Domů
Vodík
BNEF: Modrý vodík je díky poklesu cen zemního plynu nejlevnější nízkouhlíkovou alternativou
Plynárenská soustava
Zdroj: GasNet

BNEF: Modrý vodík je díky poklesu cen zemního plynu nejlevnější nízkouhlíkovou alternativou

Vodík
7 komentářů
29. červenec 2023, 08:37
Jan Budín

Plné náklady na výrobu vodíku v roce 2023 mírně vzrostly kvůli inflaci a vyšším nákladům na financování.  Podle výzkumníků z BloombergNEF (BNEF) nicméně stále platí, že se zelený vodík z nových výroben stane na pěti trzích konkurenceschopným s šedým vodíkem vyrobeným ve stávajících výrobnách. 

Výzkumníci z BNEF uvedli, že kromě inflace a vyšších nákladů na financování přispělo k růstu plných nákladů na výrobu vodíku také prodlužování doby realizace nových projektů.

Pokles cen zemního plynu na světových trzích zároveň udělal z modrého vodíku, tedy vodíku vyrobeného ze zemního plynu s použitím technologie na zachycování emisí CO2, nejlevnější nízkouhlíkovou variantu. Průměrné plné náklady na výrobu modrého vodíku jsou podle BNEF o 59 % nižší ve srovnání s plnými náklady na výrobu zeleného vodíku (vyrobeného za použití elektřiny z obnovitelných zdrojů energie).

"Stále však platí, že zelený vodík poráží modrý vodík o 1-3 roky dříve na všech modelovaných trzích. Zelený vodík je levnějščí než modrý vodík již v roce 2028 při použití alkalických elektrolyzérů z Číny a od roku 2033 při použití alkalických elektrolyzérů ze západních zemí," uvedli výzkumníci z BNEF.

Výhled plných nákladů na výrobu zeleného vodíku na vybraných trzích. Zdroj: BNEF

Plné náklady na výrobu zeleného vodíku budou podle výhledu BNEF do roku 2035 nižší než plné náklady na výrobu šedého vodíku (konvenčně vyráběný vodík) na více než 90 % modelovaných trhů.

"Do roku 2030 bude výstavba nové výrobny zeleného vodíku výhodnější než pokračování provozu stávající výrobny šedého vodíku v Brazílii, Číně, Švédsku, Španělsku a Indii," dodal BNEF s tím, že do roku 2050 bude toto platit na všech 28 modelovaných trích.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Petr Turek
29. červenec 2023, 12:38

"Stále však platí, že zelený vodík poráží modrý vodík o 1-3 roky dříve na všech modelovaných trzích. Zelený vodík je levnější než modrý vodík již v roce 2028 při použití alkalických elektrolyzérů z Číny a od roku 2033 při použití alkalických elektrolyzérů ze západních zemí," uvedli výzkumníci z BNEF.

To je neuvěřitelná manipulace a lež!

Nikdy nemůže vodík vyrobený elektrolýzou být levnější než ze zemního plynu. Jen v případě, kdyby zemní plyn stál 3 - 4 násobek dnešní ceny, pak by se náklady srovnaly...

Petr
30. červenec 2023, 10:43

Samozřejmě, že zelený vodík bude levnější. Energetický vstup je v řadě zemí prakticky zdarma.

Petr Turek
30. červenec 2023, 10:52

Cena elektrické energie z OZE není zdarma! Dnes výrobní náklad 1 kWh z FVE se pohybuje od 1,5 - 2,2 Kč/kWh a při těchto cenách je zelený vodík nesmysl. Pokud do toho zahrnete dotace, pak si lžeme sami sobě, dotace to je jiná forma daně, kterou stejně zaplatíme, stejně jako emisní povolenky, což je další forma přerozdělování peněz.

Když jsem před více jak 30 léty se smáli systému RVHP tak, jsme netušili že za pár desetiletí zde máme jeho obdobu ve formě Green Dealu... jak ty soudružky z M-L měly pravdu, že západ půjde naší socialistickou cestou.... a do pekel jak dodávám...

Emil
30. červenec 2023, 10:58

To je doufám ironie.

Jan Kopecký
30. červenec 2023, 08:00

Co dělají s tím CO2 co jim vznikne při výrobě vodíku ze zemního plynu?

Emil
30. červenec 2023, 08:24

Zatím nic, protože modrý vodík je hudba budoucnosti, ale existuje "fantastický" projekt, který počítá s tím, že se z toho CO2 a zeleného vodíku vyrobí tzv. ENG (electric natural gas), ten se přepraví do Německa stejně jako LNG, kde se normálně spálí v elektrárnách a CO2 vypustí do vzduchu. Na zachytávání CO2 jsou totiž v USA tučné dotace, na výrobu zeleného vodíku jsou v USA tučné dotace, a za emise ze spalování syntetických plynů se v EU nemusí platit emisní povolenky...

cleaningup. live/ep126-marco-alvera-subsidies-everywhere-all-at-once/

Jakub Sevcik
30. červenec 2023, 10:55

Jediny vyznam ma cisty vodik, tedy tzv. zeleny delany elektrolyticky uz kvuli narocnosti palivovych clanku na cistotu 99,97%.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se