Domů
Vodík
„Do GasNetu mě přilákal vodík,“ říká trainee Josef Kubička
Ad
Zdroj: GasNet
Zdroj: GasNet

„Do GasNetu mě přilákal vodík,“ říká trainee Josef Kubička

Společnost GasNet pracuje na udržitelných projektech, které mění Česko: největší tuzemský distributor plynu je připraven zvyšovat podíl biometanu a vodíku v síti. S revolucí v energetice GasNetu pomáhá 8 talentovaných vysokoškoláků, členů firemního Trainee programu. Patří mezi ně i čtyřiadvacetiletý student energetiky na ČVUT v Praze Josef Kubička. Podívejte se na video.

Evropská energetika prochází transformací, během které je plyn nepostradatelným zdrojem energie. Současně víme, že plynárenství má udržitelnou budoucnost při využití obnovitelných plynů. Jsem proto rád, že s GasNetem připravujeme Česko na vodík. Být součástí tak zásadní změny je pro mě splněný sen,“ říká Josef Kubička.

Josef v roce 2022 úspěšně absolvoval výběrové řízení do Trainee programu, díky němuž talentovaní vysokoškoláci z technických oborů pracují v GasNetu na inovativních projektech. „Během studia se podílejí především na úkolech spojených s přípravou plynárenské soustavy na distribuci vodíku, biometanu a pracují v ESG oblastech,“ vysvětluje koordinátorka Trainee programu Adéla Komendová.

„Příprava na využití obnovitelných plynů vyžaduje intenzivní spolupráci se školami. Pro celý plynárenský segment musíme zajistit potřebné know-how. Základní kroky proto děláme už nyní a náš Trainee program je jejich důležitou součástí,“ upřesňuje Adéla.

Zdroj: GasNet

Splněný sen v energetice

Trainee program GasNet spustil v roce 2022. Jeho účastníci (tzv. trainees) se na 10 měsíců stávají plnohodnotnými členy některého z týmů skupiny GasNet, kde poznávají plynárenskou praxi. Cílem programu je, aby trainees pokračovali ve své práci pro firmu i po skončení studia.

Já pracuji v týmu projektování, který vede Martin Kugler. Získal jsem přehled o trendech v plynárenství a plním si svůj sen. V energetice jsem vždycky chtěl pracovat na progresivních projektech a v GasNetu se mi to daří, usmívá se Josef Kubička.

Jako trainee mimo jiné pracuje na pilotním projektu distribuce vodíku v České republice. „Hodně mě překvapila motivovanost týmu. Ta pomáhá vodíku razit cestu i přes byrokratičtější těžkopádnost, se kterou se setkáváme mimo GasNet,“ dodává otevřeně.

Nová energie trainees

Vedoucí týmu projektování Martin Kugler charakterizuje práci se studenty jako vzájemně obohacující:

Když jste někomu mentorem, inspirujete nejen jeho, ale také on vás. A u trainees to platí o to více, protože přicházejí z jiného prostředí, s otevřenou myslí a upřímně se zajímají o budoucnost energetiky.

Desetiměsíční Trainee program má GasNet detailně propracovaný. S profesním a osobnostním rozvojem pomáhá například Hoganův dotazník, workshopy o historii i budoucnosti plynárenství, projektovém řízení či exkurze na plynárenských zařízeních. To všechno společně s běžnou prací.

„V GasNetu se snažíme o to, aby trainees poznali dobře plynařinu a zůstali s námi i po skončení programu. Vychováváme tak nové odborníky,“ dodává Adéla Komendová.

Zdroj: GasNet

GasNet připravuje Česko na vodík

„Domácnosti i průmysl potřebují spolehlivé a stabilní dodávky energie v průběhu celého roku. Ty díky svým vlastnostem garantuje plyn. Dnes zemní, do budoucna plyny obnovitelné: především vodík a biometan,“ vysvětluje vedoucí projektování skupiny GasNet Martin Kugler, který je Josefovým mentorem.

Obnovitelný biometan už v síti GasNetu proudí. GasNet v minulém roce připojil ke své infrastruktuře druhou biometanovou stanici a jedná s dalšími. V Česku je přes 550 bioplynových stanic, které můžou biometan vyrábět. Do roku 2030 by tak mohl nahradit až 15 procent tuzemské spotřeby zemního plynu pro potřeby vytápění i silniční dopravy.

Evropa současně řeší, jak začít s vodíkem v krátkodobém horizontu. Odpověď přináší takzvaný blend neboli příměs vodíku v zemním plynu a biometanu. „Díky tomu, že GasNet dlouhodobě investuje do modernizace plynárenské infrastruktury, je naše síť technicky připravena až na 20% příměs. Samozřejmě systematicky pracujeme na tom, abychom byli na vodík připraveni 100%. A s tím nám pomáhají trainees. Právě teď pracují na projektech, které mění Česko,“ zdůrazňuje vedoucí týmu Martin Kugler.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
minduton
3. únor 2023, 10:39

Budoucnost ukáže, kam se pohne realita. Já bych na plyn už moc nesázel. Bude tady pořád, ale v zásadě za zenitem.

Jan Kopecký
3. únor 2023, 17:15

Neklesá přimícháváním vodíku výhřevnost?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se