Po dekádě postupné fragmentace trhu, kdy s rostoucích počtem objednávek větrných elektráren vstupovali na trh noví hráči, se očekává zpětná konsolidace. Podle konzultační společnosti Wood Mackenzie by pět největších výrobců větrných turbín mělo ovládnout tři čtvrtiny globálního trhu, přičemž bezmála dvě třetiny mají připadnout na pouhé tři největší západní výrobce.

Rychlý rozvoj odvětví obnovitelných zdrojů v posledních letech přilákal na trh řadu nových hráčů. Některé z regionálně působících společností se však mohou dostat pod tlak, pokud na daném trhu dojde k výrazným změnám, například v systému podpory. Společnosti s globální působností však změny na jednotlivých trzích dokáží snadněji ustát.

Podle poslední analýzy konzultační společnosti Wood Mackenzie by tři největší západní výrobci větrných turbín, Vestas, Siemens Gamesa (SGRE) a GE, měli navýšit svůj tržní podíl ze 47 % (32 GW) v letošním roce na více než 60 % (48 GW) v roce 2028.

„Vestas, SGRE a GE budou čerpat ze svých strategických vztahů s hlavními vlastníky aktiv, aby mohly realizovat rozsáhlé projekty a zároveň investovat do nových produktů a technologií. Vestas, jasný vůdce v tomto odvětví, zvýší v příštích pěti letech svůj tržní podíl na průměrně 20 %,“ uvedla společnost WoodMac.

Souhrnný instalovaný výkon všech turbín výrobce Siemens Gamesa by letos měl překonat hranici 100 GW, čímž se stane po Vestas teprve druhou společností, která tohoto milníku dosáhla.

Vestas by podle WoodMac měla potvrdit svou pozici globální jedničky s více než 10 GW výkonu instalovaném v letošním roce. Turbíny o srovnatelném objemu výkonu by Vestas, stejně jako Siemens Gamesa a Goldwind, měla dodat i v následujícím roce, a to díky expanzi trhů v USA a Číně.

Čínský Goldwind by se díky své vedoucí pozici na domácím trhu spolu s velkými projekty v Austrálii a Kanadě měl v příštím roce dostat mezi výrobci turbín na druhou pozici za Vestas.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *