Domů
Energetika v zahraničí
Čistý export elektřiny z Francie vzrostl na nejvyšší hodnotu od roku 2012
elektrické vedení, sloup
Zdroj: PxHere

Čistý export elektřiny z Francie vzrostl na nejvyšší hodnotu od roku 2012

Čistý export elektřiny z Francie do okolních zemí dosáhl v květnu hodnoty 9,2 TWh, což je nejvyšší měsíční hodnota minimálně za posledních 12 let. Důvodem byla podle analytiků kombinace vysoké výroby elektřiny z jaderných, solárních a vodních elektráren a utlumené poptávky po elektřině. Informoval o tom zahraniční server Montel.

Výroba elektřiny z francouzských jaderných elektráren vzrostla v květnu meziročně o 10,5 % na 27,7 TWh a dosáhla tak nejvyšší hodnoty pro měsíc květen od roku 2019. Stalo se tak díky navýšení dostupného výkonu o 5 GW na průměrných 41,5 GW. Podíl jaderných elektráren na celkové výrobě tak činil 67 % a podíl na poptávce po elektřině potom dokonce 90 %.

Ještě výrazněji vzrostla v květnu v porovnání s loňským rokem výroba vodních elektráren, a to o 44 % na 7,3 TWh. Solární elektrárny vyrobily stejně jako v květnu loňského roku necelých 2,5 TWh elektřiny. Výroba elektřiny z větrných elektráren potom klesla meziročně o 25 % na 2,6 TWh.

Celkově tak výroba elektřiny ve Francii vzrostla podle analytiků meziročně o 9 %, zatímco spotřeba elektřiny pouze o 2 %. Díky tomu mohlo dojít k dosažení čistého exportu přes 9 TWh.

"Francie byla velmi přezásobena a exportovala proto velké množství levné elektřiny do okolních zemí, což vedlo k podpoře cen elektřiny ve Francii a snižování cen v okolních zemích," uvedl Clement Bouilloux, expert na francouzský trh ve společnosti EnAppSys.

Zahraniční server Montel dodal, že výroba elektřiny z francouzských jaderných, solárních a vodních elektráren za prvních pět měsíců letošního roku vzrostla ve srovnání se stejným obdobím roku 2023 o zhruba 24 TWh. Díky tomu došlo za stejné období k meziročnímu nárůstu čistého exportu elektřiny o 182 %.

Příznivá situace by se neměla změnit minimálně po následující měsíc, mimo jiné díky velkým zásobám vody v přehradách a stále tajícímu sněhu v horských oblastech.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Zbyněk Poisl
15. červen 2024, 10:47

Francie bude brzy jediná země EU, která bude exportovat elektřinu. Jenže to Evropu nespasí!

Petr
15. červen 2024, 16:22

Blbost. Přebytky jsou skoro všude. Totální průser je jen v Maďarsku a severní Itálii. Francie bude za 10-15 let ráda, že jí pomůže okolí, až jim ten jaderný šrot klekne.

Jaroslav Studnička
15. červen 2024, 17:41

Další "expert" využívající technologii věštby budoucnosti leštěním koule.

Petr prochaska
15. červen 2024, 23:49

Maďarsko má běžně velké přebytky z FVE. Zatím to řeší vývozem do Chorvatska, ale to si také udělá soláry. Severní Itálie je také otázkou času, kdy se zvýší počet FVE.

Jiří Švarc
16. červen 2024, 01:13

Chudáci, vyvážet výrobně drahou elektřinu z JE za nízké tržní ceny, které táhne dolů levná výroba OZE. Určitě se jim to vůbec nevyplatí.

Pavel
16. červen 2024, 15:36

Prozatím je elektřina drahá zásluhou oze parodií na elektrárny.

Lukáš
16. červen 2024, 18:44

Ocividne neviete o tomto mechanizme absolutne nic.

Tieto zdroje dokonca bezia na plny vykon aj ked su prebytky...contract difference.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se