Domů
Energetika v zahraničí
Křetínského EPH zahájil výstavbu největší plovoucí solární elektrárny v Německu
Plovoucí fotovoltaická elektrárna
Zdroj: SEACEF

Křetínského EPH zahájil výstavbu největší plovoucí solární elektrárny v Německu

Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského zahájil na jezeře Ostsee u německé Chotěbuzi výstavbu největší plovoucí solární elektrárny v Německu. Elektrárna bude mít výkon 29 megawattů, což umožní vyrábět elektřinu odpovídající roční spotřebě přibližně 8250 domácností. Firma o tom informovala na svém webu. Systém plovoucích fotovoltaických elektráren chce skupina zprovoznit ve druhé polovině příštího roku.

Výstavbu plovoucí elektrárny bude mít na starosti společnost EP New Energies, která do skupiny EPH patří. Plovoucí solární elektrárna bude podle holdingu největší v Německu a zároveň bude patřit mezi pět největších plovoucích solárních zdrojů v Evropě.

Projekt plovoucí elektrárny bude kombinací plovoucí fotovoltaiky, větrné energie a tepelné energie z jezera. Technologicky nejvýznamnější součástí zařízení bude nový stabilizační systém využívající kotvení na pilotech, které vychází z technologie používané v přístavech. Tento postup má podle skupiny zajistit spolehlivé kotvení s nízkými nároky na údržbu a nižší potřebou kotevních řetězů. Projekt na Ostsee je zároveň součástí holdingové vize přeměny tamní lužické oblasti v zelenou elektrárnu.

Skupina proto připravuje podmínky pro další obnovitelné zdroje energie v regionu. „Naší velkou snahou bylo překonat regulační překážky a zajistit, aby byla jezera v rekultivovaných těžebních jámách uznána jako oblasti přeměny, což usnadní splnění cílů spolkové vlády týkající se rozšíření obnovitelných zdrojů energie,“ uvedl holding.

Česká stopa bude i u další připravované plovoucí fotovoltaiky v Německu. Tu postaví česká společnost Greenbuddies, která v minulých dnech podepsala smlouvy s nizozemskou firmou Floating Solar. Půjde o první velký plovoucí fotovoltaický park s vertikálním sledováním osy slunce v Německu. Hodnota celé stavby je odhadována na 1,5 milionů eur (přes 36 milionů korun).

První plovoucí solární elektrárna je připojena do sítě od letošního roku také v Česku. ČEZ po ročním testování připojil plovoucí elektrárnu ve Štěchovicích, kterou instaloval na hladinu horní nádrže s názvem Homole. Energetici po ročním testování letos také zečtyřnásobili její výkon z původních 21,7 na 87 kilowattů. Fotovoltaické panely mají ověřit plavební vlastnosti nosné konstrukce pro případné nasazení tohoto typu fotovoltaik v budoucích velkých parcích.

Majoritním vlastníkem skupiny EPH je Daniel Křetínský. V roce 2020 se do akcionářské struktury vrátil slovenský finančník a jeden ze zakladatelů skupiny J&T Patrik Tkáč. Holding zahrnuje přes 70 společností po celé Evropě. Součástí holdingu jsou například energetické společnosti EP Infrastructure a EP Power Europe, dále EP Logistics International sdružující firmy zaměřené na dopravu a spedici a také realitní EP Real Estate. V loňském roce holding zvýšil svůj provozní zisk (EBITDA) na 4,3 miliardy eur (zhruba 105 miliard Kč). Meziročně je to nárůst o dvě miliardy eur (48,8 miliard Kč).

Křetínský je podle aktuálního žebříčku časopisu Forbes druhým nejbohatším Čechem s majetkem 210,9 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(21)
Karásek
4. říjen 2023, 22:29

To by u nás bylo vhodné na zatopené pískovny a především na zatopené lomy po těžbě hnědého uhlí.

Petr Turek
5. říjen 2023, 11:16

Je to velmi nehezké, prostě další likvidace přírody... pro zisky miliardáře...

hlpb
5. říjen 2023, 11:29

Proti jaderným a fosilním alternativám, které jsou vidět desítky kilometrů daleko, je to paráda.

Xoor
5. říjen 2023, 14:32

Jako obyvatel znojemska, jestli si mám vybrat mezi jeden bod (Dukovany) vs stovky větrníku (Rakousko - směr Vídeň), volím Dukovany. I my tu už máme pár větrníků, takže můžeme krásně porovnávat co je lepší. Když jedu do Vídně kroutím hlavou co si to tam obyvatelé nechali v rámci ekologické ideologie nafrkat.

Josef
5. říjen 2023, 17:53

Takže budete v referendu hlasovat pro úložiště pokud by to bylo ve vašem katastru, že?

Xoor
6. říjen 2023, 09:00

Já s tím problém nemám, ale zadormo ani kuře nehrabe. Je to pořád lepší, než stovky větrníků kam se podívám. O uložišti nevím.

BTW 2 jaderné uložiště/skladiště mám 15km vzdušnou čarou a nikdo z toho nevyšiluje. Neznám nikoho z okolí Dukovan, kdo by byl proti výstavbě dalších reaktorů. Naopak všichni bojujují, aby se už začlo stavět. Všichni totiž moc dobře vědí, jak je JE pro region blahodárná.

Josef
7. říjen 2023, 17:41

To dočasné úložiště stejně jako EDU je vybudované bez referenda, bylo by zajimavé vidět výsledek o jeho budování....

Xoor
8. říjen 2023, 08:50

Můžete to zkusit místním navrhnout. Hlavně to referendum o výstavbě nového reaktoru :). Jen bacha, nechoďte tyto myšlenky prezentovat do místních hospod. Mohl byste skončit špatně.

Zbyněk Poisl
5. říjen 2023, 11:43

Vtip je v tom, že FV panely na vodní hladině zabraňují odpařování vody a tedy jejímu ochlazování. Voda v nádrži se tak bude od panelů více ohřívat a tím budou trpět vodní živočichové uvnitř nádrže. Nehledě na to, že vodní hladina má lepší albedo než ty panely, takže zachytávání tepla na zemském povrchu tak opět vzroste a bude se o to více oteplovat. Političtí ekoteroristé jsou prostě prostomyslní jedinci, kteří neznají základní přírodní zákony a pojem "adiabatický proces" je pro ně naprosto neznámý výraz!

Petr prochaska
5. říjen 2023, 12:00

Obecně albedo vody je nízké, takže panely místo neohřívají. Panely při účinnosti 22% přemění 22% na elektřinu a téměř celý zbytek promění na teplo.

Do vody se ale nedostanou sluneční paprsky vůbec, takže to má dopad na živočichy a rostliny, kteří tam žijí.

miro novak
5. říjen 2023, 14:11

naozaj vobec sa tam nedostanu slnecne paprsky?

richie
5. říjen 2023, 14:15

zalezi od realizacie/konstrukcie .. ale odhadujem, ze vysledne osvetlenie pod PV panelmi bude podobne ako o niekolko metrov nizsie ako pri volnej hladine .. ale ako pisem, to len odhadujem..

richie
5. říjen 2023, 14:13

Bude to asi trochu komplexnejsi problem .. ano albedo vody je nizsie ako albedo panelu - kde dojde k znizeniu ohrevu vody niekde okolo 80% - a zmeni sa aj oblast ohrevu - netienena hladina sa prehrieva do vacsej hlbky (absorpcia vo vodnom stlpci) nez bude ohrievana prestupom od PV panelov (pre samotny panel bude chladenie vodou zas prinosom z pohladu trochu lepsej ucinnosti) - na druhej strane ale (ako bolo v prvom prispevku) bude zmensena plocha odparovania co moze podporovat zvysovanie teploty vody. A samozrejme je tu este aj to spominane zatienenie pre faunu a floru pod tymi PV panelmi.

Laicky mi prve napadlo ze to bude vyznamne podporovat rast sinic, ale celkovy dopad si netrufam posudit, mozeme len spekulovat, kedze aj tento moj popis je velmi zjednoduseny.

hlpb
5. říjen 2023, 12:46

Zbyňku, zase vymýšlíš již dávno vyřešené. Solární elektrárny na vodní hladině prokazatelně zlepšují kvalitu vody. Nižší odpar, nižší pronikání světla = nižší tvorba řas a sinic. To vše je již dávno ověřeno. Jde vidět, že biologii čí snad hydrobiologii jsi neviděl ani z rychlíku.

richie
5. říjen 2023, 14:19

pozeram, ze tu mame odbornika nie len cez energetiku ci financie, ale aj na hydrobiologiu .. poprosim odkaz, kde je to dokazane, velmi rad si doplnim obzory

Zbyněk Poisl
6. říjen 2023, 09:11

Odpar vody ze zemského povrchu je velmi důležitý adiabatický proces, který planetu ochlazuje. Takže bránění odparu vody je naprosto nežádoucí jev, který otepluje planetu. Až si tohle ekoteroristé uvědomí, bude šance něco zlepšit. Tvrzení, že zakrytí vodní hladiny FVP zlepší kvalitu vody v nádrži, mi příjde hodně pochybné! A pokud jde o oteplení, tak je to taky na pováženou. Nezakrytá hladina umožňuje odpar vody, k čemuž je potřeba dost velké množství tepla. Takže odpařováním vody z hladiny nádrže se povrch intenzivně ochlazuje, což v případě zakrytí panely nebude možné a voda se bude ohřívat! Bude to úplně to samé, jako když bazén přikryju solární plachtou!

miro novak
5. říjen 2023, 14:10

dam na vase rady a zacnem chodit na rybolov nie do studenych vod norskych fjordov, ale do tropickych mori. Skoda, ze ste nesedel v skole na prednaske o Henryho zakone.

richie
5. říjen 2023, 14:40

priznam sa, ze som nepochopil tuto reakciu (mozno len postgastralna demencia) - ale je mozne trochu to objasnit/rozvinut?

miro novak
7. říjen 2023, 10:12

si inteligentny dost, aby som len naznacil. Henriho zakon hovori o zavislosti parcialneho tlaku plynov na teplote. V studenej vode je viac kyslika, preto rybolov je bohatsi v studenych vodach.

richie
9. říjen 2023, 14:10

ano, ked si spomenul Henriho zakon toto mi napadlo ako prve, ale nesedelo mi to ako reakcia k ziadnemu prispevku, preto som sa pytal .. na koho/co vlastne reagujes

Karásek
6. říjen 2023, 00:07

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Poisl, regulujte fantazii.
.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se