Britský ELEXON podpoří snahu vlády o rozvoj v obchodování s flexibilitou

DomůEnergetika v zahraničíBritský ELEXON podpoří snahu vlády o rozvoj v obchodování s flexibilitou

Britský ELEXON nabídl podporu projektům, které získají finanční podporu od britské vlády pro demonstrační projekty zaměřené na obchodování s přebytky energie a flexibilitou. Aktivita ELEXONU je součástí snahy britského Ministerstva podnikání, energetiky a průmyslové strategie o vytvoření trhů s flexibilitou pro velké množství poskytovatelů a spotřebitelů.

Uvedené trhy by měly umožnit novým technologiím, jako jsou energetická úložiště či odezva strany spotřeby, přístup na velké množství trhů s těmito službami. Flexibilita by na těchto trzích mohla být nakupována jak provozovatelem přenosové soustavy a provozovateli distribučních soustav, tak přímo jednotlivými dodavateli elektřiny či takzvanými agregátory.

ELEXON, nezisková společnost 100% vlastněná britským provozovatelem přenosové soustavy, která je zodpovědná za administraci kodexu sítě pro zajišťování výkonové rovnováhy a zúčtování odchylek (Balancing and Settlement Code – BSC), nabídl podporu projektům, které získají od britské vlády podporu pro rozvoj a demonstraci inovativních řešení pro oceňování a obchodování s flexibilitou.

„V budoucnu bude stále více spotřebitelů schopno nakupovat a prodávat elektřinu lokálně a trhy s flexibilitou v tomto budou hrát velkou roli. Nabízíme širokou škálu podpory pro stávající účastníky trhu a také pro inovátory a nové obchodní modely, kteří by chtěli vstoupit na trh,“ uvedl Mark Bygraves, výkonný ředitel společnosti ELEXON.

ELEXON nabízí podporu například při samotném založení nové burzy s flexibilitou a jejím následným začleněním do stávajícího uspořádání trhu či v oblasti sběru a zveřejňování dat o skutečných nákupech a prodejích elektřiny.

„Úspěšné demonstrační projekty mohou nabídnout důležité informace o tom, jak by mohly být lokální burzy s flexibilitou jednoduše začleněny do elektroenergetického systému,“ dodal Bygraves.

Tématu obchodování s flexibilitou se věnovala konference Share Your Energy, která se konala v listopadu loňského roku v  Praze a jejímž organizátorem byl  web oEnergetice.cz. Shrnutí diskutovaných témat je k dispozici zde.