Domů
Energetika v zahraničí
Naftogaz chce po Rusku 5,2 miliardy dolarů za majetek na Krymu
Zdroj: Naftogaz
Zdroj: Naftogaz

Naftogaz chce po Rusku 5,2 miliardy dolarů za majetek na Krymu

Ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz požádala arbitrážní soud v Haagu, aby přinutil Moskvu zaplatit jí odškodné 5,2 miliardy dolarů (téměř 120 miliard Kč) za majetek, o který přišla na poloostrově Krym, jenž Rusko anektovalo. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soud v Haagu už v březnu dospěl k závěru, že Moskva je v rámci bilaterální investiční smlouvy mezi Ukrajinou a Ruskem zodpovědná za nezákonnou konfiskaci aktiv Naftogazu na Krymu. Ukrajinský podnik předpokládá, že o odškodném rozhodne soud nejdříve koncem příštího roku, uvedl Reuters.

Ruská armáda obsadila ukrajinský Krym na jaře roku 2014 a Moskva poloostrov krátce nato anektovala. Zábor neuznává drtivá většina států světa, návrat ztraceného území slibuje svým občanům i Kyjev.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
watts
1. srpen 2019, 09:49

Jsem jediný, kdo u příspěvků p. Loudila neví, jestli se má smát nebo plakat? Moc rád si pročítám zdejší diskuse - je to většinou velice zajímavé a inspirativní čtení, ale jakmile se do toho vloží p. Loudil s "rudým náhledem na svět", tak se mi chce zvracet. Zároveň obdivuji všechny, kdo s ním jsou schopni vést slušný dialog.

Vím, že jde o nicneříkající komentář, ale měl jsem velké nutkání si alespoň takto, bezvýznamně ulevit.

Jaroslav Loudil
2. srpen 2019, 08:53

TO : watts

Lidé , co se stydí v diskuzi uvést své jméno jsou pro mne jen "vzduch". A pokud nemají jediný vlastní názor, který by zde mohli uvést, pak jsou už jen "vakuum".

Jaroslav Loudil
31. červenec 2019, 14:14

SSSR kdysi do roku 1991 tvořilo 15 svazových republik. Poté dostalo neruské obyvatelstvo těchto republik chuť se od Ruska "trhnout", což se i stalo. Tyto bývalé republiky šly pak každá svou vlastní cestou. Roku 2014 dostalo úplně stejnou "chuť" se trhnout ruské obyvatelstvo od Ukrajiny, což se i stalo. Toto obyvatelstvo Krymu jde nyní svou vlastní cestou. Pokud by mělo Rusko zaplatit za Naftogaz, tak ať všech 14 bývalých republik SSSR nyní zaplatí Rusku vše, co tam vláda bývalého SSSR v období 1922-1991 postavila. Rusko mělo nejvíce obyvatel, tak to financovalo z větší části právě ono. Ukrajina nyní provozuje 15 jaderných reaktorů z doby SSSR , které tam vyrábí 53 % veškeré elektřiny. Až zaplatí Moskvě těch 15 reaktorů, tak může něco dostat za Naftogas. Dříve ne.

Pavel K
31. červenec 2019, 14:59

Co jsme zaplatili my Rakousku, kdyz jsme se v 1918 trhli? Co zaplatilo Norsko Svedsku, kdyz se trhlo?

Ono je neco uplne jineho se na necem shodnout a neco jineho to delat nasilim. Proc se netrhne Katalansko?

A kolik procent z obyvatel Krymu se hlasi k ruske narodnosti? Na Wiki jsme nasel, ze 58 %. Z Vaseho pojeti tedy bylo naprosto normalni, kdyz Nemecko zabralo Sudety, protoze tam zila vic jak pulka Nemcu? Takze kdyz si zridi trvaly pobyt na urcitem uzemi hodne pristehovalcu z jine zeme a pak vyhlasi referendum, je naprosto legitimni, ze to uzemi pripoji k jejich puvodni domovine i presto, ze tam mene jak pulka lidi nesouhlasi?

Predem dekuji za odpovedi.

Lubomir Kotek
1. srpen 2019, 11:21

Zapoměl jste položit otázku "Jak nám vrátilo Rusko dluh po 1999. Zeman dohodl vrácení čtvrtiny z asi 110 miliard v dodávkách vojenského materiálu a tři čtvrtiny se jaksi ztratily.

Martin Pácalt
1. srpen 2019, 12:05

Na tohle téma jsem nedávno četl jeden článek. Z toho ruského dluhu 100-110mld. Kč bylo v tehdejší době "vytěžitelných" asi 70mld. Kč. Reálně se ovšem pohledávka odprodala firmě, která jej odkoupila za asi 20mld. Kč. Cca 50mld. vyšlo kamsi do ztracena.

Tehdejší premiér by ml alespoň vysvětlit, proč se k takové operaci vláda "odhodlala" .

Jaroslav Loudil
1. srpen 2019, 12:21

TO : Kotek

Pokud bychom chtěli zařídit celosvětovou spravedlnost, tak by to trvalo 100 let. Dnes mnoho rozvojových států dluží Západu ohromné sumy a nedaří se jim to splácet, ovšem, ještě nedávno tyto státy byly jen kolonie Západu, které Západ drancoval ve svůj prospěch a měl by tak platit zase jim. Kolik ? Komu ? Za co ? To je nekonečné ! Nyní Německo odmítlo polský požadavek na placení reparací za vraždění Poláků Němci ve druhé světové. Pokud dluh Ruska vůči nám vznikl už za časů SSSR, pak by ho mělo vracet všech 15 bývalých republik SSSR dohromady, tedy třeba Litva, Lotyško, Estonsko, Ukrajina, Kazachstán,.....to byl dříve ten SSSR.

Petr Poruban
9. srpen 2019, 20:59

Ty svazové země byly součástí SSSR proti vlastní vůli. Což se projevilo po povolení opratí za Gorbačova, po čemž se SSSR rozpadl. Všichni víme, jak Stalin zacházel například s Ukrajinou. Řízené hladomory, stěhování etnik a podobně.

Nevěřím tomu, že někdo může myslet vážně, že referendum na Krymu bylo objektivní.

Stejné bláboly jako vy šíří ruští trolové.

Jaroslav Loudil
31. červenec 2019, 15:51

TO : Pavel K

S tím Rakouskem souhlasím, bylo by asi zajímavé vědět, kolik kapitálu bylo z Vídně investováno na území budoucí ČSR do roku 1918, než jsme se trhli. Takže Naftogas nemá nárok. Katalánsko vyhlásilo referendum o odtržení , ovšem, když šli lidé hlasovat k urnám, tak byli surově zmláceni stovkami policistů a vláda v Madridu pak prohlásila,že ústava Španělska neumožňuje realizovat právo národů na sebeurčení. Takže "hotovson", vůdci Katalánců jdou nyní do vězení na 20 let. Pokud jde o Krym tak souhlasí, že je tam zhruba 58 % Rusů. Ovšem když proběhlo referendum, tak se ho zúčastnilo 83 % obyvatel Krymu a 96 % z nich hlasovalo pro připojení k Rusku. 80 % obyvatel Krymu je tak v Rusku spokojeno. S uznáním práva národů na sebeurčení je to velmi složité. Západ horlivě podporuje jen to "právo národů na sebeurčení", které by poškodilo jeho odpůrce, tedy třeba Srbsko, Rusko, Čínu apod. Proto Západ svými bombami "zařídil" pro Kosovce jejich právo se trhnut od Srbska , proto horlivě vykřikuje, že Tibet potřebuje svobodu na Číně, Osetie a Abcházie na Rusku, ..atd. ovšem ,když jde o nás ,Západ, pak nic nejde. Na Falklandách proběhlo hlasování, chtějí zůstat britské, tak má Argentina smůlu. Když se stejně hlasovalo na Krymu, tak to prý neplatí. V Turecku, zemi NATO chtějí Kurdové svůj stát, prý to nejde. O Katalánsku jsem psal, byli seřezáni policií. Žádná pochoutka nejsou ani známé potíže se Severním Irskem ,= územím Británie, kde bylo v občanské válce kolem r. 1970 zavražděno přes 3500 lidí z nacionalistických a náboženských důvodů. Asi 3 krát tolik, co bylo zabito 1989 v Číně na náměstí Tchien - an - men.

Carlos
31. červenec 2019, 18:15

A bylo vídeňskému kapitálu po roce 1918 znemožněno vlastnit podniky? Bylo znemožněno vykonávání vlastnických práv? Byla ČSR s Rakouskem ve válečném stavu tak dlouho? Pokud vím, tak se všechno s Rakouskem porovnalo do 20. roku natolik že se uzavřely i takové nepodstatné věci jako vodní práva na Dyji pod Vranovem, pořešila se trať Břeclav-Znojmo a katastry v pohraničí s dominancí českého obyvatelstva byly připojeny k ČSR na základě dohody

Naproti tomu Rusko obsadilo Krym a dost pravděpodobně znesnadňuje, či znemožňuje Naftogazu užívat majetek. A jen tak mimochodem, i po obsazení Sudet za války byly promptně uzavřeny některé dohody o infrastruktuře. Jmenujme třeba stavbu a připojení elektrárny Vydra.

Loudile, neexistuje na zemi bohužel dost politiků, kteří by měřili všem stejně, to nemůže ani tak být, protože pak by nikdy s nikým nestvořili alianci ať už jako stát, nebo jako strana. Samozřejmě to není nejlepší, ale je pořád podstatný rozdíl mezi Katalánskem a Krymem, nebo Irskem a Tibetem.

Jaroslav Loudil
31. červenec 2019, 21:38

TO : Carlos

Já ten rozdíl mezi Krymem a Katalánskem vidím tak, že občanům Krymu Rusko umožnilo hlasování o jeho budoucnosti a co si lidé sami odhlasovali, to také pak proběhlo. Naopak v Katalánsku, když se lidé pokusili hlasovat, tak byli brutálně zmláceni policií a centrální vláda v Madridu se jim ještě vysmála, že je jejich snaha marná. Výsledkem je, že je dnes 80 % obyvatel Krymu spokojených a cca. 60 % Katalánců naopak brutálně naštvaných. Já rád vidím spokojené lidi.

frank
31. červenec 2019, 15:27

skutečnost je taková, že v Rusku s tím mají skutečně problém, jen kvůli tomu se Gazprom po celém světě začal schovávat za bílé koně, aby mu nebyl obstaven majetek.

Jinak to s tím 1922-91 SSSR "jim to udělalo" je blábol. Ukrajina byla průmyslové srdce SSSR , čili si toho většinu na svém území udělala sama :)

Navíc tohle období už dávno vyřešila smlouva Ukrajiny a Ruska o ochraně investic a majetku a tohle je nový problém...

Carlos
31. červenec 2019, 15:35

To co píšete nemá logiku v aktuálním systému mezinárodního práva a nevím jestli vůbec kdy mělo, dejme tomu že někde hluboko ve středověku ano. Je podstatný rozdíl mezi domluveným rozpuštěním SSSR a poněkud pochybným referendem a připojením k Rusku v případě Krymu. V procesu dělení SSSR došlo k dohodě o majetkovém vyrovnání, jednou podepsáno, neexistuje způsob jak je změnit. Tedy jsou, mezinárodní soud, nebo válka. Jenže v případě Krymu došlo k pochybnému referendu, nebyl ustaven ani parlament a bylo kýmsi vyhlášeno připojení k Rusku s okamžitým vojenským obsazením.

P.S. Kdyby se mělo něco platit, tak recipročně Rusko musí zaplatit za škody způsobené hladomorem na Ukrajině, obsazením Pobaltí po válce a pod. Nebo to nechcete počítat? To se Vám do krámu nehodí, co?

Martin Pácalt
31. červenec 2019, 15:36

Uměl byste "nacenit" miliony mrtvých hladem, které zpunktoval Stalin ?

Jaroslav Loudil
31. červenec 2019, 16:10

Právě proto, že chodit do minulosti by odhalilo tolik nespravedlností, že by světové soudy nedělaly nic jiného příštích 1000 let . Josef II zrušil kláštery, byly tehdá 100 % kompenzovány jejich škody ? Masaryk zrušil po r. 1918 šlechtu v ČSR , zakázal jí používat tituly a v pozemkových reformách 1919, 1945 přišla o velkou část svých pozemků. Japonci zavraždili v Číně v období 1936-45 na 20 milionů lidí. Jak to Číně kompenzovaly ? Indiáni v USA přišli o 90 % svých území, nyní žijí rezervacích. Byli dostatečně kompenzováni ? Do USA bylo dopraveno několik milionů černých otroků , kteří tam byli brutálně týráni a zabíjeni na plantážích, jak byli kompenzováni jejich nynější potomci žijící v USA ? Atd, atd, atd. Na světě neexistuje žádný stát, který by někoho nepoškodil, neokradl, nezneuctil, nezavraždil apod. Nemá cenu tuto - "Pandořinu skříňku" otevírat .Vinni jsou bez výjimky všichni.

Jaroslav Loudil
31. červenec 2019, 16:46

Jen pro dokreslení složitosti "náhrad za újmu" dám příklad z mojí rodiny. Můj děda se svým bratrem proti své vůli narukovali 1914 na Východní frontu proti Rusku. Měli štěstí, přežili. Děda byl raněn a padl do ruského zajetí. Jeho bratr se stal legionářem , bojoval proti bolševikům na transsibiřské magistrále a pak přes Vladivostok a Francii se vrátil domů. Můj děda po návratu navíc ještě r. 1919 bojoval v armádě ČSR proti Maďarům na Slovensku. Od mého otce vím, že za "tuto činnost" v trvání 6 let nedostali vůbec nic. Můj děda, když se pak po válce oženil, žil s novomanželkou ve vymalovaném kozím chlívku. Pak se zadlužil a splácel, když si chtěl postavit malý domek. Jeho bratr byl obyčejný čalouník v nájmu . Tedy za nasazení svých životů a 6 let ztracených v uniformě nedostali nic. Tolik k té - "spravedlnosti dějin".

Petr
31. červenec 2019, 19:18

UA nemá nejen na plyn, ale ani na jaderné palivo do svých elektráren. Sponzorují jim jej Amíci, aby nedošlo ke kolapsu ekonomiky.

Mafiánské struktury jsou na UA prorostlé do všech oblastí, proto lidé, co chtějí pracovat odcházejí do Evropy a Ruska.

Na UA bylo vždy velké srdce, ale málo rozumu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se