Energetické dohody mezi Ruskem a Tureckem ohroženy
Ruský prezident Vladimír Putin varoval v úterý po sestřelení ruského letadla Su-24, že tento čin bude mít významné důsledky pro rusko-turecké vztahy, což vyvolává otázky ohledně jejich silných energetických vazeb.
„Nejdříve vše zanalyzujeme a dnešní tragická událost bude mít značné dopady včetně dopadů na Rusko-Turecké vztahy.“
Vladimír Putin
Momentálně Turecko s Ruskem jedná o postavení plynovodu nazývaného Turkish Stream, který má dopravovat ruský plyn přes Černé moře do Turecka a potenciálně dále do jihovýchodní Evropy.
„V tomto novém kontextu lze dost dobře očekávat možné zpoždění, ne-li rovnou ukončení projektu Turkish Stream,“ prohlásil S. Tagliapietra, člen evropského ekonomického think tanku Bruegel.
Turecko je také po Německu druhým největším odběratelem plynu ruského Gazpromu a zároveň je Rusko největším dodavatelem plynu pro Turecko. Minulý rok Gazprom Export prodal Turecku 27,33 miliard kubických metrů plynu. Na druhou stranu Gazprom trpí poklesem cenu ropy, které se promítají i do ceny plynu. Jeho prodej klesl v první polovině roku o 10 %. Rusko se tedy možná bude zdráhat ohrozit klíčové obchodní vztahy.
Vzhledem k současné situaci zrušil ruský ministr zahraničí Sergei Lavrov svou cestu do Istanbulu, kde se mimo jiné měly probírat i energetické projekty.
Záměry Gazpromu
Rusko v uplynulém roce zintenzivnilo spolupráci s Tureckem na projektu společnosti Gazprom – South Stream. Účelem tohoto plynovodu bylo dopravovat plyn pod Černým mořem do Bulharska a dalších států Evropské unie. Tento projekt byl zamítnut loni v prosinci kvůli obavám regulačního úřadu EU.
Ve stejný měsíc Gazprom a Botas, Turecká státní firma pro přenos a prodej plynu, podepsaly nezávaznou dohodu o vybudování Turkish Streamu s roční přepravní kapacitou 63 miliard kubických metrů.
„Po tom, co byl ukončen projekt South Stream, Rusové plně spoléhali na Turkish Stream“, říká Sijbren de Jong, analytik v Hague Centre pro strategické studie. „Proto by teď bylo velmi složité prohlásit: Zaměříme se na jiné partnery. Jenže vyvstává otázka: Na které?“
Co bude následovat?
Projekt Turkish Stream se nicméně nachází ve skluzu kvůli volbám v Turecku, které proběhly minulý měsíc. Poslední dobou také došlo k ochlazení vztahů mezi oběma zeměmi z důvodu jejich vojenské angažovanosti v sousední Sýrii. V říjnu zredukoval generální ředitel Gazpromu Alexei Miller původní kapacitu plynovodu na polovinu.
Turecký Botas napadl Gazprom u mezinárodního soudu, aby dosáhl množstevní slevy, o které tvrdí, že ji Gazprom slíbil. Dle Jonga tato arbitráž ohrožuje vyjednávací pozici Gazpromu, která je podle něj “značně slabší, než turecká”.
Navzdory těmto rozepřím Turecko potřebuje ruský plyn a Rusko ho potřebuje prodat.
Zdroj úvodní fotografie: www.kremlin.ru
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se