Domů
Rychlé zprávy
EU schválila definici obnovitelného vodíku
Vodík
Zdroj: Martin Abegglen / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

EU schválila definici obnovitelného vodíku

Evropská komise formálně zveřejnila dva delegované akty, které stanoví podrobná pravidla pro definici obnovitelného vodíku v EU. Legislativa tak vstoupí v platnost na začátku července.  O konečném schválení informoval server CEEnergynews.

První akt definuje, za jakých podmínek lze vodík, paliva na bázi vodíku nebo jiné nosiče energie považovat za obnovitelná paliva nebiologického původu (nesoucí zkratku RFNBO). Druhý akt stanoví metodiku výpočtu emisí skleníkových plynů během životního cyklu RFNBO. Konečná znění se oproti návrhům aktů přijatým Komisí dne 13. února 2023 nezměnila.

Delegované akty jsou součástí širokého regulačního rámce EU pro vodík, který zahrnuje investice do energetické infrastruktury a pravidla státní podpory, jakož i legislativní cíle pro obnovitelný vodík pro průmysl a dopravu. Zajistí, aby všechna obnovitelná paliva nebiologického původu (RFNBO) byla vyráběna z obnovitelné elektřiny.

Oba akty jsou vzájemně provázané a oba jsou nezbytné k tomu, aby se tato paliva započítávala do cílů zemí EU v oblasti obnovitelné energie. Investorům poskytnou regulační jistotu, neboť cílem EU je do roku 2030 dosáhnout 10 milionů tun domácí výroby zeleného vodíku a 10 milionů tun dováženého zeleného vodíku v souladu s plánem REPowerEU.

Kromě vymezení toho, co se v EU považuje za obnovitelný vodík, první akt objasňuje zásadu "adicionality" pro vodík stanovenou ve směrnici EU o obnovitelných zdrojích energie. Cílem této zásady je zajistit, aby byly od roku 2030 dodávky zeleného vodíku spojeny s novou, a nikoli stávající výrobou energie z obnovitelných zdrojů.

Opatření má motivovat ke zvýšení objemu energie z obnovitelných zdrojů. Zákon rovněž stanoví kritéria pro časovou a geografickou korelaci výroby elektřiny a vodíku.

Druhý zákon, který poskytuje rámec pro výpočet emisí skleníkových plynů během životního cyklu vodíku z obnovitelných zdrojů energie, bere v úvahu emise spojené s odběrem elektřiny ze sítě, se zpracováním a emise spojené s přepravou těchto paliv ke konečnému spotřebiteli.

Komise odhaduje, že ke splnění ambice stanovené v REPowerEU pro rok 2030, tj. vyrobit 10 milionů tun RFNBO, je zapotřebí přibližně 500 TWh elektřiny z obnovitelných zdrojů. K roku 2030 očekává Komise výrazné navýšení výroby spojené se zaváděním velkokapacitních elektrolyzérů. Nová pravidla se budou vztahovat jak na domácí výrobce, tak na dovážený zelený vodík.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Jiří Švarc
27. červen 2023, 14:58

500 TWh přebytků v OZE za 7 let? To si vážně nikdo nezkusil spočítat?

Ještě že takhle blbne jenom Evropa, kdyby se to mělo vztahovat na celý svět (20x víc obyvatel), tak těch 10 PWh by byl trochu oříšek, ale takhle se jen projede pár tisíc tankerů na pampelišky přes půlku světa a všechno bude růžové.

Richard Vacek
28. červen 2023, 06:18

Problémem není vyrobit vodík, problémem je vyrobit ho levně. Pokud totiž budeme vyrábět vodík draze, nejedná se o žádné vyřešení potřeby energie, ale prohloubení problému.

Někde se dokonce uvádí, že EROEI zeleného vodíku je menší než jedna - tedy že jeho výrobou energii nezískáváme, ale ztrácíme (ještě horší, než u biopaliv).

Petr Zelený
28. červen 2023, 08:09

Naši plánovači levných zítřků tvrdí, že cena zeleného vodíku do roku 2030 spadne pod 1,8 EUR kg. S ohledem na účnnost bude asi cena elektřiny v té době výrazně pod 1 Kč za kWh a v to v objemech desítek TWh. No nějak nevím, kde se vezme.

https://www.euractiv.com/section/energy/news/lets-reach-for-the-stars-eu-aims-for-green-hydrogen-below-e2-kg-by-2030/

Milan Vaněček
28. červen 2023, 16:04

Komise říká, cituji:¨

"Komise odhaduje, že ke splnění ambice stanovené v REPowerEU pro rok 2030, tj. vyrobit 10 milionů tun RFNBO, je zapotřebí přibližně 500 TWh elektřiny z obnovitelných zdrojů"

No fotovoltaika ve světě při zachování současného tempa růstu bude mít v 2030 naistalováno cca 8 TW výkonu, což v jižních krajinách dává tak až 2000x více TWh za rok

VtE budou dávat obdobně - takže "žádný problém",

no a ceny v krajinách kde počítají s velkovýrobou vodíku (tj ne u nás v ČR) již jsou cca 1 Kč/kWh v PPA a budou v 2030 ještě o dost nižší

Čili není to nic nemožného, žádné sci-fi, ale je to utopie v ČR....

Technicky pokročilý svět jde jinou cestou než navrhuje většina zdejších diskutérů, je pravda že vzhledem k obrovské inflaci a deficitu rozpočtu je ČR (prozatím) vyřazena z tohoto trendu...

Galipoli
28. červen 2023, 15:46

No vida... EU schválila definici obnovitelného vodíku... taže to nejdůležitější je hotovo a odteď se dají sosat peníze na granty.

Ješťe by EU mohla nařídit aktualizaci některých zákonů, které tady straší jiz několik set let a nařídit výrobu větších molekul vodíku (aby se zamezilo jejich úniku), a bude to naprosto dokonalé.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se