Domů
Energetika v zahraničí
Největší rakouský výrobce elektřiny investuje do plynárenské infrastruktury, chystá se tak na vodík
Výstavba plynovodu EUGAL
Zdroj: EUGAL

Největší rakouský výrobce elektřiny investuje do plynárenské infrastruktury, chystá se tak na vodík

Rakouská energetická společnost Verbund AG začala masivně investovat do plynové infrastruktury pro budoucí použití pro přepravu vodíku. Verbund se díky vysokému podílu výroby elektřiny ve vodních elektrárnách již nyní řadí mezi nejzelenější v Evropě. Zprávu přinesl server Bloomberg.com

Verbund AG letos přijala a hned začala aplikovat strategické rozhodnutí, a to investovat do rakouské plynové infrastruktury. Toto rozhodnutí jde proti trendu okolních států jako například Německa a Itálie, kde energetické společnosti investují do obnovitelných zdrojů napříč Evropou.

Letos na podzim proběhla akvizice, kdy Verbund AG koupila za více než 270 mil. eur nadpoloviční podíl v dceřiné firmě OMV Gas Connect Austria, která vlastnila a provozovala více než 900 km hlavních plynovodů na území Rakouska. Cílem společnosti je připravit se na přechod na vodík, kdy by mohlo být v budoucnu možné relativně jednoduché přetransformovat stávající infrastrukturu na přepravu vodíku namísto zemního plynu.

“Propojení plynové soustavy a elektrizační soustavy nám dá možnost umožnit energetickou transformaci. Budeme muset vyrábět velké množství zeleného vodíku, ale toto nemůžeme dělat zde v Rakousku a možná ani ve střední Evropě,” uvedl Michael Strugl, nastupující předseda představenstva Verbund AG.

Právě na import zeleného vodíku se již nyní Verbund AG připravuje. Dovoz by dle jeho analýz měl probíhat pravděpodobně z výroben vodíku umístěných v lokalitě severního Německa (kde se již staví pilotní projekty), kde je přebytek levné větrné energie, a naopak na jihu Evropy, kde by mohlo být v budoucnu ekonomické využít přebytky z výroby fotovoltaických elektráren.

Do té doby bude plynárenská infrastruktura stále sloužit svému účelu a přinášet novému majiteli pravidelný a stabilní finanční příjem. Verbund se stal loni první veřejně obchodovatelnou institucí v Rakousku, která překročila tržní kapitalizaci 20 mld. eur. Protože 95% elektřiny, kterou Verbund vyrobí, pochází z alpských vodních elektráren, koreluje hodnota firmy velmi úzce s vývojem ceny emisních povolenek v Evropě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Jaroslav Novák
24. prosinec 2020, 15:54

Verbund AG úzce spolupracuje s výrobci Andritz AG a Voith AG výrobci vodních turbín,......Náš ČEZ a.s. může rozšířit spolupráci s českým jaderným průmyslem a jeho manažeři jsou nepoučitelní, namísto dostavby ETE34 shodné technologie ETE12, uhelky prodávají, o jádru vyjednávají a odkládají, vládě podstrkují falešné prognózy o nízkém nárůstu spotřeby EE po r. 2030, prostě ČR je jeden velký podvod několika stovek vysokých činitelů a manažerů!!!

PetrV
24. prosinec 2020, 18:55

Tak ať si postaví svou trubku a neohrožují bezpecnost plynárenské soustavy a okolí

plynovodů vodikovou křehkostí.

Vzpomeňte na Kompresní stanici Sayda, která shořela blbostí helmutů na prach.

Bojím se bydlet u VVTL plynovodů a ještě snizovat pevnost trubky hraničí s trestným činem obecného ohrožení...

T
25. prosinec 2020, 13:43

JE v CR pro nas nebudou stacit,pote doslouzi.Kazdy stat se zasobuje sam podle sebe.A nakonec JEDU 2 mohou blokovat...,EE bude u nas nedostatek,tak i cenove ohodnocena .A tak si poridte elektromobil s moznosti predelani na ,,slapaci,, jak to maji male deti.

pr
25. prosinec 2020, 18:51

Milej pane,

kupujte si co chcete a to samé nechte laskavě na každém jediném z nás. Na Vaše rady zde opravdu nikdo není zvědavý (čest vyjimkám jako je PetrV).

PetrV
25. prosinec 2020, 22:11

Máte něco k věci nebo jen jako obvykle pindáte?

T
25. prosinec 2020, 19:51

Mily pane,jelikoz jste si asi nevsiml,ze vlada odsouva stavbu JEDU 2 na neurcito,muze na radu prijit i takova varianta...Proste nas elektarny neuzivi...

Carlos
25. prosinec 2020, 21:04

Vás elektrárny živý? Já jím akorát platím za proud...

Primární důvod proč je u nás situace jaké je je že se stát velmi neohrabaně montuj do něčeho kam ani neměl před sto lety lézt. Problém v ČR je že bohužel se tu pořád myslí etatisticky a stát vysílá do ekonomiky signály že se tu soukromý sektor nemá ani pokoušet o investice v energetice, které by šly do větších projektů. posledních deset let se totiž mluví jenom o tom jak se musí stavět státní JE a o nic jiného není v zásadě zájem. (Možná tak o ten jez v Děčíně kde to hrozí tím že se to než pro plavbu staví pro ČEZ) To vede na to že se provozují staré kapacity a neřeší se jejich náhrady. Protože tu je do ekonomiky stále vysíláno akorát že budou ty JE.

Pokud by tu byl trochu schopný stát bez touhy kontrolovat každou blbost, tak se nastaví nějaké podmínky pro rozvoj obecného zdroje, který bude plnit nějaké ekologické podmínky a o zbytek se postarají firmy. Jenže to tu není. Stát svými kroky připravil do budoucna mnoho problémů, které by bez jeho vměšování se nemusely být.

Jaroslav Studnička
25. prosinec 2020, 21:14

pane Carlosi, jak stát rozvoji energetiky brání? Stále běží dotační programy na OZE, byl vypsán modernizační fond, tak budujte...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se