Domů
Vodík
Ložiska „bílého“ vodíku by mohla pokrýt spotřebu energií na stovky let
Zdroj: pixabay.com
Zdroj: Pixabay

Ložiska „bílého“ vodíku by mohla pokrýt spotřebu energií na stovky let

Vodík může existovat v bohatých zásobách pod zemí. K zelenému, modrému, šedému nebo růžovému vodíku přibývá další alternativa, která ve vesnici Bourakébougou v západním Mali už více než deset let pohání fenomén čisté energie. Nyní se do jeho hledání investují velké částky. Se zprávou přišly The GuardianWall Street Journal.

Vodík je podle úvah Evropské unie ale i dalších geopolitických aktérů součástí řešení klimatické krize. Existuje také mnoho úvah, jakým způsobem jej zapojit do energetického systému států a předpokládá se, že tento čistý plyn může nahradit fosilní paliva v továrnách, elektrárnách a domácnostech.

Ačkoliv spalováním vodíku žádné emise oxidu uhličitého nevznikají, při jeho výrobě vznikat mohou, a to za předpokladu, že se vyrábí z fosilních paliv například parní reformací. I to má řešení v podobě zachytávání oxidu uhličitého a jeho uskladňování pod zem. Za bezemisní lze pak označit vodík vyrobený elektrolýzou vody pomocí obnovitelné elektřiny, případně elektřiny z jádra. Všechny alternativy jsou v praxi využitelné. Existuje však ještě jedna alternativa. Tou je vodík, který se vyskytuje stovky metrů pod zemí a je zachycený v přírodních strukturách.

Ten se již dnes využívá k výrobě ekologické elektřiny pro domácnosti a obchody v Bourakébougou. Geologové se však domnívají, že nevyužité zásoby bílého vodíku v USA, Austrálii a některých částech Evropy mají potenciál poskytnout světu čistou energii v mnohem větším měřítku.

Za kolik?

Výše ceny by mohla být obrovská: americká geologická služba US Geological Survey uvedla, že i kdyby se podařilo získat jen malou část vodíku pod povrchem Země, pravděpodobně by ho bylo dost na stovky let.

Stále přetrvává nejistota ohledně způsobu, jakým se vodík v hlubinách Země tvoří, jak přesně migruje na povrch a jak jej nejlépe získat. Odpovědi na tyto otázky budou mít zásadní význam pro pochopení nákladů na těžbu bílého vodíku. Odhady naznačují, že by byl levnější než vodík z fosilních paliv nebo vody - ale existuje mnoho výhrad.

"Skutečný potenciál bílého vodíku bude záviset na výsledcích těchto prvních projektů," říká Philip Ball, výzkumný pracovník na Keele University a geolog v této oblasti.

"Jsme na pokraji nového poznání, ale zda se to promítne do vážného nového zdroje energie, je velmi velkou otázkou," pokračuje Ball.

Early birds

V současné době po bílém vodíku pátrá například společnost Koloma, do které údajně investoval i Bill Gates. Firma se pohybuje v oblasti podél amerického středokontinentálního riftového systému.

Na 1200 km dlouhý tektonický zlom procházející Severní Amerikou se zaměřuje také společnost Natural Hydrogen Energy, která má ještě tento měsíc zahájit průzkumné práce spolu s australskou společností HyTerra v Kansasu.

V Evropě byl bílý vodík objeven ve Francii, v Lotrinské pánvi. Dále také britská společnost Getech přizpůsobuje software vyvinutý pro hledání ropy k vyhledávání ložisek vodíku.

"Mnoho geologů tomuto oboru nerozumí. Panuje pocit, že kdyby tam vodík byl, našly by ho už velké ropné společnosti. Ale ony ho nehledaly. Většina objevů vodíku byla náhodná," dodává Ball.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Zbyněk Poisl
16. srpen 2023, 08:19

A co udělají úniky vodíku do atmosféry už někdo s jistotou ví? Je to snadno spalitelný plyn. Takže bude oxidovat a ohřívat horní vrstvy atmosféry! Spotřebovávat ozón a způsobovat inverze.......

Petr prochaska
16. srpen 2023, 12:08

Ještě další problém je, že se vodík naváže v atmosféře na volný hydroxylový radikál OH-, který z atmosféry odstraňuje metan, který je minimálně 20x horší na skleníkový efekt než CO2. Hydroxylových radikál OH- v atmosféře ubyde reakcí s vodíkem a metan se nebude odbourávat.

energetik
16. srpen 2023, 17:43

A právě proto je potřeba vodík i zemní plyn z podzemních zásob co nejdříve odstranit a kontrolovatelně zoxidovat. Jejich případný nekontrolovatelný únik by mohl způsobit globální katastrofu.

Zbyněk Poisl
16. srpen 2023, 18:14

Souhlasím s Vámi. Podle mého soudu je vodíková energetika stejně nepromyšlený a nebezpečný experiment jako VěE a FVE! Bude to stát hromadu peněz a výsledek bude nula! Oteplování planety se zase jen urychlí stejně, jako se urychluje Green Dealem!

Bob
16. srpen 2023, 18:53

A z uhlí pořád uniká metan. Proto je co nejdříve nutno spálit všechny podzemní zásoby fosilních paliv (uhlí, ropy, zemního plynu, rašeliny, atd).

Také je nutno co nejdříve vykácet všechny stromy a vůbec celou vegetaci a spálit je. Stejně se nakonec tlením přemění na metan a to je horší, než CO2.

Taktéž není vhodné ukládat CO2 do podloží, také se nakonec uvolní do ovzduší.

Ironie!!!

energetik
16. srpen 2023, 20:29

To je nesmysl, z opravdu starého uhlí - čistý uhlík už žádný metan neuniká. A ten by unikl u kdyby to dřevo hnilo na povrchu. Ale z něj zase nové dřevo vznikne. To je přirozený koloběh uhlíku. Uhlí jako "konzerva" přebytečného uhlíku z koloběhu vydrží pod zemí neomezeně dlouho. Reálně ovšem dokud se s litosférickou deskou neposune do tektonického zlomu a větších hloubek a sloj vyhoří v nějaké sopce. To by ale trvalo hodně dlouho než se zásoby uhlí pod zemí posunou k tektonickým zlomům, to už tady žádný život nebude existovat, Zemi pohltí slunce nebo těsně lízne, ale i tak z ní bude žhavá kole. Takže ano, při zániku Země shoří i veškeré konzervy přebytečného uhlíku, život zde už ale nebude možný už dávno před tím.

Plyn je ale nebezpečnější, není tak dobře pod zemí vázaný jako pevná látka, a občas náhle unikne, jak se již mnohokrát stalo. Proto je nutné plyn co nejrychleji kontrolovatelně zoxidovat a co nejvíce pevného a přebytečného uhlíku v zemi zachovat.

Jiří Švarc
16. srpen 2023, 21:55

Ufff, ještě že se lidstvo vyvinulo do takové úrovně. Naprosto neschopná planeta Země to tu dělá pár miliard let tak špatně, že by jistě v následujících pár desetiletích celá bouchla. Jsem rád, že ji zachráníme pořádným rozvrtáním do hloubky.

Bob
17. srpen 2023, 21:00

Nesmysly píšete Vy. Dokud podzemní ložiska plynu nenavrtáme, tak je tam spolehlivě uložen na miliony let.

Problém je při těžbě a dopravě, kdy plyn utíká a pak taky CO2, které vzniká spálením.

Podobné je to i s uhlím. Metan uniká především šachtami.

Vy chcete to, co vznikalo po miliony let spálit za desítky, nebo nízké stovky let a to je pro planetu Zemi problém.

Galipoli
17. srpen 2023, 09:03

No, molekulární vodík zas tak velký divoch není. Takže spíše „vyfičí" z naší atmosféry do meziplanetárního prostoru.

Petr Hariprasad Hajič
19. srpen 2023, 15:36

Tak to je špatné, ale co když ten metan nebudeme ani těžit a ani vypouštět? Nezbylo by pak dost OH- radikálů na vodík?

Richard Vacek
16. srpen 2023, 14:44

Předpokládám, že vzhledem k vlastnostem vodíku se jedná o bublinu, které poté, co v ní naivové utopí své peníze, splaskne.

Vlado
17. srpen 2023, 08:26

Souhlasím!

Petr Hariprasad Hajič
19. srpen 2023, 15:37

Jak prosté, že?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se