Domů
Větrné elektrárny
WoodMac: Tři největší západní výrobci větrných turbín do 10 let ovládnou většinu globálního trhu
Větrná turbína Vestas V112-3.0 MW, Macarthur, Austrálie. Zdroj: Vestas
Zdroj: Vestas

WoodMac: Tři největší západní výrobci větrných turbín do 10 let ovládnou většinu globálního trhu

Po dekádě postupné fragmentace trhu, kdy s rostoucích počtem objednávek větrných elektráren vstupovali na trh noví hráči, se očekává zpětná konsolidace. Podle konzultační společnosti Wood Mackenzie by pět největších výrobců větrných turbín mělo ovládnout tři čtvrtiny globálního trhu, přičemž bezmála dvě třetiny mají připadnout na pouhé tři největší západní výrobce.

Rychlý rozvoj odvětví obnovitelných zdrojů v posledních letech přilákal na trh řadu nových hráčů. Některé z regionálně působících společností se však mohou dostat pod tlak, pokud na daném trhu dojde k výrazným změnám, například v systému podpory. Společnosti s globální působností však změny na jednotlivých trzích dokáží snadněji ustát.

Podle poslední analýzy konzultační společnosti Wood Mackenzie by tři největší západní výrobci větrných turbín, Vestas, Siemens Gamesa (SGRE) a GE, měli navýšit svůj tržní podíl ze 47 % (32 GW) v letošním roce na více než 60 % (48 GW) v roce 2028.

„Vestas, SGRE a GE budou čerpat ze svých strategických vztahů s hlavními vlastníky aktiv, aby mohly realizovat rozsáhlé projekty a zároveň investovat do nových produktů a technologií. Vestas, jasný vůdce v tomto odvětví, zvýší v příštích pěti letech svůj tržní podíl na průměrně 20 %,“ uvedla společnost WoodMac.

Souhrnný instalovaný výkon všech turbín výrobce Siemens Gamesa by letos měl překonat hranici 100 GW, čímž se stane po Vestas teprve druhou společností, která tohoto milníku dosáhla.

Vestas by podle WoodMac měla potvrdit svou pozici globální jedničky s více než 10 GW výkonu instalovaném v letošním roce. Turbíny o srovnatelném objemu výkonu by Vestas, stejně jako Siemens Gamesa a Goldwind, měla dodat i v následujícím roce, a to díky expanzi trhů v USA a Číně.

Čínský Goldwind by se díky své vedoucí pozici na domácím trhu spolu s velkými projekty v Austrálii a Kanadě měl v příštím roce dostat mezi výrobci turbín na druhou pozici za Vestas.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Milan Vaněček
20. listopad 2019, 17:47

Zkrátka Němci budou zase bohatší protože Siemens včas opustil nevýdělečnou jadernou energetiku (poslední jeho ztráty jsou spojeny s Olkiluoto) a dal se na výdělečné větrné elektrány, kde si spojením s Gamesa vybudoval silnou posici.

Včas němečtí strojaři pochopili co je to energetika budoucnosti. Bohužel v elektronice (fotovoltaice) nejsou Němci tak silní jako USA a Čína.

energetik II
20. listopad 2019, 19:06

Jsou země, o kterých se v souvislosti s rozvojem OZE moc nemluví a přesto dosahují lepších výkonů , než ti, o kterých hovoříme často. Třeba Japonsko, roku 2009 mělo v soláru výkon jen 3 GW a o 9 let později , 2018 už mohutných 55 GW. Za 9 let zvedlo výkon skoro 20 krát !! Tím překonalo i Němce, kteří měli pro r. 2009 - 10 GW a rok 2018 - 46 GW. A také výkon v USA, které měly loni v soláru - 51 GW. Nebo třeba Britové ve větru, roku 2009 měli jen 4 GW a loni už 22 GW. Takže za 9 let zvedli svůj výkon více jak 5 krát.

Milan Vaněček
20. listopad 2019, 19:31

U Japonska je to jasné, je to dáno havarií ve Fukušimě. Zatímco Němci zhasínají svých 20+GW JE pozvolna, v Japonsku zhasli v roce 2011 svých 50 jaderných GW okamžitě.

Amerika by, vzhledem k počtu obyvatel, mohla mít OZE více. Ale když si vezmeme jednotlivé státy USA, tak některé Německo překonávají.

Britanie byla první v průmyslové revoluci uhlí a páry, byla první která reagovala na smrtící smog ve velkoměstech (Londýn), byla ve špičce budování JE a nyní je ve špičce off shore VtE.

Jen u nás se propagandisticky presentuje, že přechod na čistou obnovitelnou energii je výmysl šílených Němců. Naopak, šílení jsou propagandisté bojující proti čisté energii.

Němci mají (budou mít v roce 2022) jen jedno světové prvenství: dosáhnou svého vytouženého cíle zbavit se jaderné energetiky (i když německé JE patří mezi nejbezpečnější na světě).

Josef
20. listopad 2019, 22:04

Přechod na obnovitelnou energii to jsou hesla kolik % na celkové spotřebě EU má vítr a slunce - 3% za 20 let "přechodu" a bilion EUR. A ti Vaši Němci mají prakticky stejný celkový podíl OZE jako my..... a ty světlé zítřky jsou trapné současná politika vede jen k dalším vlnám devastace životního prostředí a zhoršení životní úrovně obyvatel.

Emil
20. listopad 2019, 20:13

Siemens opustil nevýdělečnou jadernou energetiku takovým fofrem, že např. před měsícem podepsal smlouvu na dodávku řídicích systémů pro Paks II.

Milan Vaněček
20. listopad 2019, 20:48

Co je na řídících systémech specificky " jaderného", to opravdu nevím.

Ale rozhodně bez fyziky polovodičů by žádné počítače a moderní systémy řízení čehokoliv, třeba různých energetických celků, nevznikly. Bez jaderné fyziky ano.

Zkousněte to a poučte se u Siemense. Prozíravá rozhodnutí zvyšují hodnotu firmy,

Emil
20. listopad 2019, 20:57

Nevím proč bych měl něco "zkousávat". Co dělá nebo nedělá Siemens je mi vcelku ukradené, já jen vyvracím Vaše tvrzení, že "Siemens včas opustil nevýdělečnou jadernou energetiku", které je evidentně nepravdivé.

Milan Vaněček
20. listopad 2019, 21:09

..já tedy nevím co je na počítačovém řídícím systému "jaderně energetické". Že by ty řídící počítače byly radiačně odolné a konstruovány na přečkání jaderné havarie?

Emil
20. listopad 2019, 21:15

Pane Vaněčku, jestli podle Vás nemá řídicí systém jaderné elektrárny nic společného s jadernou energetikou, tak pak máte samozřejmě jako vždy pravdu...

Martin Pácalt
21. listopad 2019, 10:26

Pane Vaněčku, slyšel jste někdy o "čestném řádu kličkujícího zajíce"?

Mirek
21. listopad 2019, 14:03

To Milan Vaněček: k vašim komentářům ohledně řídících systémů jaderných elektráren mohu konstatovat pouze: ..."no jo, no, tak se mějte, pane majore"...

frank
21. listopad 2019, 14:06

Jedna věc je rostoucí " tržní podíl", věcí druhou je , kde se to vyrábí a kde se to bude vyrábět, tedy koho to vlastně bude , krom akcionářů, živit...

Není to tak dávno, kdy Vestas jedním dechem oznámil růst zisku a redukci stavů, jen v Dánsku redukci zaměstnanců o 600 míst a Siemens oznámil snížení stavů ještě o něco málo větší.

Stalo se tak v září. Siemens oznámil, že připravuje ukončení výroby turbín v Brande a lopatek v Aalborgu. Vestas snížil stavy Lauchhammeru a v Lemu.

Připravované zvýšení kapacit továrny Siemensů v Maroku a nová na Taiwanu pravděpodobně ukončí výrobu turbín a listů ve Španělsku a v Německu do pár let.

Jan Veselý
21. listopad 2019, 16:44

No, hlavně jestli se v EU zachová řediteství, kasa a R&D. :-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se