetisknu, cituji: "Vítr nejvíc fouká v zimě a v noci. Taková je příroda v našem okolí. No a když nefouká, staré, existující zdroje vypomohou (a spálí tedy mnohem méně paliva než kdyby jely neustále), jen je nesmime předčasně zavírat a musíme je dobře udržovat. Vždyť to zde píši neustále...."

Bob
15. leden 2023, 13:39

Přidávám se k příspěvku Technik Tom

Proč si vybíráte jen minimum ceny elektřiny za výjimečných krátkodobých podmínek?

Stejně nemůžete porovnávat tuto cenu se zastropovanou cenou platnou celý rok.

V lednu minimum (když fouká) 2€/MWh, v prosinci (když nefouká) maximum 665 €/MWh. Zdá se Vám průměr 333 €/MWh jako vyhovující cena elektřiny?

Já na rozdíl od Vás vím, že by se cena měla integrovat v čase po hodinách, abychom dostali nějaký smysluplný údaj.

Druhá věc je, že tak nízké (i záporné) ceny jsou možné jen díky dotacím, kdy tyto zdroje dostanou zaplaceno i za elektřinu neprodanou. Také je nutno zaplatit za tyto zdroje poplatky za odchylku (OZE osvobozeny). V podstatě je to cena za špičkovou energii pro vyrovnávání (zde VtE).

Petr prochaska
16. leden 2023, 09:35

Jenže cena elektřiny byla a je ještě vysoká, protože si EU znevýhodnila spalování uhlí. Kdyby nebyly emisní povolenky a stále se pálilo hodně uhlí, tak je cena elektřiny nízká válka neválka. Navíc cena elektřiny je stále 4x vyšší než byla před 2 lety.

Milan Vaněček
16. leden 2023, 10:42

Ano, v tržním hospodářství, jako je třeba v USA, by byla cena elektřiny nízká. To jen "speciality EU" (spekulativní povolenky CO2 a nucené závazky zavírat elektrárny) ji vyhnaly vysoko.

Elektřina v ekonomice, která chce prosperovat, MUSÍ BÝT LEVNÁ.

hellokitty
15. leden 2023, 10:12

hm chudaci vsetci ti rakusaci pri hraniciach co maju vetrniky za barakmi, ti uz z toho hluku musia mat hlavu jak balon a tie pozbierane mrtve ptaky na obed co to kazdy den zabija uz im asi taky nechutia, este ze ceski duchodci su chytrejsi a vedia si overovat skutocnost

Vlastimil Lucák
16. leden 2023, 10:55

Rakušané mají elektřinu z vodních elektráren, dost vody a velké výškové rozdíly, to ovšem nestačí. Větrníky a soláry jim přes veškerou podporu velký užitek nepřináší. Je to snadno rozpoznatelné na electricitymaps.com . Jsou závislí na pálení plynu a dovozu.

Milan Vaněček
16. leden 2023, 11:50

Vlastimile, electricity maps nám neříkají kde se dobře žije nebo kde lidé šetří přírodu, která je přímo obklopuje. Je to jen píár pro určité zdroje elektřiny

Xoor
16. leden 2023, 11:58

A to větrníkové pole před Vídní to tam ta příroda nasekala sama a je to to bez vlivu na přírodu? Je to jako hrozně ekologické?

Add voda: letos není žádný sníh v celých alpách mimo Itálie. Jsem zvědavej jak jkim to bude fungovat. Zlí jazykové tvrdí, že to v příštích letech lepší nebude. Uvidíme.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se