Domů
Energetika v zahraničí
V americkém jaderném úložišti WIPP opět začnou těžební práce
Úložiště transuranového odpadu WIPP v USA. Zdroj: wipp.energy.gov

V americkém jaderném úložišti WIPP opět začnou těžební práce

Těžba soli z úložiště radioaktivních odpadů Waste Isolation Pilot Plant (WIPP), které se nachází v Novém Mexiku, by podle očekávání měla pokračovat v horizontu několika týdnů. Dolování v sekci nazvané „Panel 8“ bylo v roce 2014 pozastaveno kvůli požáru a radiační události, což pozastavilo průběh umisťování odpadů do tohoto zařízení, které je provozované americkým Ministerstvem energetiky (DOE).

WIPP se nachází přibližně 42 km od města Carlsbad na jihovýchodě státu Nové Mexiko. Začátek výstavby tohoto objektu se datuje do osmdesátých let minulého století a od jeho zahájení provozu v roce 1999 bylo dovnitř uloženo více než 11 900 dodávek transuranového odpadu. Odpad je umístěn v hloubce 655 metrů pod povrchem v místnostech ze solného podloží.

Zařízení WIPP disponuje celkem 7 místnostmi, přičemž každá je vysoká 4 metry, široká 10 metrů a na délku měří 90 metrů. WIPP je v USA jediným úložištěm pro transuranové odpady z národního vojenského programu. Odpad se skládá většinou z kontaminovaných oděvů, nářadí, hadrů, součástek, trosek, půdy a jiných dalších věcí znečištěných nízkou koncentrací plutonia a ostatních uměle vytvořených radioaktivních prvků.

Těžební stroj využívaný v zařízení WIPP; Zdroj: DOE

Hloubení úložiště a další ukládání materiálů kontaminovaných transurany bylo pozastaveno poté, co došlo k úniku radioaktivních látek z prasklého barelu s odpadem v místnosti 7 v únoru 2014 po požáru motoru podzemního vozidla.

Zařízení bylo znovu otevřeno v lednu tohoto roku a ukládání radioaktivních materiálů do tohoto úložiště bylo obnoveno v dubnu. Americké ministerstvo energetiky v úterý oznámilo, že opětovné práce na hloubení místnosti č. 8, které původně začalo koncem roku 2013, se očekává koncem tohoto měsíce, nejpozději počátkem listopadu.

„Obnovení těžby znamená důležitý krok pro jaderné úložiště WIPP a naše pracovní síly. Místnost č. 8 bude poskytovat další místo pro ukládání transuranového odpadu,“ uvedl Todd Shrader, manažer pobočky Ministerstva energetiky v Carlsbadu.

Horníci již dokončili testy těžebního vybavení. Pro dokončení místnosti bude potřeba vytěžit ještě 112 000 tun soli. Veškeré práce by měly být dokončeny roku 2020.

Úvodní fotografie: Úložiště transuranového odpadu WIPP v USA, zdroj: wipp.energy.gov

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.