Domů
Energetika v zahraničí
Francie prodá dvě letiště a část podílu v Renaultu, aby pomohla EDF

Francie prodá dvě letiště a část podílu v Renaultu, aby pomohla EDF

Francouzská vláda plánuje prodat podíl v některých velkých francouzských společnostech, aby mohla poskytnout EDF 3 miliardy euro na stavbu jaderné elektrárny Hinkley Point C ve Velké Británii. Uvedl to britský deník Financial Times.

Francouzský stát tento rok prodá letiště v Nice a Lyonu a podle zdrojů blízkých jednáním uvažuje o prodeji části podílu v Renaultu, zmínka padla také o automobilce Peugeot. Francie tak chce zaručit, že pomoc pro EDF s financováním jaderné elektrárny Hinkley Point C a dalších investic, nebude mít dopad na daňové poplatníky.

Informace přišly po té, kdy minulý týden francouzská vláda slíbila, že EDF poskytne tři čtvrtiny z letošního navýšení kapitálu společnosti o hodnotě 4 miliardy euro (108 miliard Kč). Z velké části státem vlastněná francouzská energetická skupina, jejíž čistý dluh dosahuje 37 miliard euro (1,3 bilionu Kč), potřebuje prostředky na zaplacení řady nákladných investic.

Mezi ně patří projekt Hinkley Point, do nějž EDF investuje 18 miliard liber (620 miliard Kč), stejně jako odhadovaných 55 miliard euro (1,5 bilionu Kč), které si v příštím desetiletí vyžádá navýšení životnosti 58 jaderných elektráren na 40 až 50 let.

Předběžná podoba dvou nových bloků Hinkley Point C s reaktory EPR, které mají vzniknout v sousedství reaktorů Magnox a AGR. Zdroj: EDF Energy

Prodej letišť byl již ohlášen

Získání potřebných financí je výzvou pro francouzskou vládu, která již přislíbila podíl na navýšení kapitálu Arevy ve výši 5 miliard euro. Areva je další Francií řízená jaderná společnosti, která prochází těžkým obdobím.

Prodej letišť v Nice a Lyonu již byl ohlášen, Francie by za ně měla získat 1,5 až 1,8 miliard euro.

Většina z dalších potřebných finančních prostředků by měla pocházet z prodeje části podílu v automobilce Renault, ve které stát vlastní okolo 20 %. Hovoří se o prodeji 5% podílu, který Francie odkoupila minulý rok za 1,2 miliardy euro k navýšení svých hlasovacích práv. Tento podíl má ovšem v současnosti nižší hodnotu a francouzská vláda čeká s prodejem na zotavení akcií.

Francouzský ministr ekonomiky Emmanuel Macron prohlásil, že se chystají další kroky mimo prodej zmiňovaných letišť pro zajištění 3 miliard euro pro EDF a financí pro Arevu. Dodal, že 14% podíl v automobilce Peugeot má hodnotu několik stovek milionů euro, což je mnohem více, než za něj bylo v únoru 2014 zaplaceno.

Úvodní fotografie: Guillaume Cattiaux

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.