Domů
Evropská Unie
Sever Evropy chystá prudký rozvoj výroben vodíku. Během 5 let by výkon elektrolyzérů měl dosáhnout až 850 MW
zelený vodík

Sever Evropy chystá prudký rozvoj výroben vodíku. Během 5 let by výkon elektrolyzérů měl dosáhnout až 850 MW

Dánský projekt Green Hydrogen Hub Denmark chce do 5 let zprovoznit elektrolyzéry o výkonu 350 MW. Německá státní iniciativa HY-5 cílí ve stejném časovém období na 500 MW. I Nizozemsko plánuje do roku 2030 desítky vodíkových projektů. Zprávu přinesl server S&P Global.

Pět nemělkých spolkových zemí se zapojilo do iniciativy HY-5 a společnými silami chtějí do roku 2025 postavit elektrolyzéry pro výrobu vodíku o výkonu až 500 MW. V projektu jsou převážně zapojeny severní spolkové země, tedy Meklenbursko, Hamburg, Brémy, Dolní Sasko a nejsevernější region Německa Šlesvicko-Holštýnsko.

V těchto regionech se počítá se zhruba 50 projekty, které mají realizovat soukromé firmy jako EDF, rafinerie Heide, ArcelorMittal, BP a RWE. Kromě toho budou některé projekty finančně podporovány a koordinovány lokálními vládami.

“HY-5 spojuje naše síly a ukazuje, že naše regiony mají obrovský potenciál pro vodíkové technologie.” Ministr hospodářství spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko, Bernd Bucholz.

Buchner dále uvedl, že v těchto německých regionech žije 15 milionů obyvatel a z pohledu HDP se jedná o region silnější než Dánsko a Nizozemsko dohromady. Na druhé straně dánská snaha o výstavbu až 350 MW vodíkových technologií cílí na plně komerční provoz sloužící k výrobě vodíku z obnovitelných zdrojů.

Stejně jako Dánsko a sever Německa, tak i severní oblast Nizozemska, v okolí Groeningenu, plánuje do roku 2030 desítky vodíkových projektů. Výroba vodíku z přebytků větrných elektráren by mohla částečně vyřešit problém skladování elektrické energie ve velkém měřítku a zároveň nedostatečnou přenosovou kapacitu napříč Německem.

Pokud tyto tři země (Německo, Dánsko a Nizozemsko) chtějí opravdu do roku 2030 mít v Severním moři instalovaný výkon větrných elektráren ve výši 40 GW (a dokonce i více, pokud by Německo odblokovalo stavbu v některých oblastech, kde již nyní není dostatečná přenosová kapacita) , potom je nejvyšší čas začít podnikat reálné kroky k vyřešení přebytků výroby z těchto zdrojů.

Zdroj úvodní fotografie: Siemens

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Omega
8. prosinec 2020, 14:31

Tak na to "čistě komerčně" jsem hodně zvědav.

Jestli to neznamená - podplatíme vládu aby nám to zadala a zaplatila, a pokud to pojede tak si to necháme

Petr
8. prosinec 2020, 19:26

To jsou zase řešení, co nic neřeší. Na 40 GW nestabilních větrníků 1 GW vodíkáren, a ještě to jsou různé chemické projekty se stabilním odběrem. Takže trapně minimální vyrovnávání sítě bude možné maximálně ve formě zastavení vodíkáren při bezvětří.

Hobit
10. prosinec 2020, 02:28

Zase jeden Hujer, co si myslí že jde všechno postavit najednou přes noc ....

Josef
8. prosinec 2020, 21:50

To se samozřejmě projeví dalším růstem cen el. energie.... Vodík je špatná technologie. Lepší je jít silovou cestou tj. posilování linek a při přebytku tu el. energii prostě spálit na ohřev TUV nebo i topení budov a v průmyslu, tam všude se zatím používá plyn nebo i uhlí a při nedostatku vyrábět el. energii z plynu - ono to vypadá jako špatný nápad, jenže není, protože ten plyn se před tím ušetří v době přebytku. Tento systém má výhodu nemá ztráty. Protože el. energie se využívá vždy přímo a nikde se neakumuluje kdežto systém vodíku kdy jednou vodík vyrábím a pak ho spotřebovávám má špatnou účinnost a ve výsledku je to mrhání energií a z čeho bude tato ztracená energie nahrazena - z fosilních zdrojů tj. převážně ze zemního plynu. Takže tato cesta zvýší spotřebu fosilních zdrojů a ještě zdraží el. energii odběratelům - Jinými slovy opět cesta, kterou vymysleli lidé co energetice nerozumí a nejsou schopni širší logické úvahy bohužel . Takže kupředu zelená zpět ni krok...

Hobit
10. prosinec 2020, 02:37

Ta tomu nerozumím. Jaksi Ztracená energie na být nahrazována z fosilních zdrojů?

Tyhle stroje mají přeci využívat přebytky elektřiny kterou výrobu větrníky když se nedá spotřebovat.

A vodík tuto nadbytečnou elektřinu může uchovat a použít když přestane foukat.

Ano vodík je velmi neefektivní ale na druhou stranu proč ne? Když jde o tyto přebytky podle mne zatím není asi lepší využití.

Ale kde v tomto systému vidíte ztrátovou energii, která by se měla nahrazovat fosilní to tedy vážně nevidím...

Omega
9. prosinec 2020, 09:21

S tím souhlasím.

Jenže stejně narazíme na realitu, že v době přebytku nebude kam to dát. Bojler má kapacitu 5kWh, ale ochladí se za 2 dny - takže na dobu nedostatku je příliš rychlý. Budovy je potřeba ohřívat v době nedostatku (ano na chlazení se přebytek dá použít).

Prostě situace je taková že v době přebytku je potřeba vymyslet "spotřebu" a to elektrolyzéry splňují. Co na tom, že jsou neefektivní a výsledný produkt drahý. Uvědomte si, že všechny OZE (zatím jsem nikde nenašel informace že by to bylo jinak) mají subvence ve formě, že mohou vyrábět elektřinu bez omezení a bude odebrána (nebo se omezí, ale dostanou zaplaceno za neodebranou elektřinu). Takže situace pro "nakupující" je - máme elektřinu, kterou jsme museli odebrat ale nemáme kam ji dát - přece nebudeme platit za odebrání (záporné ceny EE), to to radši spálíme v elektrolyzérech.

CarlosEV
10. prosinec 2020, 12:13

přebytky se nabíjí elektromobily a bude to 4x účinnější než to cpat do vodiku

v DE, DK a NL už jich jezdí dost

Jimi
9. prosinec 2020, 11:05

Zamyslete se nad tím, kam se ta energie z vodíku ztrácí? Ano, správně, do tepla. Co takhle kogenerační továrny přeměňující vodík na elektřinu, teplo a vodu? Ztráty se okamžitě sníží na 20% a to už je celkem slušné.

Česko nemůže mít 400GWp fotovoltaických elektráren, na to tady není místo. Ale můžeme mít 40GWp a dovážet vodík/metan do kogeneračních tepláren

Jiří
9. prosinec 2020, 12:30

Nezapomněl jste na vazební energii molekul? A energii vynaloženou na kompresi taky rozumně zpět nezískáme. Ztráty by se tak snížily ne "na", ale o 20 % a to by ještě byl úspěch. Lezlo by z toho jednoznačně nejdražší teplo na světě.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se