Domů
Energetika v zahraničí
V americkém jaderném úložišti WIPP opět začnou těžební práce
Úložiště transuranového odpadu WIPP v USA. Zdroj: wipp.energy.gov

V americkém jaderném úložišti WIPP opět začnou těžební práce

Těžba soli z úložiště radioaktivních odpadů Waste Isolation Pilot Plant (WIPP), které se nachází v Novém Mexiku, by podle očekávání měla pokračovat v horizontu několika týdnů. Dolování v sekci nazvané „Panel 8“ bylo v roce 2014 pozastaveno kvůli požáru a radiační události, což pozastavilo průběh umisťování odpadů do tohoto zařízení, které je provozované americkým Ministerstvem energetiky (DOE).

WIPP se nachází přibližně 42 km od města Carlsbad na jihovýchodě státu Nové Mexiko. Začátek výstavby tohoto objektu se datuje do osmdesátých let minulého století a od jeho zahájení provozu v roce 1999 bylo dovnitř uloženo více než 11 900 dodávek transuranového odpadu. Odpad je umístěn v hloubce 655 metrů pod povrchem v místnostech ze solného podloží.

Zařízení WIPP disponuje celkem 7 místnostmi, přičemž každá je vysoká 4 metry, široká 10 metrů a na délku měří 90 metrů. WIPP je v USA jediným úložištěm pro transuranové odpady z národního vojenského programu. Odpad se skládá většinou z kontaminovaných oděvů, nářadí, hadrů, součástek, trosek, půdy a jiných dalších věcí znečištěných nízkou koncentrací plutonia a ostatních uměle vytvořených radioaktivních prvků.

Těžební stroj využívaný v zařízení WIPP; Zdroj: DOE

Hloubení úložiště a další ukládání materiálů kontaminovaných transurany bylo pozastaveno poté, co došlo k úniku radioaktivních látek z prasklého barelu s odpadem v místnosti 7 v únoru 2014 po požáru motoru podzemního vozidla.

Zařízení bylo znovu otevřeno v lednu tohoto roku a ukládání radioaktivních materiálů do tohoto úložiště bylo obnoveno v dubnu. Americké ministerstvo energetiky v úterý oznámilo, že opětovné práce na hloubení místnosti č. 8, které původně začalo koncem roku 2013, se očekává koncem tohoto měsíce, nejpozději počátkem listopadu.

„Obnovení těžby znamená důležitý krok pro jaderné úložiště WIPP a naše pracovní síly. Místnost č. 8 bude poskytovat další místo pro ukládání transuranového odpadu,“ uvedl Todd Shrader, manažer pobočky Ministerstva energetiky v Carlsbadu.

Horníci již dokončili testy těžebního vybavení. Pro dokončení místnosti bude potřeba vytěžit ještě 112 000 tun soli. Veškeré práce by měly být dokončeny roku 2020.

Úvodní fotografie: Úložiště transuranového odpadu WIPP v USA, zdroj: wipp.energy.gov

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se