Domů
Vodík
V Dánsku se chystá instalace dosud největšího světového elektrolyzéru
H2 Project společnosti Siemens Energy
Zdroj: H2FUTURE

V Dánsku se chystá instalace dosud největšího světového elektrolyzéru

Zatím největší elektrolyzér na světě s výrobní kapacitou až 100 000 tun zeleného vodíku ročně by měl být uveden do provozu již v roce 2025. Jednotku o celkovém příkonu 1 GW si od amerického předního dodavatele vodíkových technologií Plug Power objednala švýcarská společnost H2 Energy Europe pro svůj projekt na principu Power-to-X plánovaný v blízkosti dánského Esbjergu. K výrobě zeleného vodíku bude využita elektřina z větrných parků v Severním moři.

Přední mezinárodní výrobce vodíkových technologií Plug Power z amerického Lathamu slaví významný úspěch. V úterý 17. května 2022 společnost oznámila, že se formálně dohodla se švýcarským joint venture H2 Energy Europe na dodání elektrolytické jednotky o příkonu 1 GW, který by byl instalován nedaleko pobřežního města Esbjerg v jihozápadním Dánsku. Jednalo by se o největší elektrolyzér na světě.

Podmínky dohody zatím nebyly ze strany společností veřejně komentovány. Nicméně oznámení uzavřené dohody demonstruje vůli amerického výrobce stát se klíčovým hráčem podílejícím se na rozvoji robustní vodíkové ekonomiky v Evropě.

„Vnímáme zelený vodík jako budoucnost a podnikli jsme významné investice do zeleného vodíku, mimo jiné do výstavby gigafactory na výrobu elektrolyzérů,“ prohlásil Andy Marsh, CEO společnosti Plug Power.

Dánská vláda vloni oznámila záměr uvedenou výrobnu zeleného vodíku postavit ve spolupráci s H2 Energy, pro níž se následně dodavatelským partnerem pro samotné vodíkové technologie stal právě Plug Power Inc.

Podle Marshových slov bude uvedený velkokapacitní elektrolyzér vyroben a smontován v gigafactory, kterou Plug Power vlastní v Rochesteru v americkém státě New York. K dodání technologie do Dánska by mělo dojít v průběhu roku 2024 a v následujícím roce by jednotka měla být uvedena do provozu.

Plánovaná elektrolýza využívající elektrickou energii z offshore větrných elektráren v Severním moři umožní výrobu až 100 000 tun zeleného vodíku ročně. Vyrobený vodík bude následně možné využít v dopravě, energetice a k zajištění energetické nezávislosti zemí severní Evropy.

„Máme stejné ambice v souvislosti se snižováním emisí CO2 a vytvořením světa, ve kterém vodík představuje budoucnosti energetiky,“ dodal k spolupráci obou firem Rolf Huber, zakladatel a CEO společnosti H2 Energy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(23)
Jan Veselý
24. květen 2022, 09:39

Trochu jsem se na to díval a vypadá to, že hlavním zbožím, které budou, alespoň ze začátku, vyrábět je amoniak, tj. budou šetřit obludná množství zemního plynu, který se na produkci vodíku/amoniaku používají dnes.

Galipoli
24. květen 2022, 09:45

Lepší než vodík. A bude ta výroba konkurenceschopná? I bez dotací? A se započtením aktuální ceny EE?

Jan Veselý
24. květen 2022, 09:55

Se započtením aktuální ceny zemního plynu a emisních povolenek oproti přímé linky z offshore větrné farmy, kde budou nejspíše mít PPA, to vypadá dobře. Vysoké ceny elektřiny na burze jsou pro ně plus. Budou moci v době, kdy cena vylítne nahoru kasírovat velké prachy na tom, že utlumí výkon elektrolyzérů a budou prodávat elektřinu. A výroba pojede ze zásobníků.

Ladislav Novák
24. květen 2022, 12:06

Sotva. Přesněji: určitě ne.

Už jenom s ohledem na skutečnost, že přebytků z OZE je v rozvodných sítích (z časového pohledu) zatím velmi málo, a z toho mála se rozhodně podobná technologie vyžadující spíše kontinuální provoz 24hodin/7 dní v týdnu uživit nedá. Nakonec extrémně nízkou efektivitu produkce vodíku jste nedávno popsal sám v jednom z komentářů... Tady to rozhodně lepší nebude, byť dusíku máme ve vzduchu hodně a zadarmo. Pokud jej ovšem nemusíme napřed zkapalnit a separovat od ostatních plynů ze vzduchu.

Galipoli
27. květen 2022, 07:42

Na výrobu dusíku stačí molekulární síta/membrány, nebo (pokud by byla potřeba vyšší čistota) tak PSA generátory. Není třeba zkapalňovat vzduch.

Moje poznámka se týkala skladování. Protože amoniak se skladuje podstatně jednodušeji a levněji než vodík. Jinak ta ekonomika bude ještě problematičtější, protože přibývá další reakce s výtěžností < 1 a navíc vyžadující vysoké tlaky (Haberova-Boschova syntéza 15 - 25 MPa a 400 - 500 °C).

Jan Veselý
24. květen 2022, 09:47

Trochu jsem si započítal, tohle jediné zařízení má potenciál ušetřit něco mezi 0.75-1 miliardou kubických metrů zemního plynu ročně.

Ladislav Novák
24. květen 2022, 11:23

Technologie, která je závislá výhradně na přebytcích el. energie z Občasných Zdrojů Energie, ta bude mít jistě skvělou ekonomickou efektivnost. :-D

Kolik týdnů v roce bude schopná provozu, aby měla právo používat propagandistický termín "zelený vodík"?

10 ... a ve zbytku pojede na uhlí? :-)

Nebo ji budou odstavovat z provozu, když přestane foukat vítr?

Petr prochaska
24. květen 2022, 11:41

Přečerpávací elektrárna také nejede furt. Toto zařízení je taková málo efektivní přečerpávací elektrárna, která pojede pouze v době přebytků elektřiny, což může být ze začátku třeba jen pár dní v roce. Do budoucna až se vybuduje ještě více větrníků a solárů, tak bude využití růst.

Ladislav Novák
24. květen 2022, 11:56

Takže ekonomická návratnost investice záporná... ;-)

Lze vůbec takové technologie provozovat podle náhodného výskytu "zelené energie", tzn. jako bezobslužný automatický chod s výstupem v obřím tlakovém zásobníku s vodíkem? :-)

Radim Polášek
24. květen 2022, 18:37

Tak jen pár dnů v roce to jet nemůže, protože se ta produkce potom obrovsky prodraží odpisy. Musí rezervovat energii z nějakých větrníků nebo jinou energii, aby to běželo mnohem víc, třeba polovinu roku, aby to potom vyrábělo ekonomičtěji.

Ale to je tady bez znalosti čísel, pořizovací ceny, účetních odpisů a dalších jen prázdné plácání.

Prostě nemůže to fungovat jen na nadbytečnou OZE elektřinu, přotože by ta produkce byla přes odpisy obrovsky drahá. Musí do toho jít i nějaký díl běžné nenadbytečné elektřiny, která potom v distribuční síti nebude a bude se muset nějak vyrábět.

Galipoli
27. květen 2022, 07:44

Přečerpávací elektrárna je „jenom" velký akumulátor. Proto (z principu) nemůže jet „furt". Musí se někdy „dobít". Většinou mimo špičku levnou EE.

Jan Veselý
24. květen 2022, 14:00

Tvůj problém, Láďo, je v tom, že ty se vlastně ani o fakta nezajímáš a jen si spokojeně předpokládáš, a ještě blbě. Tohle bude přímo napojené na dedikovanou produkci offshore větrné farmy a solární farmy. A ve zbytku času (<20%) prostě nepojede nebo nakoupí elektřinu odněkud, kde fouká nebo tam mají řiditelné OZE (voda, biomasa/bioplyn).

Dánové jsou v situaci, že dnes tam OZE vyrobí 25 TWh/rok elektřiny, fosilní elektrárny 9 TWh/rok a 4 TWh/rok dovezou a jen schválené plány na nové offshore VtE jim mají zajistit dalších ~40 TWh/rok elektřiny.

Ladislav Novák
24. květen 2022, 14:38

Kolik vyrobí OZE za rok je naprosto matoucí údaj, který nevypovídá nic o tom, jak vypadá časový průběh jejich produkce (během dne a v noci i zásadní rozdíl mezi letní a zimní produkcí). A taky neříká nic o tom, že při jejich provozu musí být udržována fosilní záloha, aby nedošlo při výpadku OZE k blackoutu.

A tvoje aktivistické zelené plácání a výmluvy (zcela mimo realitu skutečné výroby el. energie) funkčnost zjevně už na první pohled nezaručuje.

Dánsko mělo už před energetickou krizí v loňském roce nejdražší el. energii v EU společně s Německem. Letos už jim konkuruje i Česko, ale pokud Dánsko chce provozovat svou elektroenergetiku na vodík a OZE, tak si určitě nejvyšší ceny v EU udrží i do budoucna. Budiž jim přáno. :-P

Emil
24. květen 2022, 14:59

A podle jakého faktu, pane Veselý, dedikovaná offshore větrná farma a solární farma "nepojede méně než 20 % času, když vy si jistě jen spokojeně nepředpokládáte a fakta máte?

Já jen že když vyjdu z loňských dat Dánska o využití jejich offshore větrných a solárních elektráren a budu předpokládat GW elektrolyzér a např. systém s maximálním kombinovaným hodinovým výkonem 1000 MW ve větru a slunci (instalovaný výkon Vte:FVE 1:1), tak by takový elektrolyzér jel přes 80 % času na méně než poloviční výkon, a těch nejhorších 20 % času by jel na méně než 12 % instalovaného výkonu. Celkový koeficient využití by byl 31,8 %. To úplně nevypadá jako že by elektrolyzér nejel jen <20% času.

Petr prochaska
24. květen 2022, 15:48

A proč by se měl neefektivně vyrábět vodík, když lze poslat elektřinu do Německa, které tak může vypnout uhelky nebo plynovky nebo zapnout přečerpávačky. Podobně lze poslat přes Německo k nám a do Polska.

Ladislav Novák
24. květen 2022, 20:28

Re: Petr prochaska 24. květen 2022, 15:48

Do německa by tu el. energii asi poslat nemohli, protože když v Dánsku a okolí fouká vítr a mají krátkodobý "přebytek" el. energie z fofrníků, tak v Německu na tom budou nejspíš stejně. Podle zkušeností z posledních let pak Německo neví, co si počít s krátkodobým přebytkem el. energie, která se přelévala přes propojené sítě do okolních zemí "cestou nejmenšího odporu" a hrozil nám blackout z přetížení sítí. Proto také museli naši energetici stavět za miliardové náklady (4 velké transformátory s regulací fáze), které dokáží regulovat (omezit) enormní přetoky el. energie z Německa.

„Transformátory PST (phase-shifting transformers – transformátory s regulací fáze) slouží k tomu, aby bylo možné měnit poměry v síti, s cílem zabránit nebezpečným přetokům elektrické energie. V tomto případě ze severovýchodního Německa,“

I to jsou důsledky obřích nesmyslných dotací do OZE...

hlpb
24. květen 2022, 09:47

Doplním, tento elektrolyzér bude schopen vyrobit cca 1,1 miliardy m3 vodíku za rok. Podobných zařízení budou v Evropě desítky. Dělá mi radost, že to bude realizovat Plug Power, akcie této firmy jsme zakoupil před několika lety. Aktuálně tato firma staví Gigafactory na výrobu elektrolyzérů v USA s roční výrobní kapacitě 2 GW.

Ladislav Novák
25. květen 2022, 15:23

V Absurdistánu jsou akcie firem pobírajících obří státní dotace zřejmě dobrý byznys. Ale pozor, až ty dotace jednou rozumná vláda zruší. To pak z těch akcií bude obratem bezcenný šrot.

Galipoli
25. květen 2022, 19:11

Zatím je to jen zbožné přání resp. plán. Zatím (myslím) nekopli do země. Co budou dělat se skoro 6 miliardami m3 kyslíku za rok?

Peter
24. květen 2022, 19:17

Ladislav Vieš koľko stojí 1 kWh v Dánsku ? Vieš aký ma napr. učiteľ dôchodok ? Vieš že ten dôchodca má má úsporný dom v hodnote 1 milión EUR . Vieš že firmy majú platia za elektriku menej v DK ako na SK ? Prečo stále porovnávate iba elektrinu? Prečo neporovnáš koľko stoji voda , chlieb? Porovnaj socialné zabezpečenie, zdravotníctvo, školstvo.

Je veľmi ľahké napísať že elektrina je v DK drahá ale je to hlúpe. Najlacnejšia elektrina je vraj v Bulharsku. ale napriek tomu sa Bulhari sťahujú za drahou elektrikou do Nemecka Dánska atď.

Jedno príslovie hovorí dobre tam kde je lacný chleb. Ale ekonóm povie opačne.

Danmarks Statistik : Pr. 1. januára 2022 je v Dánsku celkovo 847 041 imigrantov a potomkov. Prišli lebo tu je najdrahšia elektrika.

Ladislav Novák
24. květen 2022, 19:59

Cena energie se dá porovnávat proto, že máme navzájem konvertibilní měny s kurzy, které jsou tržní, a když něco nakoupím ve světě za světové ceny (komodity, zboží, služby), tak nikoho nezajímá při určování ceny, kolik u nás stojí chleba z pekárny někde v Česku.

A když vím, že výrobní cena el. energie v Česku vyrobená v uhelných a jaderných elektrárnách je v řádu 0,50 Kč/kWh a firmy a občané ji nakupují za ceny, které určuje Německo (záměrně nepoužívám pojem "burza v Lipsku", protože to žádná skutečná burza není) svou šílenou regulační "zelenou" energetickou politikou prosazenou i v EU/EK, tak nevidím důvod, proč bych nemohl porovnávat ceny energií v jednotlivých státech, z nichž navíc část je součástí měnové unie (EUR).

hellokitty
25. květen 2022, 08:03

zaujima to spotrebitelov, ked v dansku zarobi 4000E mesacne, tak jeho 250e ucet za elektrinu sposobi v rozpocte mensiu dieru ako u spotrebitela ktory v cesku zarobi 1000e mesacne a zaplati "iba" 200e za elektrinu, lebo "u nas je lacnejsia"

ale ak niekto nedokaze rozmyslat v kontexte, tak tazko na to pride

Ladislav Novák
25. květen 2022, 15:19

V kontextu je výroba vodíku elektrolýzou pro energetické účely nesmyslem ve všech státech na planetě Zemi, protože stejně skoro všechny fotovoltaické panely musí nakoupit v Číně. A Čína, pokud vím, neprodává za "ceny v kontextu cenové hladiny" domovských zemí zájemců o koupi, ale za své ceny, které jsou stanoveny poptávkou a nabídkou na světovém trhu. ;-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516