Francie a USA posílí spolupráci v oblasti vývoje rychlých reaktorů

DomůEnergetika v zahraničíFrancie a USA posílí spolupráci v oblasti vývoje rychlých reaktorů

Francie a Spojené státy americké oznámily, že posílí spolupráci ve vývoji rychlých sodíkem chlazených reaktorů . Dohoda byla podepsána mezi Ministerstvem energetiky USA  a francouzskou Komisí pro alternativní a atomovou energii. Obě strany se dále dohodly na spolupráci v oblasti umělé inteligence.

Francouzská Komise pro alternativní a atomovou energii (CEA – Alternative Energies and Atomic Energy Commission) a Ministerstvo energetiky USA (DOE – Department of Energy) podepsaly dohodu o spolupráci na vývoji rychlého sodíkem chlazeného reaktoru (SFR – Sodium-cooled Fast Reactor). Dohoda byla podepsána ve Washingtonu americkým ministrem energetiky Rickem Perrym a předsedou CEA Francoisem Jacqem. Dohoda navázala na 50 let trvající spolupráci.

DOE a CEA prozkoumají možné směry spolupráce v oblasti vývoje rychlého, sodíkem chlazeného reaktoru. Hlavní pozornost bude věnována modelování, simulacím, ověřování návrhů, testování technologií, návrhu experimentálních zařízení a vývoji moderních materiálů. Umělá inteligence má pomoci všechny tyto údaje zpracovat a podpořit v dosažení výše zmíněných cílů.

„Tato spolupráce hraje klíčovou roli při zachování nákladové konkurenceschopnosti a spolehlivosti v rámci celého energetického mixu, což je prospěšné oběma zemím při posílení transatlantické energetické bezpečnosti. Výzkumná spolupráce mezi DOE a CEA v oblasti umělé inteligence, civilní jaderné energetiky a jaderné bezpečnosti slouží jako důležité pilíře inovací v dnešním světě. Podepsání dohody demonstruje společný závazek Francie a USA na jadernou energii jako cenově dostupnou, bezpečnou a čistou energii,“ řekl Rick Perry, ministr energetiky USA.

Francie v současné době vyvijí rychlý, sodíkem chlazený reaktor ASTRID (Advanced Sodium Technical Reactor for Industrial Demonstration). Práce v USA se zatím soustředí na vyhodnocovací systémy, vývoj materiálů, bezpečnostní analýzy a zpracovávání použitého jaderného paliva.

ASTRID představuje technologickou platformu, kterou by chtěla mít Francie k dispozici do roku 2040. Prototyp reaktoru ASTRID o výkonu 600 MWe by měl být v provozu od roku 2025. Další vývojový stupeň by měl být reaktor o výkonu 1500 MWe. Palivem by měly být směsné oxidy MOX tvořené ochuzeným uranem a plutoniem.

Zdroj úvodní fotografie: energy.gov