Sever Evropy chystá prudký rozvoj výroben vodíku. Během 5 let by výkon elektrolyzérů měl dosáhnout až 850 MW

DomůEvropská UnieSever Evropy chystá prudký rozvoj výroben vodíku. Během 5 let by výkon elektrolyzérů měl dosáhnout až 850 MW

Dánský projekt Green Hydrogen Hub Denmark chce do 5 let zprovoznit elektrolyzéry o výkonu 350 MW. Německá státní iniciativa HY-5 cílí ve stejném časovém období na 500 MW. I Nizozemsko plánuje do roku 2030 desítky vodíkových projektů. Zprávu přinesl server S&P Global.

Pět nemělkých spolkových zemí se zapojilo do iniciativy HY-5 a společnými silami chtějí do roku 2025 postavit elektrolyzéry pro výrobu vodíku o výkonu až 500 MW. V projektu jsou převážně zapojeny severní spolkové země, tedy Meklenbursko, Hamburg, Brémy, Dolní Sasko a nejsevernější region Německa Šlesvicko-Holštýnsko.

V těchto regionech se počítá se zhruba 50 projekty, které mají realizovat soukromé firmy jako EDF, rafinerie Heide, ArcelorMittal, BP a RWE. Kromě toho budou některé projekty finančně podporovány a koordinovány lokálními vládami.

“HY-5 spojuje naše síly a ukazuje, že naše regiony mají obrovský potenciál pro vodíkové technologie.” Ministr hospodářství spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko, Bernd Bucholz.

Buchner dále uvedl, že v těchto německých regionech žije 15 milionů obyvatel a z pohledu HDP se jedná o region silnější než Dánsko a Nizozemsko dohromady. Na druhé straně dánská snaha o výstavbu až 350 MW vodíkových technologií cílí na plně komerční provoz sloužící k výrobě vodíku z obnovitelných zdrojů.

Stejně jako Dánsko a sever Německa, tak i severní oblast Nizozemska, v okolí Groeningenu, plánuje do roku 2030 desítky vodíkových projektů. Výroba vodíku z přebytků větrných elektráren by mohla částečně vyřešit problém skladování elektrické energie ve velkém měřítku a zároveň nedostatečnou přenosovou kapacitu napříč Německem.

Pokud tyto tři země (Německo, Dánsko a Nizozemsko) chtějí opravdu do roku 2030 mít v Severním moři instalovaný výkon větrných elektráren ve výši 40 GW (a dokonce i více, pokud by Německo odblokovalo stavbu v některých oblastech, kde již nyní není dostatečná přenosová kapacita) , potom je nejvyšší čas začít podnikat reálné kroky k vyřešení přebytků výroby z těchto zdrojů.

Zdroj úvodní fotografie: Siemens