Domů
Energetika v zahraničí
Nedostatek oxidu uhličitého se podle distributora šíří do dalších částí Evropy
Chemický závod u britského Billinghamu
Zdroj: Ben Brooksbank / Creative Commons / CC-BY-SA-2.0 (licence)

Nedostatek oxidu uhličitého se podle distributora šíří do dalších částí Evropy

Problémy s nedostatkem oxidu uhličitého, které zasáhly Británii, se šíří také do dalších částí Evropy. Uvedla to podle listu Financial Times společnost Nipon Gases, která patří mezi největší distributory tohoto plynu na světě. Nedostatek oxidu uhličitého v Británii ohrožuje různá odvětví od potravinářského po ocelářský průmysl.

„Nedostatek (oxidu uhličitého) pocítí také další země v Evropě,“ uvedla firma Nippon Gases, která dodává oxid uhličitý zemím ve Skandinávii a západní Evropě, včetně Německa, Francie a Švédska.

Tento týden někteří britští výrobci masa varovali, že mají zásoby oxidu uhličitého jen na několik málo dnů. Plyn se používá pro omámení zvířat před porážkou i k prodlužení trvanlivosti potravin. Britská vláda v úterý uzavřela s americkou společností CF Industries dohodu o částečném obnovení výroby oxidu uhličitého pro potravinářské odvětví. Dnes nicméně potravinářské podniky varovala, že se musejí připravit na zvýšení cen oxidu uhličitého o 500 procent.

Společnost CF Industries má v Británii dva závody, ve kterých minulý týden přerušila výrobu kvůli vysokým cenám zemního plynu. Podle serveru BBC zaplatí britská vláda za obnovení produkce oxidu uhličitého desítky milionů liber.

Oxid uhličitý je vedlejším produktem při výrobě hnojiv, pro kterou je nejnákladnější vstupní položkou zemní plyn. Ceny zemního plynu se v poslední době výrazně zvýšily, což vede k omezování produkce hnojiv, a tím i oxidu uhličitého, upozornila agentura Reuters.

pmh jd

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Emil
22. září 2021, 13:54

Do ovzduší se vypouští tolik oxidu uhličitého, že snahy o omezení jeho vypouštění vedou ke zdražení energie natolik, že se nadále nevyplatí oxid uhličitý vyrábět, takže se Evropou šíří jeho nedostatek. Mezitím startují projekty na zachytávání oxidu uhličitého ze vzduchu, jeho zkapalňování a ukládání hluboko do země. To jsou paradoxy dnešní doby...

Omega
22. září 2021, 14:26

Emile, berete mi myšlenky přímo z hlavy.

Rozjíždí se zachycování CO2 ze vzduchu, ale oni si stěžují, že ho není dost. Měli by tam spíš napsat - není dost CO2 za ceny, které chceme platit. Ale to je ta energetická chudoba, do které se všichni ženeme, ta to všechno zdraží.

Carlos
22. září 2021, 14:49

Spíš bych to označil za přechodový jev, ty jsou přítomny v každém systému.

Kamil Kubů
22. září 2021, 15:09

Přechodný nedostatek na týden může způsobit drobné problémy v zásobování, které může vykrýt nějaký netržní zásah. U nás takhle funguje Státní fond hmotných rezerv.

Přechodný nedostatek na celý kvartál nebo delší může totálně rozbít existující dodavatelsko-odběratelské řetězce, jejichž disrupce se může přenést do oblastí daleko mimo jejich přímou působnost.

Carlos
22. září 2021, 17:27

Je rozdíl mezi přechodným a přechodovým (jinak mám pochybnosti že SSHR má někde tuny CO2, to by mohli mít i rezervy elektronek ECC83 a ECH88, i když... možná bych se tomu nedivil ani...), přechodný je pokud shoří fabrika, prožene se tornádo atd. Přechodový je mnohem delší, bolestnější a na jeho konci je nový stav, ne návrat do původního.

Je otázka nakolik jsou ty procesy uměle vynucené a nakolik důsledkem nějakého dlouhodobého stavu který byl v posledních letech jen a pouze odpálen.

cejkis
22. září 2021, 22:49

SSHR má ingoty železa, ale určitě nemá flašky s CO2.

Kamil@xn--kub-o1a
23. září 2021, 08:29

Pokud to definujete takto, tak s Vámi souhlasím. Současný stav je součástí bolestneho přechodu k novým světlým zítřkům. Jak se zdá, tak během tohoto přechodu poztrácíme řádu věcí, které dnes považujeme za normální součást naší civilizace.

Na druhou stranu to může být žádoucí, dosud plně nevyřčeny cíl tohoto přechodu. Vždyť chov dobytka, výroba umělých hnojiv a další navazne oblasti jsou jmenovány škůdci této planety hned za spalováním uhlí, automobilismem a jadernou energetikou.

Josef
22. září 2021, 21:09

Problém je v tom, že moderní civilizace je postavená na levné a dostupné energiii.

hariprasad
22. září 2021, 17:32

Jako vegetariánovi jsou mi tyto řetězce spíše trnem v patě. Říká se: Love them, feed them, don't eat them.

V Indii jsou gosaly (gó znamená kráva), kde jsou krávy na dožití. Viděl jsem kravičku s velkým vředem na zádech i spepého býka. Hezky se o ně starají a po smrti je uloží do země. Přijde pandit a udělá obřad.

Samozřejmě, není to všude, někde kvete byznys, ale mění se to v celé Indii.

Osobně v tom tedy problém nevidím.

A.O
22. září 2021, 17:36

Zapomínáte, že v Indii jsou krávy posvátné. Maso se tam jinak jí normálně (až na hovězí):

Petr
23. září 2021, 22:19

Indie patří minimálně posledních 10 let do mezi největší exportéry hovězího. Jen se pro klid všech uvádí, že do exportu je zahrnuto také maso vodních buvolů a taktně se mlčí kolik procent to "také" vlastně je.

Carlos
22. září 2021, 17:59

Já znám zase "If you can't feed 'em, don't breed 'em.".

Jaké řetězce myslíte přesně? Nemyslel jste spíš trnem v Oku? Nějak mi nejde do hlavy jak by vegetariánovy masokombinát v něčem bránil. (Nepočítám-li NIMBYsmus či obtěžování okolí zápachem)

Josef
22. září 2021, 21:07

Jemu Vadí chov a konzumace hospodářských zvířat, proto nejí maso.

hellokitty
23. září 2021, 11:09

takze ste taky politicky vegetarian, nejete to, lebo vam vadi co sa s tym masom deje, nie preto, ze si myslite, ze je to lepsie pre zdravie

antonydriver@seznam.cz
23. září 2021, 07:19

Dobrý den.

Asi jsem hloupý, ale do současnosti byl plyn dostupný a nyní ne?Není to opět zdržují okolo, tak zdražíme i my.

Jen tak dál. Jsem zvědav z čeho lidi budou a co pak dělat budou.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se