Domů
Vodík
Jaderná elektrárna Nine Mile Point bude nově produkovat vodík pro vlastní spotřebu
Zdroj: pixabay.com
Zdroj: Pixabay

Jaderná elektrárna Nine Mile Point bude nově produkovat vodík pro vlastní spotřebu

Vodík
4 komentáře
25. srpen 2021, 06:41
Pavel Suk

V areálu americké jaderné elektrárny Nine Mile Point bude instalován kontejnerový elektrolyzér pro výrobu vodíku. Rozvoj technologie výroby vodíku je zajištěn v rámci demonstračního projektu zajištění vlastních vodíkových potřeb pro chlazení generátoru i jiné aplikace na elektrárně.

Společnost Exelon Generation oznámila získání grantu od amerického ministerstva energetiky, jenž se týká průzkumu potenciálních výhod výroby vodíku přímo v lokalitě elektrárny Nine Mile Point, jež se nachází ve státě New York. Vývoj projektu zaštiťuje také společnost Nel Hydrogen a výzkumné laboratoře Argone, Idaho a Národní energetická laboratoř pro obnovitelné zdroje (NREL). Cílem projektu je demonstrace výroby, skladování a normálního využívání vodíku v provozech elektrárny.

Začátek provozu elektrolyzéru na bázi technologie proton exchange membrane (PEM) se očekává na začátku roku 2022. Na elektrárně již nyní existují skladovací a podpůrná infrastruktura pro využívání vodíku, jež bude v rámci nového projektu využívána. Podle provozovatele elektrárny se skladované množství vodíku na lokalitě významně nezmění a personál elektrárny je již nyní plně připraven na využívání nové technologie.

"Projekt zajistí ekonomické dodávky vodíku jako dalšího produktu jaderné elektrárny mimo elektrickou energii. Vodík bude bezpečně skladován na lokalitě a možná i nabízen na trhu jako 100% bezuhlíkový zdroj energie pro jiné účely. Mezi ty patří průmyslové aplikace, nebo i doprava," informovala společnost Exelon Generation.

Jaderná elektrárna Nine Mile Point Jaderná elektrárna Nine Mile Point Zdroj: Exelon

"Vzniklé partnerství s ministerstvem energetiky odráží naše pokračující závazky k inovacím a ukazuje také obrovskou hodnotu naší jaderné flotily, která dokáže vyrábět bezemisní energii komunitám, které obsluhujeme. Vybrali jsme New York, jelikož máme s tímto státem silné partnerství včetně dobré podpory jaderných elektráren," sdělil Dave Rhoades ze společnosti Exelon Generation.

Projekt je financován oddělením pro vývoj vodíkových technologií a palivových článků amerického ministerstva energetiky. Iniciativa H2@Scale sdružuje zainteresované strany v myšlence cenově dostupné produkce, transportu a skladování vodíku pro využití při dekarbonizaci nejrůznějších odvětví.

Na lokalitě elektrárny bude umístěn elektrolyzér MC250 od společnosti Nel Hydrogen. Společnost získala 2,6 milionu dolarů na vývoj zařízení o výkonu 1,25 MW, které bude mít dostatečnou výrobní kapacitu pro zajištění požadavků elektrárny. V únoru tohoto roku společnost uvedla na trh dva typy PEM elektrolyzérů MC250 a MC500, které jsou určeny pro výrobu vodíku přímo na elektrárnách. Oba modely využívají modulární konstrukci ve formě kontejnerů.

Výroba vodíku metodou PEM

Elektrolyzéry na bázi PEM jsou hojně využívány v průmyslu pro výrobu velice čistého vodíku. Vodík s čistotou z těchto elektrolyzérů může být využíván jak v odvětví skladování elektrické energie, tak také v chemickém průmyslu. PEM technologie je založena na klasické elektrolýze, která využívá speciální membránu, přes kterou prostupují další částice vodíku.

Vysvětlení elektrolytické metody PEM (přeloženo) Vysvětlení elektrolytické metody PEM (přeloženo) Zdroj: Hydrogen production by PEM water electrolysis – A review (sciencedirect.com)

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Jaroslav Novák
25. srpen 2021, 09:23

Dopady Green Dealu a dekarbonizace musí ČR řešit odpovědným a rozhodným způsobem např. začít stavět neemisní jádro (ETE34+EDU56) co nejdříve českými dodavateli, zmírnit „pěstování elektřiny na orné půdě“ přes BPS s 1 000 000 x nižším tepelným výkonem z 1 kg Biovsázky

4x dotovanou (na OP, vratky spotřební daně PHM, 4300,-Kč/MWh pevná cena EE, osvobození z povolenek CO2), než využitím tepla z vazební energie 1 kg UO3 řízenou štěpnou reakcí radioaktivních prvků v jaderných reaktorech,

Závěr: energetiku musí řídit odborníci, ...v SRN 4500 MWe v BPS potřebuje 5 000 000 ha Orné půdy na Biovsázku, spálí 240 000 000 litrů PHM na vypěstování 150 000 000 tun Biovsázky,......!!!

Investiční náklady (IN) BPS a vybavení techniky na pěstování Biovsázky: orba, hnojení, setí, postřiky, dopravu, sklizeň, nájem OP, aj. vyšší, než JE = neemisní elektřina spolehlivými bezpečnými zdroji

Miloslav Černý
25. srpen 2021, 10:18

BPS je pouze doplňujícím zdrojem, které by bylo škoda přiměřeně nevyužít. Převažujícím zdrojem energie by se měla stát ta nejprogresivnější a nejméně škodlivá, která nepřispívá dalším energetickým příjmem planety a ani svým provozem neobohacuje atmosféru o další podstatně škodlivější skleníkový plyn než CO2, což je H2O v plynném skupenství. Co se týká nebezpečnosti s ohrožení je nesrovnatelně výhodnější než typu JEDU. Co to asi je?

Omega
25. srpen 2021, 11:08

No máte pravdu - a každý kdo umí počítat Vám to potvrdí.

Ale nechápete ekonomickou realitu - Brusel se rozhodl tvrdě nás zdanit (přes cenu energie) a cca polovinu těchto peněz přepošle na nejlépe vylobované OZE projekty. To že jsou ekonomicky nefunkční - to se napraví, prostě zdražíme zdaněním konkurenci natolik, že budou nejlevnější.

Takže každý kdo má možnost se pokusí na tomto okrádání přiživit a chudáky nechá ještě víc zchudnout.

LZ.
8. září 2021, 12:52

1 MW elektrolyzér je experiment pro snížení nákladu na dovoz vodíku z větších elektrolyzeru. (Dánsko 2 GW) S Eko manii nemá absolutně žádnou souvislost.

Jen solary zvyšují cenu elektřiny "klasických" elektráren o třetinu. Nemluvě o placení výpalného navíc na jejich podporu. Přesto máme pouze tři možnosti:

-OZE

-Jádro

-počkat na fůzi (těžko říct jak dlouho, za kolik a jaký odpad bude produkovat. Vesmírné záření je docela svinstvo.)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se