Domů
Vodík
Jaderná elektrárna Nine Mile Point bude nově produkovat vodík pro vlastní spotřebu
Zdroj: Pixabay

Jaderná elektrárna Nine Mile Point bude nově produkovat vodík pro vlastní spotřebu

V areálu americké jaderné elektrárny Nine Mile Point bude instalován kontejnerový elektrolyzér pro výrobu vodíku. Rozvoj technologie výroby vodíku je zajištěn v rámci demonstračního projektu zajištění vlastních vodíkových potřeb pro chlazení generátoru i jiné aplikace na elektrárně.

Společnost Exelon Generation oznámila získání grantu od amerického ministerstva energetiky, jenž se týká průzkumu potenciálních výhod výroby vodíku přímo v lokalitě elektrárny Nine Mile Point, jež se nachází ve státě New York. Vývoj projektu zaštiťuje také společnost Nel Hydrogen a výzkumné laboratoře Argone, Idaho a Národní energetická laboratoř pro obnovitelné zdroje (NREL). Cílem projektu je demonstrace výroby, skladování a normálního využívání vodíku v provozech elektrárny.

Začátek provozu elektrolyzéru na bázi technologie proton exchange membrane (PEM) se očekává na začátku roku 2022. Na elektrárně již nyní existují skladovací a podpůrná infrastruktura pro využívání vodíku, jež bude v rámci nového projektu využívána. Podle provozovatele elektrárny se skladované množství vodíku na lokalitě významně nezmění a personál elektrárny je již nyní plně připraven na využívání nové technologie.

"Projekt zajistí ekonomické dodávky vodíku jako dalšího produktu jaderné elektrárny mimo elektrickou energii. Vodík bude bezpečně skladován na lokalitě a možná i nabízen na trhu jako 100% bezuhlíkový zdroj energie pro jiné účely. Mezi ty patří průmyslové aplikace, nebo i doprava," informovala společnost Exelon Generation.

Jaderná elektrárna Nine Mile Point Zdroj: Exelon

"Vzniklé partnerství s ministerstvem energetiky odráží naše pokračující závazky k inovacím a ukazuje také obrovskou hodnotu naší jaderné flotily, která dokáže vyrábět bezemisní energii komunitám, které obsluhujeme. Vybrali jsme New York, jelikož máme s tímto státem silné partnerství včetně dobré podpory jaderných elektráren," sdělil Dave Rhoades ze společnosti Exelon Generation.

Projekt je financován oddělením pro vývoj vodíkových technologií a palivových článků amerického ministerstva energetiky. Iniciativa H2@Scale sdružuje zainteresované strany v myšlence cenově dostupné produkce, transportu a skladování vodíku pro využití při dekarbonizaci nejrůznějších odvětví.

Na lokalitě elektrárny bude umístěn elektrolyzér MC250 od společnosti Nel Hydrogen. Společnost získala 2,6 milionu dolarů na vývoj zařízení o výkonu 1,25 MW, které bude mít dostatečnou výrobní kapacitu pro zajištění požadavků elektrárny. V únoru tohoto roku společnost uvedla na trh dva typy PEM elektrolyzérů MC250 a MC500, které jsou určeny pro výrobu vodíku přímo na elektrárnách. Oba modely využívají modulární konstrukci ve formě kontejnerů.

Výroba vodíku metodou PEM

Elektrolyzéry na bázi PEM jsou hojně využívány v průmyslu pro výrobu velice čistého vodíku. Vodík s čistotou z těchto elektrolyzérů může být využíván jak v odvětví skladování elektrické energie, tak také v chemickém průmyslu. PEM technologie je založena na klasické elektrolýze, která využívá speciální membránu, přes kterou prostupují další částice vodíku.

Vysvětlení elektrolytické metody PEM (přeloženo) Zdroj: Hydrogen production by PEM water electrolysis – A review (sciencedirect.com)

Komentáře

(4)

Jaroslav Novák

25. srpen 2021, 09:23

Dopady Green Dealu a dekarbonizace musí ČR řešit odpovědným a rozhodným způsobem např. začít stavět neemisní jádro (ETE34+EDU56) co nejdříve českými dodavateli, zmírnit „pěstování elektřiny na orné půdě“ přes BPS s 1 000 000 x nižším tepelným výkonem z 1 kg Biovsázky

4x dotovanou (na OP, vratky spotřební daně PHM, 4300,-Kč/MWh pevná cena EE, osvobození z povolenek CO2), než využitím tepla z vazební energie 1 kg UO3 řízenou štěpnou reakcí radioaktivních prvků v jaderných reaktorech,

Závěr: energetiku musí řídit odborníci, ...v SRN 4500 MWe v BPS potřebuje 5 000 000 ha Orné půdy na Biovsázku, spálí 240 000 000 litrů PHM na vypěstování 150 000 000 tun Biovsázky,......!!!

Investiční náklady (IN) BPS a vybavení techniky na pěstování Biovsázky: orba, hnojení, setí, postřiky, dopravu, sklizeň, nájem OP, aj. vyšší, než JE = neemisní elektřina spolehlivými bezpečnými zdroji

Miloslav Černý

25. srpen 2021, 10:18

BPS je pouze doplňujícím zdrojem, které by bylo škoda přiměřeně nevyužít. Převažujícím zdrojem energie by se měla stát ta nejprogresivnější a nejméně škodlivá, která nepřispívá dalším energetickým příjmem planety a ani svým provozem neobohacuje atmosféru o další podstatně škodlivější skleníkový plyn než CO2, což je H2O v plynném skupenství. Co se týká nebezpečnosti s ohrožení je nesrovnatelně výhodnější než typu JEDU. Co to asi je?

Omega

25. srpen 2021, 11:08

No máte pravdu - a každý kdo umí počítat Vám to potvrdí.

Ale nechápete ekonomickou realitu - Brusel se rozhodl tvrdě nás zdanit (přes cenu energie) a cca polovinu těchto peněz přepošle na nejlépe vylobované OZE projekty. To že jsou ekonomicky nefunkční - to se napraví, prostě zdražíme zdaněním konkurenci natolik, že budou nejlevnější.

Takže každý kdo má možnost se pokusí na tomto okrádání přiživit a chudáky nechá ještě víc zchudnout.

LZ.

8. září 2021, 12:52

1 MW elektrolyzér je experiment pro snížení nákladu na dovoz vodíku z větších elektrolyzeru. (Dánsko 2 GW) S Eko manii nemá absolutně žádnou souvislost.

Jen solary zvyšují cenu elektřiny "klasických" elektráren o třetinu. Nemluvě o placení výpalného navíc na jejich podporu. Přesto máme pouze tři možnosti:

-OZE

-Jádro

-počkat na fůzi (těžko říct jak dlouho, za kolik a jaký odpad bude produkovat. Vesmírné záření je docela svinstvo.)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.