Domů
Evropská Unie
Evropská komise oficiálně sází na vodík, přijala dlouho očekávané strategie
Evropská komise. Autor: Álvaro Millán
Zdroj: Flickr, Álvaro Millán

Evropská komise oficiálně sází na vodík, přijala dlouho očekávané strategie

Dne 8. července 2020 přijala Evropská komise strategii EU pro integraci energetického systému a strategii EU pro vodík. Zároveň zahájila činnost Evropské aliance pro čistý vodík. Aliance si klade za cíl zavést vodíkové technologie v Evropě ve velkém a zajistit koordinovaný evropský postup.

Plán pro čistou a silnou Evropu

Středa 8. července 2020 bude zapsána do historie evropského vodíkového sektoru jako velmi důležitý milník. Evropská komise totiž právě v tento den odhalila dvě strategie pro energetickou transformaci, jmenovitě strategii EU pro vodíkstrategii EU pro integraci energetického systému. Strategie navazují na finanční nástroj pro podporu oživení „Next Generation EU,“  a Zelenou dohodu pro Evropu.

Komise tímto krokem stvrdila svůj závazek k nekompromisnímu přechodu energetického sektoru na obnovitelnou energii. Zároveň zdůraznila význam vodíku v souvislosti s dosažením uhlíkové neutrality do roku 2050 a implementací Pařížské dohody.

„Dnes přijaté strategie podpoří Zelenou dohodu pro Evropu a zelené oživení a pevně nás nasměrují na cestu dekarbonizace naší ekonomiky do roku 2050,“ prohlásil Frans Timmermans, výkonný místopředseda Komise zodpovědný za Zelenou dohodu pro Evropu.

Uhlíková neutralita je považována za zásadní, nikoli však jediný přínos zmiňované energetické transformace. Obě strategie mají být rovněž klíčem k technologicky vyspělé a konkurenceschopné Evropě se silnou pozicí na mezinárodním poli. Investice do čisté energie navíc mohou Evropě výrazně pomoci ve vytváření nových pracovních míst a ekonomické obnově po pandemii COVID-19.

Vodík jako společný jmenovatel

Komise prezentuje vodík jako řešení mnoha naléhavých výzev, které transformace energetiky v EU přináší. Vodík může pomoci dekarbonizovat sektory, které jsou v současnosti silně závislé na fosilních palivech a jejichž kompletní elektrifikace není momentálně uskutečnitelná. Jedná se o ocelářský a chemický průmysl, či leteckou, námořní a nákladní dopravu. Jinou výhodou vodíku může být jeho schopnost provázat energetické sektory a hodnotové řetězce, které dosud fungovaly odděleně. To je zároveň jedním z hlavních pilířů zmiňované strategie EU pro integraci energetického systému.

„Energetický systém EU musí být integrovanější, flexibilnější a schopný pojmout nejčistší a nákladově nejefektivnější řešení. Vodík v tom sehraje klíčovou roli, protože díky klesajícím cenám energie z obnovitelných zdrojů a nepřetržitým inovacím je schůdným řešením pro klimaticky neutrální ekonomiku,“ řekla Kadri Simsonová, eurokomisařka pro energetiku.

Vodíková strategie EU objasňuje, jak potenciál vodíku využít v praxi s pomocí investic, regulací, vytvoření životaschopného trhu, výzkumu a inovací. Prioritou Komise zůstává využití „zeleného vodíku“ vyrobeného z elektrolýzy vody při použití elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Nicméně ceny elektrolyzérů jsou stále relativně vysoké. Nasazení vodíkových technologií v širším měřítku se proto v krátkodobém až střednědobém horizontu neobejde bez produkce nízkoemisního „modrého vodíku“. Ten se sice vyrábí z fosilních zdrojů, vzniklé emise jsou však zachycovány technologiemi Carbon Capture and Storage (CCS).

Harmonogram vodíkové strategie EU je rozdělen do tří fází. Mezi lety 2020 a 2024 Komise podpoří instalaci elektrolyzérů pro výrobu zeleného vodíku o výkonu alespoň 6 GW a výrobní kapacitě 1 milion tun obnovitelného vodíku ročně. Od roku 2025 do roku 2030 by měl instalovaný výkon elektrolyzérů v Evropě dosahovat kapacity 40 GW a výroba až 10 milionů tun čistého vodíku za rok. Odhaduje se, že by v této fázi měla cena zeleného vodíku začít konkurovat ostatním formám. V období od roku 2030 do roku 2050 se očekává, že vodíkové technologie dosáhnou takové technologické vyspělosti, že budou moci být nasazeny ve velkém.

Aliance a jednotný přístup

Úspěch plošného nasazení a komercializace vodíku je závislý na spolupráci veřejného a soukromého sektoru, zejména na evropské úrovni. Evropská aliance pro čistý vodík, jejíž činnost Komise oficiálně zahájila s odhalením strategií, má koordinovaný postup zainteresovaných stran zprostředkovat. Účelem aliance je sjednotit přední průmyslové hráče, představitele občanské společnosti, národní a regionální politické zástupce a Evropskou investiční banku.

„Evropská aliance pro čistý vodík, jejíž činnost byla dnes zahájena, bude soustřeďovat investice do výroby vodíku. Aliance připraví soubor konkrétních projektů na podporu dekarbonizačního úsilí evropských energeticky náročných průmyslových odvětví, jako je ocelářství a chemický průmysl,“ uvedl Thierry Breton, komisař pro vnitřní trh.

Jedním z úkolů Evropské aliance pro čistý vodík bude vytvořit investiční plán pro rozšiřování produkce vodíku a stimulaci poptávky po čistém vodíku v EU. Odhaduje, že do roku 2030 bude potřeba vynaložit investic ve výši zhruba 430 miliard EUR (zhruba 11,5 bilionu korun).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Ivan Novák
12. červenec 2020, 14:23

Taky by šlo zachycovat vodík z kosmického záření, nějaký tam jistě je. Nejefektivnější bude požívat k tomu Kahudovy mentiony.

Jose
13. červenec 2020, 18:32

WTF?

Pavel
16. prosinec 2021, 10:59

Vodík jako palivo je k ničemu. Jednoduše proto, že se musí vyrábět, takže fakticky jde o formu akumulace energie, a to ještě ne moc efektivní. Tzn. ano, v elektrohybridu do palivového článku jako alternativa pro rychlé "dobití" při dlouhé cestě, proč ne. Vodík ale bude muset být uložen do struktury (např. jako hydrid kovu), ne do tlakové nádoby. Jinak ? Leda jako termonukleární energie, ale tu asi EK neměla na mysli.

Kamil Kubů
13. červenec 2020, 15:18

Pěkně ambiciózní plán. Milion tun skutečně zeleného vodíku představuje nějakých 50 TWh energie na vstupu při maximální účinnosti dnes existujících technologií. V celkové spotřebě okolo 3000 TWh to vypadá jako plivnutí do oceánu. Ale v roce 2030 už to má být desetkrát tolik a 500 TWh už se určitě pozná. Pokud mají OZE sloužit především k nahrazování "špinavých" zdrojů, tak by to znamenalo kapacitu pro tento objem energie vybudovat jako nové. A to už je pořádné sousto pro evropský energetický průmysl. Vzhledem k zaostávání budování OZE zdrojů i v silně předotovaném Německu to bude asi vyžadovat pořádnou vzpruhu, aby bylo možné takového cíle dosáhnout.

St
13. červenec 2020, 17:57

Pane Kubů, tady nejde tak o zelený vodík jako takový, ale o 430 mld €, které se musí dostat do těch správných kapes. O nic jiného nejde. Ale musí se to správně prezentovat, aby lidi pochopili za co platí.

Josef
13. červenec 2020, 23:42

Samozřejmě že jde jen o peníze. Je přece jedno jestli zbohatnete na FV elektrárnách nebo výrobě vodíku, hlavní věcí je míra zhodnocení investic a míra rizika - zde je riziko nulové , protože to platí stát a míra zhodnocení pokud nějaké peníze investoři pošlou těm co o tom rozhodují a eko fanatickým sdružením ( na ty nezapomenout) a pak bude skvělá. Akorát my budeme živit ne jen solární , ale už i vodíkové barony... ale stačí trochu propagandy o zachraňování planety. 30x v článku použít slovo EKO a pak se najde v populaci dost lidí co tomu budou věřit a s radostí platit jako v Německu.

St
14. červenec 2020, 12:01

Svatou pravdu bratře díš. Je mi z toho smutno. Protože nás toto bude stát nejen ohromné peníze, ale hlavně přírodě to zas tak moc nepomůže.

St
13. červenec 2020, 17:56

Tady jde vidět, jak funguje zelená demagogie v praxi. To že něco takového není momentálně technický možné nikoho nezajímá. Hlavně, že tu máme ideu zeleného vodíku. O nějakých ztrátách nikdo nemluví. Ale chápu 430 mld € se musí správně odklonit. Řeknu kacířskou myšlenku. Pokud bychom za ty peníze postavili JE, tak budeme mít tolik levné EE, že pomalu nebudeme vědět co s ní.

Jiří
14. červenec 2020, 10:22

Pokud bychom za ty peníze postavili cokoli, tak je to výhodnější. Cokoli, co přispěje rozvoji EU nebo konkurenceschopnosti EU na globálním trhu, nebo snad i utopit to ve vědeckých/výzkumných projektech, cokoli je lepší, než podpora vodíku pro pár vyvolených.

Kolik vůbec dělá ocelářský/chemický průmysl z HDP EU? Ale vlastně to je fuk, protože touto "investicí" akorát přispějeme k jeho převálcování asijskou konkurencí.

Postavit síť vysokorychlostních železnic, zainvestovat do výroben baterií (za tyto peníze by bylo tolik "gigafactory", které by pokryly globální poptávku při 100 % přechodu na elektromobilitu a ještě by zbylo na úložiště), výroby elektřiny (ať už OZE nebo JE) nebo postavit přes 20 nejdražších výzkumných projektů nákladnějších než ITER... Ale ne, musí se zvolit to nejstupidnější řešení, jehož návratnost vynaložených peněz je asi tak nula.

St
14. červenec 2020, 12:05

Tady nejde o výzkum, o investice do infrastruktury, ale o odklonění peněz do těch správných kapes pod pláštíkem ekologie. Viz naši solární baroni. Vyrobí nejméně EE ale inkasují nejvíce peněz. A to se vyplatí!

Je mi z toho smutno co se děje v naší krásné Evropě. A také z toho kolik lidí těmto bludům věří a tleská, že nám to pomůže a zachráníme naší modrou planetu.

Michal
14. červenec 2020, 14:16

Prvně by to chtělo eliminovat ten politický mýtus, že OZE jsou ekologické a zázračně se vyrábí v továrnách asi s panpelišek. Pak by se o nemyslném vodíku ani nezačalo uvažovat, protože se ním snaží maskovat nepoužitelnost oze a její sebevražedné extrémní fluktuace výkonu, které je někam potřeba ulít, aby nebyly tak ztrátové a neohrožovaly zásobování elektřinou.

A druhý mýtus nám nenápadně vyvrátil korona vir, i ekomoniku likvidační omezení emisí nemá vůbec vliv na globální hladinu CO2. Tu spíš řídí cykly oceánů nad kterými nemáme žádnou kontrolu.

Pavel K
14. červenec 2020, 14:38

Z Vaseho prvniho tvrzeni plyne, ze cim vice bude OZE, tim mene ekologicky neprizniva bude dalsi vyroba OZE elektraren, ne?

Druhy odstavec jsme nejak nepochopil. Aby mela korona mit vliv na hladinu CO2, muselo by se diky ni prestat vypoustet CO2 nebo mit dokonce zapornou bilanci. Bylo tomu tak? A nezapomnel jste na drobnosti jako pozary v Australii, na Sibiri a kaceni v Amazonii?

St
14. červenec 2020, 17:10

Pokud jsem správně pana Michala pochopil, tak se stejně jako já domnívá, že OZE nejsou ekologické, že v mnoha případech zanechávají velkou ekologickou stoupu. Stejně jako se domnívá, že CO2 zas není tak škodlivé tak jak se nás snaží někteří přesvědčit. Stejně jako o sporném vlivu člověka na klima.

Tím nechci říci, že se jako lidstvo chováme dobře k přírodě, že nezneužíváme přírodní zdroje a neničíme životní prostředí.

Pavel K
14. červenec 2020, 22:12

Jediny problem, ktery u OZE vidim je zatim recyklace (listu VTE). Neni ji doposud tolik, aby delaly nejake problemy v siti a, jak jsem psal, cim vic ji bude, tim mene neekologicka bude jeji vyroba.

To,mz e CO2 je sklenikovy plyn se vi uz vice jak 100 let. Ze jsme pridali cca 50 % CO2 od vypuknuti Prumyslove revoluce a rocne pridavame cca 3 %, je fakt. To, ze cim vetsi koncentrace CO2 bude, tim vyraznejsi bude zmena klimatu je temer jiste. Zijeme v tomto pripade na dluh, stejne jako ve statnim rozpoctu, ktery budou muset zaplatit nase deti. Verim, ze my jsme posledni generace, ktera mela hojnost, nsledujici budou mit problemy - splacet vsechny dluhy. Jen si vemte, jake drobne nam nechali komunisti treba ve forme lagun, zamorene Ralsko, A1 v Jaslovskych Bohunicich. Pritom se s tim vyporadavame jak dlouho a je to nic vuci tomu, co my nechavame nasim detem.

Pavel K
14. červenec 2020, 22:13

Jeste jeden odkaz na osvetleni CO2

www . youtube. com/watch?v=EgnzJCc5TfE

St
15. červenec 2020, 08:43

Pane PavleK, já těch problémů s OZE vidím podstatně více než jen recyklace listů. Pokud se budeme bavit o větrnících, tak jen kolik materiálu padne na jejich výrobu. Naštěstí je nebude problém zlikvidovat. Ale problém je, že škodí jak ptákům, tak hmyzu. Likvidovat soláry, to bude také chuťovka, zatím ty panely mnohdy končí na skládkách, ale pokud neberu, škody na přírodě při jejich výrobě a dopravě, tak FVE považuji za více méně neškodnou vůči přírodě. Což se o biomase, zvláště pak biopalivech říci nedá.

Já osobně netvrdím, že CO2, který člověk vypouští do prostředí je něco co přírodě pomáhá, jen pochybuji že za všechny změny klimatu je vinen člověk. Prostě klima se na zemi měnilo dávno před člověkem, takže si nemyslí, že za všechno může, jak se nám snaží někteří podsunout.

Tím nechci říci, že se nemáme snažit o ochrnu přírody, o zavádění čistých technologií, o výsadbu stromů atd. Právě naopak.

Co se týče Jaslovských Bohunic, tak tam byla nehoda. Je to nemilé, ale takové věci se občas stávají. Nikdo a nic není dokonalé a věřím, že si z toho naši technici vzali dostatečné ponaučení, jelikož se už nikdy nic takového neopakovalo.

A ty laguny by tu nemuseli být, kdybychom měli dostatečný počet JE, to bych by nebylo potřeba pálit uhlí a huntovat krajinu.

Pavel K
16. červenec 2020, 00:13

Spatne jsme se vyjadril, produkce CO2 zpusobi nahlou zmenu klimatu. Zmena klimatu je normalni a zivot se na ni dokaze adaptovat, problem je s tou rychlosti. Videl jste video?

Komunista se s prirodou nestval. Jemu by k jejimu huntovani nepomohlo ani 100 JE.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se