Čína v příštích 5 letech plánuje vybudovat 40 jaderných reaktorů
Vláda Čínské lidové republiky se zavázala vybudovat na svém území okolo 40 jaderných reaktorů v příštích 5 letech. Čína se zároveň angažuje i v jaderné energetice v jiných zemích, hraje klíčovou roli v projektech Velké Británie.
Plán Číny na pětileté období v letech 2016-2020 zahrnuje výstavbu 6-8 jaderných reaktorů ročně, pokud budou uvedeny do provozu podle plánu, do roku 2020-2021 ztrojnásobí současnou výrobní kapacitu v čínských jaderných elektrárnách na nejméně 58 GWe. Od roku 2020 plánuje Čína výstavbu dokonce 10 reaktorů ročně.
Zatímco se situace jaderného průmyslu ve zbytku světa zhoršuje, je to právě Čína, která narušuje globální obraz. V roce 2015 přispěla uvedením do provozu 8 jaderných reaktorů. Podle Světové jaderné asociace má pevninská Čína v současné době v provozu 30 reaktorů a 24 reaktorů ve výstavbě.
Čínská role v jaderné energetice Velké Británie
Na své říjnové návštěvě Velké Británie podepsal generální tajemník Komunistické strany Číny Xi Jinping dohodu ve výši 40 miliard liber (1,5 bilionu korun) jako součást série investic do britských jaderných elektráren a projektů.
Součástí dohody je, že čínská státní společnost General Nuclear Corporation získá dvoutřetinový podíl na jaderné elektrárně Bradwell, kde je v plánu výstavba čínského reaktoru.
Třetinový podíl získá za 6 miliard liber v projektu Hinkley Point C, zbylý podíl bude patřit francouzské státní společností EDF. Pětinový podíl získá společnost v elektrárně Sizewell.
Čína – největší producent CO2 na světě
Čína, jež je největším znečišťovatelem ovzduší na světě, se v rámci prosincové klimatické konference v Paříži zavázala do roku 2020 snížit emise škodlivých látek při výrobě elektřiny o 60 % . K dosáhnutí cíle má Číně pomoci právě jaderná energetika, jež by měla snížit závislost na uhelných elektrárnách (61 % výroby elektřiny) a snížit tak produkci CO2. Znečištění ovzduší v Číně, které je vidět až z vesmíru, podle vědců z University of California denně zabije 4 000 lidí.
Mohlo by vás zajímat:
Jestli dobře počítám, tak za 3-4 roky budou mít hotové rekatory, které se ještě ani nezačaly stavět. Tak rychlí nejsou ani v Číně.
Těch 16 reaktorů, o kterých hovoříte, se začne stavět v roce 2016 (resp. 2017) a do provozu mají být uvedeny v letech 2020-2021. Viz tabulka zde.
Pane Veselý, bohužel moc dobře nepočítáte - Čína plánuje spouštět 6-8 reaktorů ročně = za 5 let max. 40 reaktorů. Není to fantasmagorie, v r.2015 jich těch 8 zvládli a docela si věří, navíc průměrná doba výstavby je u nich opravdu někde mezi 5-6 lety, což je pro nás dost neuvěřitelné. Nejde o stavbu zcela nových elektráren, 24 reaktorů je již nyní ve vysokém stupni rozestavěnosti, dalších 32 má být zahájeno již v r.2016, vlastně letos. Tj. 56 reaktorů celkem. I kdyby se jim to u pár bloků protáhlo, tak by těch 40 dát opravdu mohli.
Nereálné snění, ale zvýšení ceny elektřiny o 27 procent ( 0,019 jüanu/kWh) už schválili (pod záminkou podpory OZE) takže peněz na rozhazování a rozkrádání budou mít dost.
Proč nereálné snění? 40 reaktorů za 5 let = 8 ročně. To v r.2015 zvládli, navíc 24 reaktorů je už nyní ve vysokém stupni rozestavěnosti. Upřímně řečeno, je to reálnější, než emisní cíle Energiewinde...
Energiewinde sníží hlavně daleko nebezpečnější jaderné emise, a ty v Číně porostou.
Myslíte vyhořelé palivo, nesprávně též jaderný odpad? Ten, který již nyní lze z valné části přepracovat na palivo MOx, případně přímo spalovat např. v reaktorech AFCR? On ten vývoj technologií se totiž netýká jen OZE, i jaderky se vyvíjí....
Také
http://www.novinky.cz/domaci/383616-pecinka-z-divocaka-rozhoukala-bezpecnostni-ramy-v-temeline.html
V ČEZku takzvaně "čistá a bez emisní" technologie aneb Východouralská radioační stopa:
http://vtm.e15.cz/karacaj-je-jezero-smrti-nejspinavejsi-misto-na-svete
Majak je prý uzavřen:
"Ve středu 10. dubna potvrdila ruská strana, že časně ráno dorazilo do závodu na úpravu paliva Maják v Čeljabinské oblasti vyhořelé jaderné palivo z řežského výzkumného reaktoru."
"Závod Majak, stojící nedaleko uralského Čeljabinsku, vyráběl za sovětské éry plutonium pro jaderné zbraně a nyní zpracovává většinu ruského jaderného odpadu."
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1210075-drabova-upozornuje-na-radioaktivni-jod-nad-ceskem
"výhodné" dotované "přepracování:"
Coz je dle kurzu 4 kc = 1 jüan strasnych 80 haleru za kWh, je mi Cinanu lito tak drahou elektrinu bych nechtel.
Dle vasi logiky se nejvice rozkrada a rozhazuje v Dansku a Nemecku kde je cena elektriny v evrope nejvyssi.
Bordel ve vzduchu je videt i na satelitnich snimcich, ale zase se mluvi o snizovani vypousteneho mnozstvi CO2... :(
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se